НИС УЛАЖЕ ЈОШ 80 МИЛИОНА ДОЛАРА: Домаћа нафтна компанија повећањем ефикасности рада успела додатно да смањи трошкове и очува стабилност
ПРЕТХОДНА година показала је да нико не може да прогнозира цену нафте од које зависи да ли ће поскупети или појефтинити гориво у Србији, као и у земљама широм света.
Реч је о глобалном тржишту на које утичу многобројни фактори. Ово каже генерални директор НИС Кирил Тјурдењев, истичући да та компанија увози две трећине нафте коју прерађује.
- Свега једну трећину производимо у Србији и због тога зависимо од кретања цена на светском тржишту - прецизирао је Тјурдењев. - Ипак, повећањем ефикасности рада и смањењем трошкова, очували смо стабилност и цене.
НИС наставља са улагањима у "Рафинерију нафте Панчево", а Тјурдењев истиче да је следећи пројекат модернизација постројења каталитичког крекинга, вредан 80 милиона долара, који ће омогућити и већу производњу пропилена. План је да буде завршен у наредним годинама.
Почетком рада "Дубоке прераде", половином новембра прошле године, рафинерија је постала једна од три најмодерније у региону. То је био кључни пројекат друге фазе њене модернизације. Тиме је омогућена производња већих количина најквалитетнијих горива, дизела и бензина, према европским стандардима, који имају највећу вредност на тржишту.
- Комплекс "Дубоке прераде" има и еколошке бенефите - истиче Тјурдењев.
- Престали смо са производњом мазута са високим садржајем сумпора и смањили смо емисију штетних материја у атмосферу, што ће унапредити еколошку слику не само у Панчеву, већ и у целој земљи.
ГОРИВА НОВЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ
КОД планирања великих инвестиција треба водити рачуна и о променама у структури потрошње које ће се десити у будућности - истиче Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије. - Требало би улагати у горива нове генерације. Према пројекцији Европске асоцијације рафинерија, сирова нафта ускоро неће бити једина сировина која се прерађује, па у том смислу, можда ће озбиљнији профит доносити нека постројења за добијање синтетичких горива или из биомасе и отпада.
Вест о модернизацији панчевачке рафинерије узбуркала је недавно јавност у Хрватској. Њихови медији су тада признали да ће то погоршати положај хрватске компаније ИНА на регионалном тржишту. Навели су да ће се у Панчеву производити више деривата него раније и то по нижој цени, а да први ефекат произлази из основног односа понуде и тражње.
Томислав Мићовић, из Удружења нафтних компанија Србије, за "Новости", оцењује да је постројење "Дубока прерада" велика предност:
- Постројење које обезбеђује бољу валоризацију сирове нафте увек је добродошло, несумњиво повећава конкурентску способност Рафинерије на постојећем, а може отворити и могућност пласмана на новим тржиштима.
Хрватски медији су у анализи закључили да би ријечка рафинерија морала да доврши процес модернизације и да изгради постројење слично ономе у Панчеву да би ИНА постала конкурентна. Мићовић даје сличну оцену и истиче да ће ријечка рафинерија тешко одбранити своја традиционална тржишта без постројења за дубоку прераду.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)