ТРЖИШТЕ ПЛИНА ПРЕД КОЛАПСОМ: Порези на извоз гаса у Италији и Немачкој - Како ће утицати на грејну сезону широм света?

Novosti online

01. 12. 2024. у 16:11

НАЈАВА новог италијанског пореза на извоз гаса од 2,19 евра по мегават-сату могла би да сруши европско тржиште гаса, упозорио је Бернхард Паинз, члан управе аустријске компаније АГГМ која се бави гасном инфраструктуром.

ТРЖИШТЕ ПЛИНА ПРЕД КОЛАПСОМ: Порези на извоз гаса у Италији и Немачкој - Како ће утицати  на грејну сезону широм света?

Фото: Профимедиа

- Надамо се да ће овај италијански предлог пробудити Европску комисију да се коначно позабави немачким порезом на складиштење гаса – рекао је Паинз, мислећи на одлуку немачке владе да уведе таксу од 0,59 евра по мегават-сату на извоз гаса из њихових складишта.

Ове одлуке, ако Италија стварно спроведе своју намеру, стављају у проблем Аустрију, која гас набавља са немачког и италијанског тржишта, јер је одбила увоз руског гаса. Ипак, овај порез на трговину гасом утицаће и на друге земље, укључујући Хрватску.

Председник Хрватске стручне асоцијације за гас, Далибор Пудић, сматра да порези Италије и Немачке на транспорт гаса могу да подигну цене гаса које трговци пласирају на наше тржиште, али, како каже, то није вероватно у следећим недељама и месецима, јер потрошња гаса неће бити нешто необично.

На потезу надлежни орган

- Наше једино складиште гаса је пуно, а цене гаса на берзама тренутно не показују ништа што би требало да нас брине. Шта ће се дешавати на пролеће, тешко је предвидети. Што се тиче нових пореза на трговину гасом, цену транспорта гаса у Хрватској, укључујући и цене на међусобним повезивањима, одређује фирма ,,Plinacro" према правилима која доноси Хрватска енергетска регулаторна агенција.

- Међутим, та правила морају бити усклађена са законима ЕУ о заједничкој енергетској политици. Ове законе проверава АЦЕР, регулаторна агенција Европске уније. Очекујем да ће надлежне институције ЕУ проучити све ове порезе на транспорт гаса који су до сада уведени, као и оне који би могли да се уведу, и донесу одговарајуће одлуке. Пре него што се донесу те одлуке, тешко је било шта коментарисати – рекао је Пудић.

У позадини спорних потеза Немачке и Италије стоје покушаји тамошње надлежне власти да помогну фирмама које су након напада Русије на Украјину у фебруару 2022. набављале гас по много вишим ценама него што су биле претходних година, како би смањили њихове губитке.

Према прорачунима италијанских медија, на пример, тамошња државна агенција ГСЕ напунила је у лето 2022. складишта гаса купујући га по цени од 224 евра за мегават-сат, потрошивши укупно око четири милијарде евра. За поређење, у среду се на холандској берзи гас трговао по цени од 32 евра за мегават-сат.

Пошто се ГСЕ, према италијанским медијима, није заштитила од пада цена гаса на тржишту, који се касније и догодио, сада тамошња надлежна агенција ,,Арера" покушава помоћи увођењем пореза на извоз гаса који би требао да ступи на снагу 1. априла следеће године.

Покриће губитака У Немачкој не само да не разматрају укидање додатног опорезивања на извоз гаса, већ желе и да га повећају за 28 процената следеће године, на 1,86 евра по мегават-сату, што такође оправдавају потребом да се смање губици онима који су пунили складишта по високим ценама. С друге стране, неки европски трговци гасом, попут ОМВ-а и словачког СПП-а, већ су се жалили Европској комисији на немачко опорезивање извоза гаса.

Неоспорно је да су у ланцу снабдевања гасом у свим чланицама ЕУ због великих поремећаја на тржишту који су настали 2022. настали додатни трошкови који су се претворили у губитке.

Владе настоје да ти губици не падну на терет грађана, или ако падну, да их покрије неко други. У том контексту треба посматрати и најављени порез у Италији – коментарише Далибор Пудић.

У Хрватској је, подсећамо, налог за пуњење складишта за грејну сезону 2022. и 2023. дала Влада ХЕП-у, чији су се повећани трошкови у набавци гаса одразили кроз губитак у пословању за претходну годину од 5,7 милијарди куна.

(Јутарњи.хр)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!

РУСИ ОТКРИЛИ ПЛАН НАТО-а: Окупираће Украјину и поделити је између ове четири државе!

НАТО план за Украјину суштински значи распоређивање у земљи такозваног „мировног контингента“ од око 100 хиљада људи и, фактички, њену окупацију, а украјинске територије ће поделити Велика Британија, Немачка, Пољска и Румунија, саопштила је Спољнообавештајна служба Русије.

29. 11. 2024. у 09:36

УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва

УПОЗОРЕЊЕ ХРВАТСКОГ БЕЗБЕДЊАКА: У случају рата не бисмо заштитили ни седмину становништва

ХРВАТСКА, у случају рата, не би могла да заштити ни седмину становништва, хране не би било ни за месец дана, а становништво не би разликовало сирену за општу од оне за ваздушну опасност

29. 11. 2024. у 08:16

Коментари (0)

НАШ СЛОН, ЗВЕЗДАН ТЕРЗИЋ, ОСВАЈА РУСКУ ФЕДЕРАЦИЈУ: Русија одлепила због Звездине победе над Немцима (ВИДЕО)