ЕКСКЛУЗИВНО - ПУШТЕН У ПРОБНИ РАД ГАСОВОД "БАЛКАНСКИ ТОК": Први кубици гаса потекли кроз Србију!

Е. Б. ТАЛИЈАН

25. 12. 2020. у 09:00

БАЛКАНСКИ ток" је прексиноћ пробно пуштен у рад! - ексклузивно сазнају "Новости".

ЕКСКЛУЗИВНО - ПУШТЕН У ПРОБНИ РАД ГАСОВОД БАЛКАНСКИ ТОК: Први кубици гаса потекли кроз Србију!

Фото: В. Н.

Тренутно се тестирају аутоматика и системи управљања, проверавају се диспечерске станице, вентили, оптика и напајање, како би се стекли услови да плави енергент из правца Бугарске потече већ 30. децембра.

Тиме је један од најзначајнијих пројеката, који појачава економску и геостратешку позицију Србије, најзад приведен крају, упркос јаким бочним и директним политичким ударима. Када гас ускоро и званично потече српским магистралним цевима од Зајечара до Хоргоша, наша држава ће практично забетонирати своју енергетску безбедност, а стварају се предуслови да цена плавог горива буде повољнија за привреду и становништво. Несумњиво да ће после активирања нове трасе Србија бити привлачнија за инвеститоре, што за собом повлачи и раст економије и индустријске производње. Уз то, планирано је и оснаживање мреже, јер је у плану изградња секундарног цевовода, како би се гас довео у Владичин Хан, Љубовију, Бајину Башту и друга места.

У почетку ће у цевима примарно бити руски гас али ће у будућности бити могуће снабдевање и из других извора. Гасовод ће бити двосмеран, што подразумева да енергент примамо из Бугарске и из Мађарске.

- Цеви интерконектора бугарска граница - мађарска граница напуњене су гасом и у току је тестирање свих система неопходних за поуздан и несметан рад гасовода који је део унутрашњег гасног транспортног система Србије - наводи за "Новости" Душан Бајатовић, генерални директор "Србијагаса".

Фото: В. Н.

Душан Бајатовић

Он каже да ће гасовод, у складу с најавама које је дао председник Александар Вучић, бити спреман за оперативни рад 30. децембра, и да ће се наша земља снабдевати гасом из Бугарске већ 1. јануара.

- То значи да можемо да снабдевамо гасом становништво и привреду и из правца Бугарске, што поред постојећег правца из Мађарске сада представља нове могућности, али и већи степен сигурности снабдевања тржишта Србије, Републике Српске и Федерације БиХ. То је добра вест за све потрошаче, јер ће и цена бити повољнија.

Српски магистрални гасовод, дужине 403 километра, протеже се од Зајечара до Хоргоша. Наша земља је изузетно брзо реализовала полагање цеви. Прве активности су почеле лане крајем априла, а цео посао је завршен за двадесет месеци.

Као што су "Новости" већ писале, планирано је да компресорска станица у нашој земљи буде завршена у мају следеће године, а и Бугарској је остало да уради још две своје. У Србији треба да се окончају и радови на блок и мерним станицама. Како су нам недавно објаснили у Министарству енергетике, садашњи притисак је довољан и то не омета пуштање у рад "Балканског тока".

ШТЕДИМО 40 ДОЛАРА НА 1.000 КУБИКА

ГАС који ће долазити "Балканским током" биће јефтинији, имајући у виду да ће износ транспортних трошкова бити нижи него за плави енергент који у нашу земљу стиже преко Мађарске.

Директор "Србијагаса" је половином године изнео рачуницу да ће транзит из правца Бугарске коштати 40 долара мање на 1.000 кубних метара него пренос гаса преко територије нашег северног суседа.

- Када компресорске станице буду у погону, гасовод ће радити пуним капацитетом и моћи ће да снабдева купце у Мађарској и Аустрији - појаснили су нам у Министарству.

Истичући значај "Балканског тока" за енергетску безбедност наше земље, они наводе да Србија сада све потребне количине може да добије из овог правца.

- Србија ће бити више него безбедна, што до сада није био случај - рекли су наши саговорници у Министарству.

Градња "Турског тока" почела је у мају 2017. године, а 8. јануара ове године у Истанбулу је пуштена у рад деоница цевовода на свечаности којој је присуствовао и српски председник Вучић заједно са Путином, Ердоганом и Борисовим.

Дужина гасовода је 930 километара са укупним капацитетом од 31,5 милијарди кубних метара гаса годишње. Постављен је дуж Црног мора од Русије до обале Турске, а затим копном иде до границе са суседним земљама.

Фото: Новости

Првобитним пројектом "Јужни ток", који је пропао, планирано је било да се гас из Русије, преко Црног мора, допрема у Бугарску, односно директно у Европску унију. Гасовод је требало да се састоји од четири паралелне цеви. Али, Софија је била под великим притисцима Брисела и Вашингтона. Руски председник Владимир Путин обуставио је тај пројекат 2014. године. Након састанка са Ердоганом, крајем те године, он је најавио да ће цеви бити преусмерене у Турску и да ће се Европа убудуће снабдевати одатле.

Бугарски премијер Бојко Борисов је крајем прошле године изјавио да је реализација пројекта "Јужни ток" прекинута због корупције. Када је Бугарска закључила споразум о изградњи "Турског тока", Борисов је изјавио да је одустајање од "Јужног тока" повезано са притиском Америке и Западне Европе.


 


 


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

ЕВО КАКО ДО КАРАТА ЗА ВЕЧИТИ ДЕРБИ: Црвена звезда послала обевештење пред меч са Партизаном