КУПИО НАЈСКУПЉИ СТАН У БЕОГРАДУ НА ВОДИ: Има 144 квадрата, а ево колико га је платио
ПРВИХ 40 некретнина за које су нови власници издвојили највише новца у првом кварталу ове године продато је у "Београду на води".
Власник најскупљег прометованог стана издвојио је чак 1.313.888 евра за 144 квадрата, односно више од 9.000 евра по квадрату!
Рекордна цена староградње од 3.737 евра постигнута је за стан у Старом граду, а највише новца у износу од 810.000 евра за петособан стан у истој општини.
Подаци Републичког геодетског завода показују да је укупан промет за првих пола године у односу на исти период лане нешто мањи и то због пада промета у време ванредног стања. Укупна вредност промета некретнина за првих шест месеци био је 1,7 милијарди евра. Број прометованих непокретности пао је за 13 одсто.
Просечна цена квадрата староградње била је 997 евра, а за новоградњу 1.337 евра, док је у првом полугодишту прошле године за старе станове требало издвојити 950 евра, а за нове 1.320 евра, што значи да су купци у просеку квадрат плаћали више него лане.
Милић Ђоковић из Кластера некретнина каже да се наставља и тренд куповине за кеш, јер су у чак 67 одсто случајева некретнине плаћане готовином, а у 33 одсто из кредита.
- Промет је добар и не може се рећи да ће бити значајнијих померања до краја године - сматра Ђоковић. - Да није било епидемије, раст промета непокретности би био око 15 одсто. Станови су скупи, али не могу рећи да су цене нереалне.
ПОРАСТАО САМО ПРОМЕТ ВИКЕНДИЦА
ПРОМЕТ викендица је порастао за чак 39 одсто. За првих шест месеци продата је 551 кућа за одмор, док их је у истом периоду лане прометовано 155 мање. Највећа потражња била је у Војводини, у општинама на падинама Фрушке горе. Рекордер је Инђија, где је продато 98 викендица, готово дупло више него у истом периоду лане када су нове власнике добиле 52. У овој општини постигнута је и друга највиша цена некретнине од 200.000 евра. Скупља је била једино кућа за одмор у Чајетини, на Златибору и то за 53.000 евра. Најјефтинија викендица купљена је за 1.000 евра, и то у Зрењанину.
Заменик председника Групације посредника у промету непокретности при Привредној комори Србије, Ненад Ђорђевић, објашњава да већину купаца који плаћају готовином чине људи који су претходно продали некретнину која је била у њиховом власништву.
- Остали који плаћају готовином, користе новац са штедње у банкама, јер им је исплативије да издају купљене некретнине него да штеде у банци - наводи Ђорђевић. - После пада промета за време трајања ванредног стања од око 70 одсто, ситуација се одмах након његовог укидања нормализовала и промет је већ у мају достигао ниво из фебруара.
Највише се трговало у јуну, а највећи број купопродаја регистрован је у Војводини, док је Београд на другом месту. Значајно је повећан број продаја викендица, које у укупном обиму промета учествују са један одсто.
Препоручујемо
ИНИЦИЈАТИВА КЛАСТЕРА НЕКРЕТНИНА: И агенције би да издају лист непокретности
10. 08. 2020. у 17:27
ЗВАНИЧНА СТАТИСТИКА ЗА ЈУН: Инвеститори и даље највише граде зграде
14. 08. 2020. у 16:15
УКРАЈИНА У РАТ ПОСЛАЛА РОБОТЕ БЕЗ ИЈЕДНОГ ЧОВЕКА: Битка добила неочекивани исход (ВИДЕО)
БРИГАДА Украјинске националне гарде известила је о успешном нападу у коме су учествовали само роботи - од копнених робота наоружаних митраљезима до летелица борбених дронова. Ови роботи су напали руске положаје у Харковској области, на северу Украјине, и - победили.
27. 12. 2024. у 09:04
ДРАМА У КОМШИЛУКУ: Откривена непозната летелица, становници упозорени да потраже склоништа
РУМУНСКИ радарски системи открили су синоћ мали летећи објекат, за који се сумња да је дрон, који је ушао у национални ваздушни простор до шест километара у југоисточном округу Тулчеа, саопштило је министарство одбране Румуније.
27. 12. 2024. у 09:23
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (6)