БРЖИ ОПОРАВАК СРБИЈЕ: После првих осам месеци пад индустријске производње 0,7 одсто
ИНДУСТРИЈСКА производња током првих осам месеци мања је 0,7 одсто него у истом периоду лане.
На крају априла, пад је био много дубљи - чак 6,5 одсто. Пресудан утицај имао је учинак прерађивачке индустрије. Производња електропривреде је у овом периоду смањена за 2,6 одсто, док је рударство забележило раст од 3,2 одсто, наводе у "Макроекономским анализама и трендовима".
Позитиван допринос у прерађивачкој индустрији, у јуну, дало је 15 области, а највише нафтна, прехрамбена и фармацеутска индустрија. У августу је допринос био позитиван код 11 области и то највише у производњи металних производа, одевних предмета, основних метала и хемијској индустрији. Насупрот њима, негативним доприносом у јуну је деловало шест области - пре свега производња моторних возила и приколица, основних метала и производа од гуме и пластике.
- Након изузетно дубоког пада привредне активности у априлу због ефеката пандемије и тек делимичног опоравка у мају, уследили су подаци за наредна три месеца који показују да је опоравак далеко бржи од оног са којим се рачунало - кажу економисти МАТ-а. - Расли су индустријска производња и промет у трговини, а спољнотрговинска размена је после рекордног пада у априлу, па и мају, током наредна три месеца ублажавала међугодишњи пад. После рекордног међугодишњег пада укупне индустријске производње и производње прерађивачке индустрије у априлу, раст у наредним месецима довео је те вредности до нивоа изнад просека претходне године већ у јулу. У августу је тај ниво даље повећан.
У априлу су и извоз и увоз били смањени за више од четвртине. У мају је тај пад био тек симболично редукован, а у јуну и јулу стопа међугодишњег пада је сведена на једноцифрену. У августу је пад готово симболичан. Стручњаци поручују да нема јасних показатеља о динамици инвестиција. Из неких се посредно може закључити да се и оне опорављају, али неки не подупиру такав закључак.
СВЕТСКА БАНКА СЛУТИ МАЊИ ПАД
СВЕТСКА банка је ревидирала изгледе Србије за ову годину. У ажурираном, октобарском извештају прогнозира нам пад БДП од 3, уместо 3,5 одсто. Светска банка у окружењу процењује да ће највећи пад ове године имати Црна Гора - чак 12,4 процента.
Светска банка констатује да је српска економија, после неколико година солидног раста, ушла у рецесију изазвану пандемијом ковида 19. Непосредни негативни утицај на становништво и економију у Србији ублажен је великим фискалним пакетом од око 13 процената БДП-а.
Препоручујемо
У ЈУНУ И ЈУЛУ ВЕЋА ПРОИЗВОДЊА: Анализе МАТ показују да је индустрија почела опоравак
08. 09. 2020. у 15:15
КОРОНА ОСТАВЉА ТЕШКЕ ПОСЛЕДИЦЕ: Жесток утицај на промет у индустрији
15. 07. 2020. у 15:18
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)