ПЛАТЕ ПРЕМА РАЗУЛТАТИМА: Млади научници незадовољни јер им није омогућено да напредују у звањима

Љ. Б.

06. 10. 2020. у 12:20

ИСТРАЖИВАЧИ који раде на факултетима и институтима тврде да скоро десет година немају регулисано пребацивање из ниже у више категорије научних звања, због чега су многи од њих финансијски оштећени, јер су примали и до 75 одсто нижу плату од оне коју би добили да су напредовали.

ПЛАТЕ ПРЕМА РАЗУЛТАТИМА: Млади научници незадовољни јер им није омогућено да напредују у звањима

Фото архива

Они су недавно покренули иницијативу којом од Министарства просвете, науке и технолошког развоја траже нову рекатегоризацију истраживача и за то су добили подршку Републичког одбора синдиката науке.

- Ова иницијатива је покренута због систематске неправде према истраживачима који се годинама налазе у нижим категоријама - каже нам др Милан Иванов, виши научни сарадник Института за медицинска истраживања Универзитета у Београду.

- Тренутно у науци постоји шест категорија (нивоа) плата од А1-А6, међутим, ситуација је таква да је за потпуно исто радно место, са истом стручном спремом и истим радним обавезама, разлика у плати и до 75 одсто.

ПОПОВИЋ: УКИДАЊЕ КАТЕГОРИЈА

- ИСТРАЖИВАЧИ имају нереална очекивања. Не би сви они отишли у вишу категорију, погото не у категорију која би им повећала плату за 75 одсто за колико тврде да су закинути. Неки би добили и мању категорију, јер за постојеће нису испунили услове - каже за наш лист проф. Владимир Поповић, државни секретар у Министарству просвете.

- Питање рекатегоризације од 2013. до данас је веома спорно, правно сложено и дуго траје. Професор Поповић каже да је ова Влада затекла тај проблем да га је врло тешко решити и најављује укидање категорија од Нове године.

Наш саговорник појашњава да су 2011. године потписани уговори са Министарством у којима су категорије наведене, али је наведена и рекатегоризација истраживача на две године, па је тако прва требало да буде 2013.

- Истраживачи су радили свој део посла, док Министарство и министри свој део посла нису, и тако су оштетили део научне заједнице кршењем уговора који су потписали - каже Иванов. - У овом случају највећа дискриминација је учињена према тада младим истраживачима, који су сада у средњим годинама, јер последња категоризација је учињена пре тачно 10 година. Ти људи су по аутоматизму добијали А4 категорију и аутоматски 40 одсто нижу плату од колега у категорији А1, и тако 10 година, без шансе да стварно видимо колико вредимо.

Истраживачи, каже Иванов, од министра Божидара Ђелића, па до садашњег министра Младена Шарчевића нису видели да постоји воља да се овај проблем реши.

- По уредби донетој крајем 2019. године, овакав вид финансирања нас очекује и у 2021. Овој неправди не видимо крај - наводи наш саговорник. - Тражимо да министар испоштује потписани уговор из 2011. године и да нам каже да ли су нас оштетили и за колико. То је њихов део посла, а ми смо наш марљиво завршили.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!