ШТА ТРЕБА ДА ЗНАТЕ ПРЕ НЕГО ШТО УЛОЖИТЕ У БИТКОИН? Савети стручњака за трговину криптовалутама

28. 01. 2021. у 09:40

ВЕСТИ о томе како биткоин "пробија рекорде" свакодневно објављују светски и домаћи медији, посебно од почетка године. Према неким проценама вредност ове криптовалуте могла би да расте и до неколико стотина хиљада долара. Али шта све то заправо значи и како можете да инвестирате у "дигитални новац"?

ШТА ТРЕБА ДА ЗНАТЕ ПРЕ НЕГО ШТО УЛОЖИТЕ У БИТКОИН?  Савети стручњака за трговину криптовалутама

Фото АП

Криптовалуте су прошле далек пут од почетног скептицизма, до препознавања значаја и регулације у све већем броју земаља. И Србија је недавно донела Закон о дигиталној имовини чија примена почиње од средине године, пише еКапија.

Према процени Александра Матановића, консултанта из области дигиталних валута и генералног директора компаније ЕЦД, која се осим трговином криптовалутама бави и едукацијом, у Србији је између 0,5 одсто и један одсто људи у неком тренутку "рударило" криптовалуте.

- Наравно, то не значи да сви они и даље то активно раде - истиче Матановић.

Како функционишу криптовалуте и шта издваја биткоин?

Криптовалуте су новац који је независтан од централних банака или било којих других институција. Постоји искључиво у дигиталној форми и тим новцем углавном управљају сами корисници, а не њихов креатор, објашњава саговорник овог портала.

- Биткоин од других криптовалута издваја цена, снага инфраструктуре, популарност, као и чињеница да му је творац непознат. Иначе, што се тиче самог начина функционисања, не постоји ништа што специјално издваја Биткоин у односу на остале - додаје.

Реч је о децентрализованим системима у којима корисници врше обраду трансакција, као и проверу њихове валидности.

- Постоји алгоритам који обезбеђује да нико не може да "превари" систем и тиме се спречава злоупотреба иако не постоји ниједна централна институција која контролише функционисање система - наводи Матановић.

"Рударење" или трговина на берзи?

Док је у централизованим системима обично нека институција или компанија задужена за одржавање техничке инфраструктуре неопходне да би систем функционисао, код криптовалута ту техничку инфраструктуру обезбеђују "рудари".

- Они свој хардвер ставе на располагање мрежи и за то бивају награђени новогенерисаним јединицама криптовалуте. Дакле, уместо да је хардверска инфраструктура централизована, као што је то случај у већини система, код криптовалута, инфраструктуру чине хиљаде умрежених рачунара широм света који учествују у процесу "рударења" - објашњава он.

На питање да ли препоручује куповину криптовалута на берзи или "рударење", одговара да зависи од личних преференција, али да је за тзв. копање потребно и додатно ангажовање.

- Зависи ко шта воли. У принципу је куповина много лакши и елегантинији начин да се дође до криптовалута од рударења, где је осим иницијалне инвестиције потребно и доста додатног ангажовања - каже Матановић.

Додаје да свако ко жели да инвестира у криптовалуте треба да зна да је то, као и свака друга инвестиција, нешто где може и да се заради и да се изгуби.

- Пре инвестирања неког иоле већег износа, препоручио бих да се човек упозна са биткоином и евентуално купи неку мању количину и тако без великог ризика из прве руке тестира како то функционише - истиче.

Закон о дигиталној имовини регулише и плаћање криптовалутама

Према његовим речима, Закон о дигиталној имовини који је недавно усвојен, пре свега је донео јасна "правила игре" у област која је до скоро била неуређена и где је постојала велика доза правне неизвесности.

- Као најпозитивније ствари, издвојио бих могућност финансирања пројеката кроз издавање дигиталних токена, као и могућност за правна лица да на уређен начин послују са криптовалута, било да се ради о наплати у криптовалутама или инвестирању у њих.

У Србији плаћање критовалутама није забрањено, али није још потпуно уређено. То ће се догодити када Закон почне да се примењује, пише Ивана Миловановић за еКапију.

Матановић истиче да је дугорочно велики оптимиста када је тржиште криптовалута у питању, али додаје да развојни пут свакако неће бити лак.

- Историја криптовалута је пуна успона и падова и то ће се неминовно наставити и у будућности. Такође, верујем да ће већина нових финансијских производа и услуга у будућности долазити управо из ове области, јер је због својих специфичности изузетно погодна за иновације - закључује саговорник.

(Блиц.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)

БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.

27. 12. 2024. у 09:04

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа

РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.

27. 12. 2024. у 09:23

Коментари (1)

ЗАБРИНУТИ НАВИЈАЧИ АЛ ХИЛАЛА: Митровићу прети дуже одсуство