ГОДИШЊЕ БАЦИМО 100 МИЛИОНА ЕВРА У ЂУБРЕ: Колико Србија губи новца јер нема довољно развијено тржиште секундарних сировина

В. Н.

07. 09. 2020. у 05:00

СРБИЈА годишње губи 100 милиона евра на секундарним сировинама које су одбачене, а могле су да се рециклирају.

ГОДИШЊЕ БАЦИМО 100 МИЛИОНА ЕВРА У ЂУБРЕ: Колико Србија губи новца јер нема довољно развијено тржиште секундарних сировина

Новости

Само Београд остаје без 30 милиона евра сваке године. На 3.500 дивљих сметлишта, 150 несанитарних и 10 санитарних депонија заврши 95 одсто комуналног отпада у коме се налази секундарни материјал у вредности од 50 милиона евра. Директор Центра за циркуларну економију ПКС, Синиша Митровић, истиче да би његова прерада донела дуплу зараду.

- Годишње се у Србији произведе 2,5 милиона тона комуналног отпада, односно 1,2 килограма по глави становника дневно, а од тога се само пет одсто рециклира - објашњава Митровић за "Новости". - Тржиште секундарних материјала у нашој земљи вреди између 300 и 400 милиона евра, али Србија га је срушила. Тај бизнис је данас код нас неисплатив.

Он указује да већ 20 година причамо о примарној селекцији, а на том пољу се није далеко одмакло. Имамо више хиљада дивљих депонија, а отпад који се генерише у рекама је главни окидач за поплаве.

Синиша Митровић

- Данас се затварају фабрике за рециклажу ПЕТ амбалаже у Србији зато што је много јефтиније купити ту сировину у Аустрији, Немачкој, Мађарској, него је радити на домаћем тржишту - објашњава Митровић. - Разлог је тај што нема примарне селекције, материјал се узима са депонија, велика је количина блата, песка, уља и високи су трошкови његове обраде.

Митровић наводи да док год постоји овакав систем у коме је ниска цена комуналне услуге и бесплатно депоновање, неће моћи ништа да се промени. Он истиче да ПКС сматра да је неопходно да се уведе такса на одлагање. Као експерт предлаже да цена буде 10 евра по тони, што би држави годишње доносило приход од 25 милиона евра. Са тим новцем, каже, може да се покрене процес рециклаже и примарне селекције отпада из домаћинства.

КРАГУЈЕВАЦ

ВЕЋИ број локалних самоуправа је на неки начин започео са примарном селекцијом отпада, али веома мало њих има заокружен систем који подразумева и примарну и секундарну сепарацију отпада - наводи Кристина Цвејанов. - Крагујевац је најдаље отишао у успостављању система, али треба похвалити и напоре комуналних предузећа у мањим општинама попут Сокобање, Бечеја, Сомбора, Бачке Паланке...

Према подацима Агенције за заштиту животне средине, од амбалаже употребљене на нашем тржишту прошле године 61,9 одсто је поново искоришћено, а 59,2 процената рециклирано. Ипак, на депонијама и у природи завршило је око 150.000 тона. Кристина Цвејанов, из удружења "Инжењери заштите животне средине", истиче да два проблема највише оптерећују систем управљања амбалажним отпадом, а то су спор развој примарне селекције и нестабилност откупних цена на светском тржишту.

- Прво је затварање кинеског тржишта за отпад из Европе довело до вртоглавог пада цене старог папира и пластичне фолије на домаћем тржишту што је резултирало смањеним сакупљањем - каже Цвејанов за наш лист. - Затим је, због појефтињења нафте и кризе аутомобилске индустрије током пандемије, тражња за ПЕТ материјалом опала, па су домаћи рециклери пластике дошли у незавидну позицију да немају коме да продају сировину са нашег тржишта.

Примарна сепарација отпада, како наводи, не функционише без секундарне, за коју је неопходно изградити регионалне центре, односно депоније са сортирницама. Међутим, овакав систем захтева поскупљење услуге одношења смећа, зато што се на регионалним санитарним депонијама наплаћује одлагање отпада. Повећање цена није популарна мера, и то је један од разлога, како наводи, за пасиван однос државе и локалних самоуправа.

Недостатак стручних кадрова на свим нивоима управљања отпадом и ненаменско трошење средстава наплаћених од еколошких такса, како истиче, и те како успоравају развој примарне селекције отпада, јер без стручних људи и новца није могућа реализација великих еколошких пројеката.

Кристина Цвејанов

 

УВОЗИМО ДА БИСМО ПРЕРАЂИВАЛИ

КРИСТИНА Цвејанов истиче да је рециклажа отпада неисплатива на малим капацитетима прераде, тако да се фабрике углавном пројектују на знатно веће количине од оних које је могуће сакупити на тржишту Србије. Синиша Митровић указује да цео процес у нашој земљи није добро заокружен.

- Фабрика картона "Умка" годишње увози 10 милиона тона папира да би могла да функционише - истиче Митровић. - Србији годишње треба 50.000 тона ломљеног стакла да би могла да ради фабрика у Параћину. Зашто немамо сакупљање и прераду тог материјала, који, чак, извозимо у друге земље?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (1)

СИНЕР И АЛКАРАЗ СЛАВЕ: Прво чули да се Новак Ђоковић повредио, а сад и ово!