БРЖИ ОПОРАВАК СРБИЈЕ: После првих осам месеци пад индустријске производње 0,7 одсто
ИНДУСТРИЈСКА производња током првих осам месеци мања је 0,7 одсто него у истом периоду лане.
На крају априла, пад је био много дубљи - чак 6,5 одсто. Пресудан утицај имао је учинак прерађивачке индустрије. Производња електропривреде је у овом периоду смањена за 2,6 одсто, док је рударство забележило раст од 3,2 одсто, наводе у "Макроекономским анализама и трендовима".
Позитиван допринос у прерађивачкој индустрији, у јуну, дало је 15 области, а највише нафтна, прехрамбена и фармацеутска индустрија. У августу је допринос био позитиван код 11 области и то највише у производњи металних производа, одевних предмета, основних метала и хемијској индустрији. Насупрот њима, негативним доприносом у јуну је деловало шест области - пре свега производња моторних возила и приколица, основних метала и производа од гуме и пластике.
- Након изузетно дубоког пада привредне активности у априлу због ефеката пандемије и тек делимичног опоравка у мају, уследили су подаци за наредна три месеца који показују да је опоравак далеко бржи од оног са којим се рачунало - кажу економисти МАТ-а. - Расли су индустријска производња и промет у трговини, а спољнотрговинска размена је после рекордног пада у априлу, па и мају, током наредна три месеца ублажавала међугодишњи пад. После рекордног међугодишњег пада укупне индустријске производње и производње прерађивачке индустрије у априлу, раст у наредним месецима довео је те вредности до нивоа изнад просека претходне године већ у јулу. У августу је тај ниво даље повећан.
У априлу су и извоз и увоз били смањени за више од четвртине. У мају је тај пад био тек симболично редукован, а у јуну и јулу стопа међугодишњег пада је сведена на једноцифрену. У августу је пад готово симболичан. Стручњаци поручују да нема јасних показатеља о динамици инвестиција. Из неких се посредно може закључити да се и оне опорављају, али неки не подупиру такав закључак.
СВЕТСКА БАНКА СЛУТИ МАЊИ ПАД
СВЕТСКА банка је ревидирала изгледе Србије за ову годину. У ажурираном, октобарском извештају прогнозира нам пад БДП од 3, уместо 3,5 одсто. Светска банка у окружењу процењује да ће највећи пад ове године имати Црна Гора - чак 12,4 процента.
Светска банка констатује да је српска економија, после неколико година солидног раста, ушла у рецесију изазвану пандемијом ковида 19. Непосредни негативни утицај на становништво и економију у Србији ублажен је великим фискалним пакетом од око 13 процената БДП-а.
Препоручујемо
У ЈУНУ И ЈУЛУ ВЕЋА ПРОИЗВОДЊА: Анализе МАТ показују да је индустрија почела опоравак
08. 09. 2020. у 15:15
КОРОНА ОСТАВЉА ТЕШКЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Жесток утицај на промет у индустрији
15. 07. 2020. у 15:18
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)