ВИСОКА КОНЦЕНТРАЦИЈА ЖИВЕ У ТУЊЕВИНИ ШИРОМ ЕВРОПЕ: Анализа рађена у Италији, Француској, Шпанији, Немачкој и Британији
АЛАРМАНТНИ нивои живе у конзервираној туњевини откривени су широм Европе, показује најновије истраживање невладине организације "Блум" и удружења за права потрошача "Фудвоч". Истраживачи су позвали на хитно увођење строже регулативе, имајући у виду да жива може да оштети рад мозга, бубрега, а повезана је са неким врстама рака.
Испитивање које је укључило 148 конзерви туњевина, купљених у Француској, Италији, Шпанији, Немачкој и Британији, открило је да су све биле контаминиране живом. Све су садржале живу, од којих је око 57 одсто премашило границу од 0,3 милиграма по килограму, што је ограничење које важи за друге врсте рибе.
Жива је токсичан метал и јак неуротоксин, који може негативно да утиче на функцију нервних ћелија. Изложеност овом металу може да оштети рад бубрега, мозга, а повезана је и са већим ризиком од болести срца и рака.
- Оно што из конзерви туњевине заврши на нашим тањирима је колосалан ризик за јавно здравље, који се не разматра озбиљно. Нећемо одустати док не будемо имали строжи европски стандард - поручила је Карин Џекмарт, извршна директорка организације за права потрошача "Фудвоч", а преноси "Дејли мејл".
Истраживачи су позвали владе да уклоне све производе са туњевином из школских мензи, вртића, породилишта, болница и домова за старе.
ТРУДНИЦЕ ПОСЕБНО ОСЕТЉИВЕ
СВЕТСКА здравствена организација (СЗО) сврстава живу међу десет хемикалија које изазивају забринутост по јавно здравље, и то је, како кажу, супстанца која се генерацијама испушта у еко-систем, изазивајући веома тешке последице по здравље. Према СЗО, труднице и деца су посебно осетљиви на високе нивое метил-живе. У веома високим дозама, студије су откриле да су неки облици живе покренули развој неколико врста тумора код пацова и мишева. Истраживања о утицају живе на развој рака код људи су, засад, ограничена.
Отприлике четири петине живе унесене у атмосферу природним и људским узроцима завршава у океану. У води се меша са бактеријама, и претвара се у токсично једињење познато као метил-жива. Туна је морска риба која је високо позиционирана у ланцу исхране, што значи да се храни другим мањим врстама рибе које апсорбују велике количине живе из океана. Сматра се да врста туњевине албакор садржи три пута више живе у односу на друге врсте туне.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)