БИЋЕ РАЧУН БЕЗ ПАПИРА: У току је јавна расправа о предлогу новог закона о електронском фактурисању

С. Б.

10. 02. 2021. у 11:23

КОМПАНИЈЕ у Европској унији већ их користе, а ускоро ће и фирме у Србији једна другој рачун издавати - електронски.

БИЋЕ РАЧУН БЕЗ ПАПИРА: У току је јавна расправа о предлогу новог закона о електронском фактурисању

Илустрација / Фото Depositphotos

Министарство финансија припремило је Нацрт закона о електронском фактурисању, који предвиђа да на овај начин најпре обавезе испостављају фирме и институције јавног сектора. Примена електронских фактура биће обавезна у трансакцијама у којима учествују јавна предузећа већ од 1. јула. Годину дана после колега из јавног сектора и приватници ће морати да прихвате овакве рачуне, док ће обавеза издавања за све, осим приватнике који нису ПДВ обвезници, важити од 1. јануара 2023. године.

Заинтересовани, међутим, још имају времена да Министарству финансија упуте евентуалне примедбе на Нацрт закона. Јавна расправа траје до 25. фебруара.

Надлежни поручују да ће електронско фактурисање допринети у борби протв сиве економије, а порезницима ће бити нешто лакше да контролишу обвезнике. Како стоји у Плану рада Владе Србије за ову годину, Министарство финансија је већ обезбедило платформу, а предлог прописа би ускоро требало да уђе у скупштинску процедуру.

- Решење којим се предвиђа да се електронска фактура издаје у структурираном електронском формату, који омогућава њену аутоматску обраду, као и да електронски потпис не представља њен нужни део, свакако ће уштедети време и допринети борби против кашњења у плаћању у комерцијалним трансакцијама - стоји у образложњењу овог нацрта. - У прекограничним набавкама и трговни, Нацртом се предвиђа обавеза државних органа да приме електронску фактуру, коју је издало страно лице у складу са европским страндардом.

Фирме ће систему електронских фактура приступати саме или преко информационог посредника. Када приме фактуру, имаће рок од осам дана да је евентуално одбију. После тога, сматра се да је прихваћена.

ПРЕКРШАЈИ

КАЗНЕ за прекршаје у пословању са електронским фактурама су предвиђене у распону од 200.000 до два милиона за правна лица, а од 50.000 до 500.000 динара за предузетнике. Кажњаваће се они који повреде обавезу издавања електронских фактура, користе податке из система у недозвољене сврхе или не плате у складу са законом. За ове прекршаје следи казна и одговорном у компанији и то у распону од 50.000 до 150.000 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

КАКВА БОМБА У БАЊАЛУЦИ! Борац довео највећу икону босанскохерцеговачког фудбала