НОВИ МИНИМАЛАЦ Синдикати зацртали лимит испод кога "неће ићи", послодавци траже замрзавање
О НОВОЈ минималној месечној заради у Србији требало би да пресече нова влада, а до њеног формирања, синдикати, послодавци и држава укрстиће ставове и покушати да нађу решење.
Како кажу у синдикату који ће учествовати на преговорима, њихов став је да је 34.000 динара "цифра испод које се не би ишло", а што би било повећање тренутног минималца за око 4.000 динара.
Сутра је први састанак три стране, а синдикати су спремили три опције са којима ће изаћи на преговоре:
Први је да се минимална зарада, која данас износи 30.022. динара, изједначи са минималном потрошачком корпом, што би значило повећање минималца за око 25 одсто на 37.700 динара.
Овакав темпо раста је договорен ранијих година. Синдикалци су, међутим, данас свесни околности и нових проблема у привреди, тако да тешко и очекују реализацију овог ранијег обећања.
Други предлог који ће изнети пред послодавце и владу, јесте повећање минималца за 5.000 динара, на 35.000, што би био раст од око 11 одсто. Толико процентуално повећање, подсетимо, било је и претходне године када је договорено повећање минималне зараде са 27.000 на 30.000 динара.
- И трећи предлог, испод кога не бисмо ишли, јесте повећање на 34.000 динара - каже Зоран Михајловић, секретар Већа Савеза самосталних синдиката Србије.
То би било нешто мање повећање него прошле године, када је Влада одобрила највећи раст минималца до сада.
Саговорник каже да је пре корона кризе минималац примало 350.000 радника у Србији, а да је сада та бројка већа.
- Много је радника на плаћеном одсуству због актуелне кризе и већини је зарада смањена на минималац. Моје процене су да би до краја године број запослених на минималцу у Србији могао да буде и већи од 500.000. И зато је важно да постојећи минималац иде горе - оцењује Михаиловић, не спорећи да су и држава и послодавци суочени са проблемима, али и додајући да није добро да се криза ломи преко леђа радника.
Саговорник додаје и да ће о минималцу највероватније преломити нова влада.
С друге стране, велики број послодаваца, чак 85 одсто, према анкети Уније послодаваца, сматра да повећање минималца није оправдано.
- Минимална цена рада се увек одређује на основу наговештаја како ће изгледати следећа година. С обзиром на целу ситуацију са пандемијом и неизвесност о даљем току и здравствене и економске кризе, никоме није довољно јасно којим критеријумима би се требало водити сада - објаснио је недавно Небојша Атанацковић, почасни председник Уније послодаваца Србије.
Атанацковић подсећа да је став Уније послодаваца да се цена минималца одређује у односу на БДП и у односу на инфлацију, а то су до сада били релативно стабилни показатељи – српска привреда је расла између 3,5 и 4 одсто, док је инфлација била испод 2 процента.
- Ми ћемо овог пута тражити мораторијум на цену минималне зараде, односно да остане на садашњем нивоу све док се не установе неке друге околности и док не будемо били у прилици да предвиђамо даља дешавања. Нећемо бити ни за раст, а ни за смањење - истиче саговорник.
(Блиц)
Препоручујемо
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (4)