НИС УЛАЖЕ ЈОШ 80 МИЛИОНА ДОЛАРА: Домаћа нафтна компанија повећањем ефикасности рада успела додатно да смањи трошкове и очува стабилност
ПРЕТХОДНА година показала је да нико не може да прогнозира цену нафте од које зависи да ли ће поскупети или појефтинити гориво у Србији, као и у земљама широм света.
Реч је о глобалном тржишту на које утичу многобројни фактори. Ово каже генерални директор НИС Кирил Тјурдењев, истичући да та компанија увози две трећине нафте коју прерађује.
- Свега једну трећину производимо у Србији и због тога зависимо од кретања цена на светском тржишту - прецизирао је Тјурдењев. - Ипак, повећањем ефикасности рада и смањењем трошкова, очували смо стабилност и цене.
НИС наставља са улагањима у "Рафинерију нафте Панчево", а Тјурдењев истиче да је следећи пројекат модернизација постројења каталитичког крекинга, вредан 80 милиона долара, који ће омогућити и већу производњу пропилена. План је да буде завршен у наредним годинама.
Почетком рада "Дубоке прераде", половином новембра прошле године, рафинерија је постала једна од три најмодерније у региону. То је био кључни пројекат друге фазе њене модернизације. Тиме је омогућена производња већих количина најквалитетнијих горива, дизела и бензина, према европским стандардима, који имају највећу вредност на тржишту.
- Комплекс "Дубоке прераде" има и еколошке бенефите - истиче Тјурдењев.
- Престали смо са производњом мазута са високим садржајем сумпора и смањили смо емисију штетних материја у атмосферу, што ће унапредити еколошку слику не само у Панчеву, већ и у целој земљи.
ГОРИВА НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
КОД планирања великих инвестиција треба водити рачуна и о променама у структури потрошње које ће се десити у будућности - истиче Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије. - Требало би улагати у горива нове генерације. Према пројекцији Европске асоцијације рафинерија, сирова нафта ускоро неће бити једина сировина која се прерађује, па у том смислу, можда ће озбиљнији профит доносити нека постројења за добијање синтетичких горива или из биомасе и отпада.
Вест о модернизацији панчевачке рафинерије узбуркала је недавно јавност у Хрватској. Њихови медији су тада признали да ће то погоршати положај хрватске компаније ИНА на регионалном тржишту. Навели су да ће се у Панчеву производити више деривата него раније и то по нижој цени, а да први ефекат произлази из основног односа понуде и тражње.
Томислав Мићовић, из Удружења нафтних компанија Србије, за "Новости", оцењује да је постројење "Дубока прерада" велика предност:
- Постројење које обезбеђује бољу валоризацију сирове нафте увек је добродошло, несумњиво повећава конкурентску способност Рафинерије на постојећем, а може отворити и могућност пласмана на новим тржиштима.
Хрватски медији су у анализи закључили да би ријечка рафинерија морала да доврши процес модернизације и да изгради постројење слично ономе у Панчеву да би ИНА постала конкурентна. Мићовић даје сличну оцену и истиче да ће ријечка рафинерија тешко одбранити своја традиционална тржишта без постројења за дубоку прераду.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)