СКРЕСАНЕ СУБВЕНЦИЈЕ: У буџету Србије планиран раст привреде од шест одсто у наредној години
ИЗ касе Републике Србије, како показује Предлог буџета за наредну годину, гледано по намени, највише новца мораће да се издвоји за сервисирање јавног дуга.
То ће нас коштати 598 милијарди динара. Крај ове године дочекаћемо са задужењем на нивоу 59 одсто БДП, а крај наредне - 58,7 одсто.
У пољопривреду и рурални развој наредне године требало би да се слије 49,8 милијарди динара, у науку, технологију и иновације 23 милијарде. За енергетику је намењено седам милијарди, саобраћај и комуникације 191,3 милијарде, тржиште рада 11,8 милијарди. Држава намерава да у социјалну заштиту уложи 350,3 милијарде динара, а у економски развој 66,5 милијарди. За одбрану је намењено 102,5 милијарди динара.
Каса је планирана уз претпоставку да ће привреда расти шест одсто, лична потрошња грађана 5,4 одсто, док ће држава трошити 0,4 одсто више него ове године. Предвиђа се да ће, после овогодишњег пада од 6,5 одсто, наредне године привреда повећати извоз за 9,6, а увоз за 9,3 процента. Очекује се да ће цене порасти два одсто. Мањак у буџету требало би да се заустави на три одсто бруто домаћег производа.
- Повећање креиране бруто додате вредности у 2021. очекује се код свих сектора, осим код пољопривреде за коју се полази од претпоставке просечне сезоне - стоји у Предлогу закона о буџету. - Услужни сектор који је током ове године био највише погођен епидемијом, наредне ће имати улогу доминантног носиоца раста са доприносом од 3,5 процентна поена.
Држава, гледајући предлог буџета, очекује да ће наплатити више прихода, а да ће трошити мање. Рачунају да ће од пореза на доходак грађана стићи десет одсто више него ове године, од пореза на додату вредност 9,6 одсто више, акциза 5,4 одсто више и царина 4,1 одсто више. Јасно је да ће привреда имати мању добит, па се од овог пореза очекује 12,3 одсто мање. Када је реч о расходима, они ће бити 14,6 одсто мањи него ове године. И то пре свега због чак 57 одсто нижих субвенција, које ће износити 119 милијарди динара и 30 одсто мањим дотацијама организацијама обавезног социјалног осигурања. Остали нивои власти добиће 3,7 одсто мање новца.
КАПИТАЛНА УЛАГАЊА
УКУПАН износ капиталних улагања планира се на 274 милијарде динара. Највећи део одлази ресору грађевинарства и саобраћаја - чак 126,3 милијарде динара. Само експропријација земљишта за будуће пројекте требало би да кошта 17,4 милијарде динара. Међу плановима уписана је градња комплекса на Граничном прелазу Градина и то са 299 милиона динара. Пореска управа ће на модернизацију потрошити 467 милиона динара, а за возила 533 милиона динара.
Препоручујемо
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)
БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље
21. 12. 2024. у 21:27
Коментари (0)