ПОМОЋ ДРЖАВЕ ИЛИ БАНКРОТ: Туристички сектор тражи додатне мере за подршку током пандемије короне
ПАНДЕМИЈА је готово "убила" туризам у читавом свету, па и у Србији. У нашој земљи најгоре су прошли градови као дестинације, јер се у њима бележи пад гостију и до 97 одсто.
Иако је држава донела економске мере помоћи, у овом сектору истичу да им оне нису довољне за опоравак. Због тога, власници предузећа, који се баве туризмом, траже посебан пакет помоћи за јавни превоз путника, хотелијере, агенције и угоститеље.
Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција ЈУТА, истиче да туристички сектор нема перспективу и да ће многа предузећа у овој грани привреде без конкретне помоћи државе - банкротирати. Промет агенција пао је за 90 одсто у односу на исти период прошле године.
- Око 100.000 људи у Србији непосредно или посредно зависи од туризма - напомиње Сеничић. - Биће то изузетно велики социјални ударац, ако не добијемо неку врсту помоћи.
Превозници од државе траже да им отпишу порезе и доприносе на зараде запослених за три месеца, који су само одложени и који би требало да се плаћају од 2021. године на 24 рате. Они, такође, предлажу да од јануара следеће године акциза на евродизел гориво за транспортне намене буде 39 динара по литру, што би, како тврде, српским превозницима омогућило услове за економски одрживо пословање.
САМО ЗА УГРОЖЕНЕ
ПОМОЋ сада није потребна свима, нарочито не онима који су били отворени преко зиме и сада могу да раде и да преживе - сматра Георги Генов, председник удружења ХОРЕС. - Тренутно није питање бизниса и зараде, већ преживљавања. Због тога ћемо тражити од државе да помогне хотелијерима и угоститељима у градовима, који се тренутно налазе у катастрофалном стању. У Србији око 180 хотела не ради.
- Трећа мера односи се на неповратне субвенције на име трошкова и дажбина које редовно плаћамо на име основних средстава и трошкова одржавања аутобуских система када возила не раде - објашњавају у Пословном удружењу друмског саобраћаја "Србијатранспорт". - Очекујемо да оне буду бар на нивоу 50 одсто губитака у првој половини године, односно око 30 милиона евра. Сматрамо да субвенцију треба определити послодавцима на основу броја запослених или броју аутобуса који поседују извод лиценце.
У "Србијатранспорту" истичу да су губици друмског превоза путника у првој половини године премашили 60 милиона евра. Они наводе и да је у овом сектору забележен пад прихода за 63 одсто у односу на исти период лане. Највише су погођени туристички и међународни превоз путника, са 85 одсто, затим међумесни линијски превоз са 70 одсто, док је јавни градски превоз претрпео штету од око 40 одсто.
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара
АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).
24. 12. 2024. у 12:17
Коментари (3)