ВЕЛИКА И БРЗА ЗАРАДА: Срби су масовно садили аронију, али сада је дошло до потпуног обрта на тржишту
Због ниске цене и неорганизованог откупа, у ваљевском крају последњих година није подигнут ниједан нови засад ароније, која је у овом делу Србије, пуну деценију, међу пољопривредницима била веома популарна због, како се сматрало, велике и брзе зараде.
Произвођачи овог воћа, које се сматра веома лековитим, због тога су принуђени да аронију прерађују, а у свежем стању продају је само они који имају мање плантаже.
Аронија се, истичу стручњаци, веома добро прилагодила условима ваљевског краја. Добро подноси ниске температуре, отпорна је на болести, у пуном роду даје више од 10 тона по хектару. Марко Марковић из Јовање гаји 700 садница ароније на 50 ари, годишње буде од четири до пет тона плода.
- Јесте аронија добра и лековита, али мало људи то цени - каже Марко Марковић. - Тренутно је за ово воће лоше тржиште, нема организованог откупа, али се сналазимо, аронију пласирамо преко друштвених мрежа, по неколико килограма. Више нам одговара да све количине продамо одједном, по нижој цени, али да новац добијемо одмах. Овако, ако неко купи 200 килограма за џем, или сок, морамо да чекамо да прода свој производ да бисмо аронију наплатили.
ПРОДАЈА СА КУЋНОГ ПРАГА
ИНТЕРЕСОВАЊА произвођача за подизање нових засада ароније практично нема, чак су у протеклим годинама и смањене површине под овим воћем - истиче Ђорђе Совиљ из Пољопривредне саветодавне и стручне службе Ваљево. - У ваљевском крају аронија се продаје на мало, са кућног прага, а произвођачи који имају већи род аронију прерађују у сокове, џемове, воћна вина, ликер, или плод лагерују у хладњаче и касније пласирају на тржиште.
Када су почели, каже Марковић, килограм ароније коштао је од 800 до 1.000, а сада свега од 150 до 200 динара.
- Да није проблем продаја, могли бисмо и са овом ценом да се уклопимо, јер нема великих улагања као на почетку, сем што платимо надницу берачима - додаје Марковић.
Иначе, када се аронија појавила у Србији, цена за килограм је ишла и до 2.500 динара. Данас, многи власници засада продају аронију и за стотинак динара, уколико купац жели сам да је бере. Прерада се највише исплати, јер литар чистог сока од ароније може да се наплати и 1.000 динара.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)