ДО ПОВЕРЕЊА КОНТРОЛОМ НА ЛОКАЛУ: Како локалне заједнице прате утицај рударства на животну средину и здравље
С ОБЗИРОМ на важност критичних сировина за зелену транзицију нема сумње да ће рударство бити изузетно важно и у будућности.
Зато је једна од актуелнијих тема како ова индустрија може придобити веће поверење јавности, имајући у виду да су савремене технологије знатно повећале безбедност, а утицаје на животну средину свеле на минимум.
На конференцији Look Up, која је крајем новембра одржана у Београду, др Џослин Фрејзер са Универзитета Британске Колумбије истакла је да су најефикаснији начини успостављања дијалога са заједницом они који активно укључују грађане, креирајући простор за сарадњу и заједничко управљање одређеним аспектима рударског пројекта. Као добар пример сарадње компаније и заједнице овај глобално признати експерт за друштвену одговорност наводи партиципативни мониторинг животне средине:
- Овај приступ подразумева да представници локалне заједнице такође прикупљају и анализирају податке о животној средини. Такав модел, заснован на транспарентности и сарадњи, има потенцијал да унапреди поверење између рударских компанија и локалног становништва, обезбеђујући да пројекти буду одрживи и одговорни према окружењу.
Подршка компанија
ОСНОВНА идеја је да заједнице, уз подршку компанија, добију прилику да активно учествују у независном праћењу утицаја рударских активности на кључне аспекте животне средине, као што су вода, ваздух и биодиверзитет. У пракси, ово углавном значи да компаније покривају трошкове праћења, али не утичу на доделу средстава, што омогућава заједници да ангажује независне стручњаке. Коришћење савремене мерне опреме и примена међународних методолошких стандарда обезбеђују кредибилитет података.
У многим земљама, партиципативни мониторинг је постао стандард за одговорно рударство. Добри примери долазе из Латинске Америке, где су заједнице у Перуу уз подршку рударских компанија и невладиних организација спровели заједнички мониторинг водних ресурса. Слични модели примењени су у Канади, где су заједнице староседелаца активно укључене у праћење утицаја на биодиверзитет у областима богатим природним ресурсима.
Корист за све
СЛИЧНА сарадња је предвиђена и за пројекат "Јадар". Ако буде реализован, а то ће бити могуће само уколико студија процене утицаја докаже безбедност по животну средину, планирано је да се локална заједница укључи и активно прати параметре животне средине за воду, ваздух, земљиште, биодиверзитет и културно наслеђе. Локална заједница била би у прилици да ангажује независне стручњаке које они изаберу, а који би пратили стање животне средине уз коришћење савремене мерне опреме и примену међународних методолошких стандарда, извештавали о квалитету подземних и површинских вода, концентрацији честица и гасова у ваздуху, стању флоре и фауне, али и очувању археолошких и историјских локалитета у околини. Трошкови независног праћења ишли би на терет компаније.
Независни стручњаци
ЛОКАЛНОЈ заједници би било омогућено да ангажује независне стручњаке који би користили савремену мерну опрему и придржавали се међународних методолошких стандарда извештавања о квалитету подземних и површинских вода, концентрацији честица и гасова у ваздуху, стању флоре и фауне, али и очувању археолошких и историјских локалитета у околини пројекта "Јадар". Тако би они директно контролисали рад компаније, док би трошкови тог независног праћења ишли на терет компаније "Рио Тинто".
То значи да би се упоредо одвијало праћење које врши компанија и оно које независно врши локална заједница. На овај начин би се додатним механизом директно из локалне заједнице контролисао рад компаније, која је у законској обавези да обезбеди потпуну усклађеност за законским захтевима и стандардима ЕУ.
Др Џослин Фрејзер истиче да овакав модел сарадње доноси корист свим странама.
- Чланови заједнице стицањем нових вештина доприносе очувању животне средине, док компаније кроз овај процес граде основу за будућу сарадњу и препознају потенцијалне несугласице које могу отклонити на време - јасна је др Фрејзер.
M-50
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)