ДА КАМЕРЕ НЕ БУДУ САМО ДЕКОР: Уредба Владе предвиђа веће казне за лоше обезбеђење банака, мењачница и осталих финансијских установа

Б. Царановић

06. 02. 2021. у 11:14

БАНКАМА, мењачницама, поштама, али и осталим финансијским установама које не буду правилно обезбеђивале своје објекте, прете казне и до два милиона динара!

ДА КАМЕРЕ НЕ БУДУ САМО ДЕКОР: Уредба Владе предвиђа веће казне за лоше обезбеђење банака, мењачница и осталих финансијских установа

Илустрација / Фото Depositphotos

У односу на акт донет пре шест година, измењена Уредба о минималним техничким условима код обавезне уградње система техничке заштите у банкама и другим финансијским организацијама, усвојена на последњој седници Владе, предвиђа двоструко веће пенале за неиспуњавање законских критеријума.

У Удружењу банака Србије сматрају да се не ради о повећању притиска на банке које поштују правила, већ на мање објекте попут мењачница, који се оглушују о Закон.

Сигнализација неовлашћеног уласка, дојава контролном центру, праћење кретања у штићеном простору, видео-запис који се чува најмање 30 дана, заштита појединачних вредности помоћу система електро-хемијске заштите за кофере, контејнере, касе, трезоре - на списку су ових техничких мера. Ту спада и интегрисана заштита са најмање једним локалним надзорним местом и системом везе са службеницима обезбеђења на штићеном објекту и писане процедуре за случајеве ризика.

Ненад Шеховић, који је специјализован за информациону безбедност у УБС, сматра да се измењена Уредба пре свега односи на мање финансијске установе и мењачнице које годинама уназад не обезбеђују објекте како закон налаже.

- Мењачнице често поставе надзор само да испуне форму, а када полиција покуша да открије починиоца пљачке, покаже се да је снимак потпуно бескористан - објашњава наш саговорник. Веће казне неће допринети бољем обезбеђењу, већ пуњењу буџета. Бољи ефекат би дао чешћи инспекцијски надзор, што је у надлежности Министарства унутрашњих послова.

ПРОЦЕНА РИЗИКА

БАНКЕ и друге финансијске организације плаћаће казне од 500.000 до два милиона динара ако не донесу акт о процени ризика. У питању је документ који мора да буде ажуриран сваке три године, а којим се процењује да ли је ризик изразито велики, умерен или занемарљив. На основу те процене, поставља се техничка заштита. Ако се утврди да нема одговарајуће заштите, новчаном казном у износу од 80.000 до 150.000 динара казниће се и одговорно лице у финансијској организацији.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (2)

СУДАР ТИТАНА: Како је НАТО изгубио рат против Русије?