ЗНАТНО БОЉИ ИЗГЛЕДИ СРБИЈЕ: Светска банка кориговала прогнозу за 2020. годину

Танјуг

08. 10. 2020. у 12:21

Светска банка прогнозира боље изгледе Србије за 2020, па је у ажурираном, октобарском извештају о економским изгледима земаља света у условима пандемије Ковид-19 смањила првобитну прогнозу пада БДП наше земље са 3,5 на 3 одсто.

ЗНАТНО БОЉИ ИЗГЛЕДИ СРБИЈЕ: Светска банка кориговала прогнозу за 2020. годину

Фото Танјуг

Што се тиче економија у окружењу, поређења ради, Светска банка процењује да ће највећи пад ове године имати Црна Гора, чак 12,4 процента, и косовска привреда - 8,8 посто.

Албанију, према пројекцијама СБ, очекује пад од 8,4 одсто, Хрватску од 8,1, Румунију од 5,7, Бугарску од 5,1, Северну Македонију од 4,1 и Босну и Херцеговину од 3,2 процента.

Светска банка констатује да је српска економија, после неколико година солидног раста, ушла у рецесију изазвану пандемијом Ковид-19, која је паралисала економије у целом свету.

Непосредни негативни утицај на становништво и економију у Србији ублажен је великим фискалним пакетом од око 13 процената БДП-а", констатује овај међународни кредитор.

Додаје се да захваљујући том пакету мера није дошло до значајног повећања незапослености, и да је пад БДП-а у другом кварталу од 6,4 процента на годишњем нивоу био мањи него у суседним земљама.

За идућу годину Светска банка прогнозира умеренији раст српске економије по стопи од 2,9 посто, односно за 1,1 проценат спорије у односу на јунску пројекцију, а истовремено очекује да ће се раст БДП-а на ниво пре пандемије вратити 2022 - 23.године.

Ова средњорочна перспектива, како се наводи у извештају, пресудно зависи од међународних кретања, укључујући утицај Ковида-19, али и од брзине структурних реформи и политичких кретања.

За Србију је, по оцени СБ, најважније да ради даље на уклањању уских грла за раст приватног сектора, односно да отклони препреке за боље пословно окружење и смањи бирократију.

Према мишљењу СБ, негативни ефекти пандемије ће довести до малог пораста сиромаштва у нашој земљи ове године, уз потенцијалне даље негативне ризике.

У извештају се наводи да се након неколико година континуираног смањења сиромаштва у Србији очекује благо повећање те стопе са прошлогодизњих 18,2 посто на 18,9 процената ове године, искључиво због ризика везаних за дужину трајања и дубину кризе изазване пандемијом и примене мера за њено сузбијање.

Такође се констатује да је Србија моментално реаговала пакетом фискалних и монетарних мера на пандемију. Ефекат је, наводи се, био повољан, али је имао знатне фискалне трошкове, што може да се одрази на нагли раст јавног дуга и лимитирање простора за будуће пакете подстицаја.

У извештају се препоручује интензивирање реформских процеса како би се економија вратила одрживом расту и како би се обезбедила радна места и приходи, уз истовремено јачање отпорности на екстерне шокове.

Светска банка сматра да би у фокусу требало да буде побољшање пословног окружењу и управљања како би се повећале приватне инвестиције, као и напори на подизању квалитета инфраструктуре.

Истовремено, упозорава се на проблем старења и пада становништва у Србији који за последицу може да има смањење расположиве радне снаге, што би потенцијално нарушило конкурентност српске привреде.

У документу се такође истиче да би утицај климатских промена - чешће и озбиљније суше и поплаве - могао озбиљно да погоди пољопривреду и производњу хране и да знатно увећа трошкове одржавања инфраструктуре.

Напредак у савладању ових изазова пресудно зависи од брзине процеса приступања ЕУ, при чему би убрзање тог процеса могло би омогући правовремено усвајање структурних реформи и бржи и инклузивни економски раст, закључује Светска банка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (1)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу