ВОДИЧ КРОЗ НОВЧАНУ ПОМОЋ ОД 60 ЕВРА: Ово су одговори на 15 најчешћих питања
ПРИЈАВА грађана за новчану помоћ државе креће 28. априла, првих 30 евра стиже у првој недељи маја, а других 30 евра у новембру.
Ко напуни 18 година између маја и новембра - не може да се пријави. Пензионери не треба да се пријављују. Они ће по 30 евра добити у мају и у новембру, а у септембру и додатних 50 евра.
Како можете да се пријавите, да ли право на помоћ имају и грађани Србије који повремено раде у иностранству, као и одговоре на многе друге дилеме можете прочитати у наставку.
Ко има право на једнократну новчану помоћ у износу од 60 евра?
Сви пунолетни држављани Републике Србије који имају активно пребивалиште на територији Републике Србије, са важећом личном картом.
Како грађани могу да се пријаве?
Сви примаоци пензија и примаоци новчане социјалне помоћи ће аутоматски бити пријављени за добијање новчане помоћи, тако да није потребно да се пријављују. Под примаоцима пензија сматрају се и корисници привремене накнаде – инвалиди рада друге и треће категорије инвалидности, односно преостале радне способности. Остали пунолетни грађани Републике Србије, који имају активно пребивалиште на територији Републике Србије и важећу личну карту, моћи ће да се пријаве путем портала Управе за трезор, или путем контакт центра. Пријава почиње 28. априла и тада ће бити познат број контакт центра.
Када ће бити исплата?
Грађани ће по 30 евра добити у првој недељи маја и у новембру. Пензионерима ће додатних 50 евра бити исплаћено у септембру.
Како ће добити новац држављанин који нема текући рачун?
Сви који имају рачун у банци мораће назив банке да наведу у пријави. Они који немају текући рачун, потребно је да се при подношењу пријаве изјасне у којој банци желе да му се отвори једнократни наменски рачун. Након тога, рачун ће аутоматски бити отворен, без икаквих трошкова. Након што подигне новац, наменски рачун ће бити угашен.
Да ли држављани који су тек напунили 18 година и немају личну карту морају да изваде тај лични документ како би могли да се пријаве?
Ко напуни 18 година између маја и новембра - не може да се пријави.
У складу са важећим Законом о личној карти, држављанин старији од 16 година живота, који има пребивлиште на територији Републике Србије, дужан је да има личну карту. Право на једнократну помоћ (поред корисника пензија, и свих прималаца новчане социјалне помоћи), имају пунолетни држављани Републике Србије, који на дан ступања на снагу ове уредбе имају активно пребивалиште на територији Републике Србије, са важећом личном картом, и који се пријаве за добијање једнократне новчане помоћи преко портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра, достављањем података: свог ЈМБГ, регистарског броја важеће личне карте и назива банке код које је отворен или ће бити отворен рачун тог држављанина на који ће се уплатити једнократна новчана помоћ.
Да ли средства са наменског рачуна морају да се подигну у готовини на шалтеру банке или могу директно да се преусмере на нека плаћања?
Средства са наменског рачуна се подижу у готовини. Након што средства буду подигнута, наменски рачун, који је отворен само у ту сврху, ће бити угашен. Ипак, држављанин није ограничен, те може да у уговорном односу са банком дефинише и додатне услуге које би користио код конкретне банке, а које би се односиле на наведена средства.
Уколико је држављанин новац примио на свој текући рачун, који је претходно већ био активан, са њиме може да располаже као што то и иначе чини.
Да ли држављанин који нема текући рачун може 60 евра да прими на туђи рачун?
Не постоји могућност да се једнократна помоћ уплати на рачун другог лица. Уколико држављанин нема отворен текући рачун, биће му без додатних трошкова отворен једнократни наменски рачун у банци коју је изабрао приликом пријаве.
Да ли само носилац новчане социјалне помоћи добија исплату, а остали чланови исте породице се пријављују, или цела породица добија аутоматски по 60 евра? Да ли остали примаоци социјалних давања треба да се пријаве?
Искључиво примаоци новчане социјалне помоћи, дакле и носилац новчане социјалне помоћи и остали пунолетни чланови његове породице, добијају исплату по аутоматизму, односно без пријављивања. Сви остали корисници социјалних давања треба да се пријаве за ову једнократну новчану подршку, путем портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра.
Да ли се примаоци привремене новчане надокнаде услед незапослености пријављују или добијају исплату као корисници пензија аутоматски?
Потребно је да се пријаве, путем портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра.
Да ли право на 60 евра имају држављани Србије који живе у Хрватској или Босни и Херцеговини?
Право на једнократну помоћ (поред корисника пензија, и свих прималаца новчане социјалне помоћи), имају пунолетни држављани Републике Србије, који на дан ступања на снагу ове уредбе имају активно пребивалиште на територији Републике Србије, са важећом личном картом, и који се пријаве за добијање једнократне новчане помоћи преко портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра.
Да ли држављани који су рођени у Републици Србији, са пребивалиштем у Србији, а радили су и примају пензију из иностранства имају право на 60 евра?
Да, уколико имају држављанство Републике Србије, активно пребивалиште у Републици Србији и важећу личну карту. Потребно је да се пријаве преко портала Управе за трезор или путем контакт – центра.
Да ли средства за наменског рачуна могу директно да се преусмере хуманитарним организацијама?
Ова могућност није предвиђена. Ипак, то не ограничава кориснике да средства донирају хуманитарним организацијама, након што их подигну са рачуна.
Да ли грађани са КиМ имају право на 60 евра?
Право на једнократну помоћ имају сви пунолетни држављани Републике Србије, који на дан ступања на снагу ове уредбе имају активно пребивалиште на територији Републике Србије, са важећом личном картом, и који се пријаве за добијање једнократне новчане помоћи преко портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра достављањем података: ЈМБГ, регистарског броја важеће личне карте и назива банке код које је отворен или ће бити отворен рачун тог држављанина на који ће се уплатити једнократна новчана помоћ.
Да ли држављани Србије који имају српски пасош, а који живе у Републици Српској и немају личну карту Републике Србије имају право на пријаву?
Право на једнократну помоћ (поред прималаца пензија, и свих прималаца новчане социјалне помоћи), имају пунолетни држављани Републике Србије, који на дан ступања на снагу ове уредбе имају активно пребивалиште на територији Републике Србије, са важећом личном картом, и који се пријаве за добијање једнократне новчане помоћи преко портала Управе за трезор или телефонски путем контакт – центра.
На који начин се може послати захтев уколико неко од пензионера не жели уплату?
С обзиром на то да су примаоци пензија аутоматски пријављени за добијање новчане подршке у износу од 60 евра, ова могућност није предвиђена. Ипак, уколико не желе да користе ту помоћ, могу да је донирају у хуманитарне сврхе.
(Блиц)
Препоручујемо
ЕВО КАДА МОЖЕТЕ ДА СЕ ПРИЈАВИТЕ ЗА ПОМОЋ ОД 60 ЕВРА: Министар Мали открио тачан датум!
27. 02. 2021. у 18:18
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (3)