ТРАЖИ СЕ КО ДА ПОВУЧЕ ГАРАНЦИЈЕ: УБС предложио како да се превазиђе проблем са туристичким агенцијама
РАД туристичких агенција у Србији и даље је под знаком питања. Конкретног решења, осим малог помака, ни после недељу дана од престанка важења лиценце за рад - нема.
Како су осигуравачи одустали од издавања полиса, без којих нема функционисања, остале су банкарске гаранције, које су биле могуће само у теорији, али не и пракси. Како би дошли до неког договора, у Министарству туризма јуче су саопштили да су добили званичан предлог Удружења банака Србије, који укључује процедуру издавања банкарскхи гаранција и њиховог активирања.
Како је рекао министар туризма Расим Љајић, остаје још да се договоре ко би био "титулар" гаранције, односно ко би их активирао у случају несолвентности агенција.
- О томе разговарамо са Привредном комором Србије и са удружењима туристичких агенција, као могућим корисницима гаранција. Представници министарства одржаће сутра састанак са појединим осигуравајућим кућама, које су изразиле спремност да наставе са издавањем полиса осигурања туристичким агенцијама.
Верујем да можемо направити помак и приближити се решењу које би било у интересу осигуравача, туристичких агенција, а нарочито путника.
Свакако да сам данас већи оптимиста него пре неколико дана, у погледу изласка из ове пат позиције.
ДУГОВАЊА
ЈЕДАН од разлога, али сигурно не и пресудни, јесте велико дуговање туристичких агенција према осигуравајућим кућама за полисе. Према незваничним проценама, око 70 одсто агенција није исплатило полису за ову годину, а дуг је достигао износ између 47 и 50 милиона динара.
С друге стране, Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије, истиче да је издавање банкарских гаранција далеко компликованија ствар него што је то било са осигурањем и полисама. Нико неће да се бави исплатом штете путиницима, уколико се нешто догоди.
- Ако остану само банкарске гаранције, тек десетак туристичких агенција у Србији ће моћи да испуни те услове за рад - сматра Сеничић.
- Нико не тражи од осигуравајућих кућа да свима издају полису. Нека раде процену и утврде да ли је неко ризичан или не. Али је њима то мали део промета и немају неког интереса да се ангажују и раде. Свакако, нигде на свету нема заштићеног путника сто одсто. Увек постоји нека маса пара, па кад штета настане, она се распореди.
Али зато постоје и друга, додатна осигурања, где би осигуравајуће куће могле да зараде. Сада би било добро да некако наговоримо осигураваче да помогну, али неку дугорочнију сарадњу не треба очекивати са њима.
ПРЕД НАМА СУ ОДЛУЧУЈУЋЕ НЕДЕЉЕ: Европа на коленима са посвађаним лидерима, а Украјина пред амбисом
ПОЉСКИ премијер Доналд Туск рекао је да ће наредне седмице бити одлучујуће, не само за украјински сукоб, већ и за европску будућност.
17. 11. 2024. у 18:44
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)