НЕМА КУПАЦА ЗА ЗДРАВО ВОЋЕ: Аронију са обронака Суве планине неће ни за 100 динара
Око 800 килограма најквалитетније ароније вероватно ће ове године пропасти у засаду Добринке и Светолика Станковића у Доњем Душнику крај Ниша, јер је хладњаче у том делу земље не откупљују.
Станковићи су агенцији Бета казали да је род изузетан, на гранама су прави "црни бисери", али остаће неубран јер нема купаца.
- До пре две године аронију је откупљивала једна хладњача у лесковачком крају, а онда су и они престали тако да сада не знамо шта ћемо са њом. Убрали смо око 500 килограма како би направили хладно цеђени сок, остатак ће вероватно сачекати зиму и пропасти - рекао је Светолик Станковић.
Он је казао да купцима нуде да сами наберу аронију по симболичној цени од 100 динара по килограму, а за оне који хоће да купе убрану аронију цена је 250 динара.
- Прошле године је дошла једна жена и набрала четири килограма, а ове године још нико није дошао. Времена за бербу и даље има јер аронија када сазри може да сачека бербу пуних месец дана, мада, како ствари стоје остаће на гранама - изјавио је Станковић.
Како је казао Станковић, да има откупа цео род ароније могао би да буде већ за пар дана у хлађачи јер у у селима има берача који дневно уберу 60 до 80 килограма.
Добринка Станковић казала је агенцији Бета да је права штета што ће род пропасти, јер се ради о воћу пореклом из Сибира које је вишеструко корисно за здравље људи.
- Аронија је између осталог добра за јачање имунитета и за бољу крвну слику. Лично сам се у то уверила јер од када је користим у исхрани нисам имала ни кијавицу, а пре тога сам имала проблем са имунитетом и била често болесна - рекла је Станковић.
Она је казала да су са супругом засад са 620 садница ароније подигли 2011. године, а први род су убрали 2013. године.
- У то време смо отишли у пензију и желели смо да се нечим бавимо, да не седимо скрштених руку у стану у Нишу. Садња ароније нам се учинила као добра идеја јер сам две године пре тога наручивала из Бугарске хладно цеђени сок како бих поправила имунитет - објаснила је Станковић.
Према њеним речима, нетакнута природа у Доњем Душнику, одакле је родом њен супруг, надморска висина од преко 400 метара на обронцима Суве планине и то што на свом плацу поред куће имају довољне воде за заливање, учинили су да аронија буде одличног квалитета.
- Аронија се не прска, а ми је ђубримо само стајским ђубривом или глистењаком. Супруг култивира засад више пута у току године како не би зарастао у траву и коров - казала је Станковић.
Она је додала да је судбина њиховог засада, иначе првог великог у Србији у време када се аронија појавила у нашој земљи, крајње неизвесна.
- Ми можемо да искористимо око 500 килограма рода за прављење сока који продајемо на мало познаницима и рођацима. Међутим, питање је шта са остатком када нема откупа - рекла је Станковић.
Она је казала да је род њиховог засада ове године био мањи јер су у претходне две године жбунове орезивали због подмлађивања, а следеће године биће у пуном роду, што значи да ће моћи да се убере око 4,5 тона воћа.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (6)