МЕСА ИМА НАПРЕТЕК: На тржишту у понуди 250.000 грла, а нама годишње треба само 86.000

Ј. СУБИН

22. 07. 2020. у 13:32 >> 13:32

ПОНОВО је дошло до застоја у продаји утовљене јунади, са више од 6.000 газдинстава, која се озбиљно баве овим послом. Како упозоравају из удружења "Агропрофит", одгајивачи не знају више како да покрију трошкове, што их доводи до економске пропасти.

МЕСА ИМА НАПРЕТЕК: На тржишту у понуди 250.000 грла, а нама годишње треба само 86.000

Фото: А.П.

Према званичним подацима, за укупну прераду и потрошњу по домаћинствима у нашој земљи, закоље се годишње око 86.000 различитих категорија говеда, а понуда је сада већа од 250.000 грла. Српско домаћинство, у просеку, потроши годишње четири килограма говеђег меса, по члану породице.

- Ово представља озбиљан проблем за сточарство и потребно је што пре наћи извозне путеве, јер ће без тога већина сточара одустати од овог посла - казао нам је Чедомир Кецо, председник удружења "Агропрофит". - Министарство пољопривреде је уз помоћ Државних робних резерви неколико пута спровело размену јунади за меркантилни кукуруз. По том моделу, сточари су успели да добију за килограм живе јунади око 2,10 до 2,35 евра. Кланицама је тако испоручено око 3.000 јунади, али је остало око 6.000 грла. Уз то, пристижу и нова утовљена јунад, па ће на тржишту бити више од 12.000 грла.

Како истиче наш саговорник, овако велику понуду, кланичари користе да умање цену живе јунади, па најквалитетнију робу плаћају од 1,85 до 1,90 евра.

- До потпуног гашења тржишта јунади дошло је баш у тренутку када је Министарство пољопривреде подстакло набавку квалитетних приплодних грла - сматра Кецо. - У току је реализација уредбе по којој газдинства могу користити пет милиона динара за набавку приплодних грла. Овај програм прати компанија "Хунланд" из Мађарске, која испоручује говеда уз одложену уплату. До сада је овај највећи трговац говедима у Европи са нашим сточарима склопио уговор за продају више од 1.000 грла јунади најквалитетнијих раса.

Фото: В.Н.

Tekst potpisa
ПРОДАЈЕМО МРВИЦЕ

ИЗВОЗ јунетине у Кину и Турску из Србије је потпуно стао. Тренутно, нешто мало извозимо у Италију и у Уједињене Арапске Емирате. Како нам је испричао Кецо, купци из Кине не набављају више јунетину у Европи, наводно због короне, и прешли су на тржиште у Бразил, иако је и тамо присутна епидемија. Изгледа да је у овом аранжману реч о набавци јефтиније робе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (3)

ОВО ЈЕ НИКОЛИН СВЕТ, ВИ САМО ЖИВИТЕ У ЊЕМУ: Јокић асистенцијом оставио све без даха (ВИДЕО)