НУДЕ "МИТО" ДА НАЂУ РАДНИКЕ: Трговински ланци се утркују ко ће више да плати ономе ко им доведе продавце
У Србији се појавило ново занимање - ловац на продавце, са загарантованом сумом за сваког приведеног "регрута"! Јер, у продавницама, киосцима и пекарама влада "суша" - нема ко да продаје, нема ко да слаже робу на полицама и услужује купце, а трговински ланци се утркују ко ће више да плати ономе ко им доведе радника. Нуде бонусе, награде, па чак и кеш ономе ко доведе некога ко би радио.
Такву понуду смо пронашли чак, и у нашем поштанском сандучету: "Препоручи нам кандидате за позиције касир продавац, продавац на одељењу деликатеса, пекаре и гастро. За сваку успешну препоруку примљену у радни однос - 30.000 динара!"
- Више се исплати да постанеш регрутер него да идеш да радиш - као за себе говори комшија док закључава поштанско сандуче, а онда се окреће према нама и пита:
- Знаш ли неког ко би волео да ради на каси? Можда неки рођак који воли да броји паре или ужива да се свађа са муштеријама?
Зашто продавац није атрактивно занимање, питали смо Милоша Туринског из "Инфостуда":
- Многи радници одустају чим схвате да посао продавца није само "скенирај робу, осмехни се и наплати", већ "носи тешке гајбице и велике кутије"... Наизглед је то лак посао, а у ствари је тежак - физички. У било ком трговинском ланцу од касира се не захтева да само наплаћује купљену робу, већ и да ради на пријему производа, сортирању, куцању бар кодова. Од кад недостају радници, посао продавца је постао свеобухватан. А, често имају само један слободан дан недељно.
Египћанин уноси гајбице
У МНОГИМ секторима странци, који чак не морају да знају ни да се споразумеју на српском језику, заменили су наше раднике. У продавницама је, засад, донекле другачије. Муштерије услужују продавци из Србије, али дешава се да робу разносе странци. Тако смо јуче упитали једног радника који је уносио гајбице у продавницу да ли је задовољан својим послом, а он нам је одговорио: Do you speak English? Рекао нам је и да је из Египта.Турински каже да у сектору трговине нису сјајни услови за раднике:
- Просечна плата на нивоу целе Србије је око 70.000 динара. У појединим објектима продавци раде за минималац, а најчешће примају око 60.000 динара месечно. Има, додуше, специјализованих продавница које нуде и много више од просека. Али, није битна само плата, већ и услови рада. У области трговине највише се траже радници, али је и највећи одлив запослених. Услови рада често диктирају то да људи лако сами напуштају послове. Увек је постојала награда за препоруку радника. Почело је у ИТ сектору због недостатка стручног кадра, а сад се прелило у трговине. Послодавци су применили тај метод да виде да ли могу да мотивишу људе да преко њих дођу до потенцијаних радника, до којих је тешко доћи.
Ангажују пензионере
МАРИНА С. је шеф и тренутно једини радник у малој трговини у центру Београда. Чека да јој се врате колегинице које су одавно отишле у пензију, али преко зиме јој помажу, док лети морају да прекину да би завршиле приватне обавезе.
- Тужно је све то да нас услужују пензионерке, али нико неће да ради за 65.000 динара, колико је почетна зарада - прича нам Марина. - Јуче је девојка дошла да пита за посао, а када сам јој рекла колика је плата, само се насмејала и изашла из радње. Зато морамо да запошљавамо пензионере.
Недостатак продаваца погађа и купце. Често се чује питање: "Зашто ради само једна каса?" и "Зашто су рафови празни?", када је јасно да нема ко да их пуни. За куповину хлеба, млека, основних намирница потребни су челични живци јер се редови за плаћање протегну до краја продавнице - као да је највећа распродаја на свету. Док из даљине гледају у усамљеног продавца окруженог касама које се не користе, па у сат, купци се двоуме да ли да одустану или да следећи пут понесу књигу, или - да једноставно почну да живе у продавници.
- Некад је било мање продавница, а више продаваца који су познавали сталне муштерије - говори нам пензионер Милан Недељковић. - Дешавало се да ми пре него што кажем "добро јутро" већ пакују оно што стално купујем. Продавци су некад били срдачни, а продавнице центри друштвеног живота. А сад - срећан си ако угледаш "домаћина" да ти дохвати нешто са високе полице. Ред је довољно дуг да често прођем кроз све фазе живота, од детињства до пензије. А, у појединим продавницама будућност је већ дошла: сами откуцавамо робу и плаћамо је картицама.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ЕНДИЈУ МАРИЈУ ЛИЦЕ У МОДРИЦАМА, ОГЛАСИО СЕ: "Мука ми је од свега, ја сам људско биће! Молим вас - оставите ме на миру" (ВИДЕО)
"ЈА САМ људско биће! У реду? Престаните да ме јурите! Мука ми је шта сваког дана морам да носим на раменима. Молим вас, оставите ме на миру."
22. 01. 2025. у 14:15
Коментари (0)