СЈАЈНЕ ВЕСТИ ИЗ МОСКВЕ ЗА НАШУ ЗЕМЉУ: Колико је важан Путинов потез после разговора с Вучићем и шта Србија добија?
НА основу договора председника Србије Александра Вучића и председника Русије Владимира Путина, Република Србија ће од 3. новембра добити додатне количине природног гаса из Русије, по ценама знатно испод оних на европском тржишту.
Према актуелном уговору, Србија већ добија 6,3 милиона кубних метара гаса дневно по повољној цени од 299 евра за хиљаду кубних метара. Нови договор омогућава додатне количине од 5 милиона кубних метара по цени од 377 евра за хиљаду кубних метара, што је и даље повољније од тренутне тржишне цене, која износи 410 евра за хиљаду кубних метара.
Поред финансијских погодности, Србијагас је добио посебну флексибилност у повлачењу гаса, што значи да ће количине зависити од потреба Републике Србије у сваком тренутку. Ово је посебно важно за стабилност система у предстојећим месецима, јер омогућава правовремено снабдевање у случају изненадног пораста потрошње.
Такође, захваљујући резервама у подземном складишту Банатски Двор и гасу ускладиштеном у Мађарској током летњег периода, Србија је добро припремљена за зимски период. Стабилније снабдевање и ниже цене гаса смањиће трошкове и омогућити веће инвестиције у друге секторе привреде, што ће додатно допринети енергетској сигурности земље.
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)