"БЛУМБЕРГ" O EВРОПСКОМ ТРЖИШТУ ГАСА: Довољно можда и није баш довољно
КАДА је довољно још увек недовољно? Гледајући недавно кретање цена, трговци робом - и многи шпекуланти - сматрају да је то вероватно случај са европским природним гасом.
Европска складишта гаса су препуна, а регионална потражња се спушта на ниво који није виђен од раних 1980-их. Ипак, цене гаса су и даље високе, након што су недавно достигле осмомесечни врхунац. Разлог? Довољно гаса данас можда неће бити довољно ако се догоди нешто неочекивано - рецимо хладно време или прекид у снабдевању. И врло мало њих је спремно да се кладе да ће све бити у реду, пише "Блумберг".
Гледајући количину гаса коју је Европа ускладиштила за зиму 2024-25, све изгледа добро. Залихе су достигле ниво од 90 одсто укупног капацитета. У теорији, то би требало да буде довољно да ублажи сезонско повећање потражње. У пракси, наводи аутор "Блумберга", постоје разлози за бригу.
Прво, велики део залиха прикупљен је рано у пролеће, после зиме која је била топлија од просечних. Од тада, вишак је нестао јер Европа није успела да прикупи течни гас истим темпом као 2022. и 2023. Лепота ЛНГ-а је у томе што је гас веома налик на нафту и Европа може да га купи било где у свету и тако надокнади губитак снабдевања руским гасом путем гасовода.
Европа је 2022. и 2023. купила много ЛНГ-а, надмашујући азијске увознике и профитирајући од смањене потражње у Кини. Али ове године, Европа се суочава са оштријом конкуренцијом, не само Пекинга, већ и од мањих купаца из Азије. Као резултат тога, европски увоз ЛНГ овог лета је био између 15 и 25 одсто испод истог периода у претходне две године.
Друго, Европа је у претходне две зиме ушла са најмање неколико десетина ЛНГ бродова у близини својих обала, који су деловали као додатни капацитети за складиштење. Мало је вероватно да ће регион уживати у тим плутајућим залихама ове зиме, с обзиром на то да због цена, ЛНГ "тече" на Исток.
Све заједно, и Европа има довољно гаса ако све буде ишло по плану. У том случају, европске цене природног гаса могле би значајно да падну до Божића или почетком јануара са трећином сезоне већ у ретровизору. Тренутно, европски стандард за гас, познат као ТТФ, тргује близу 40 евра (44 долара) по мегават сату. Могућ је пад на негде између 30 и 25 евра по MWh.
А шта би могло да пође по злу? Прво, време. Последње две године Ел Нињо, који је подигао глобалне температуре, помогао је да се смањи утицај енергетске кризе на континент. Али Ел Нињо брзо бледи, а метеоролози кажу да ће супротан временски тренд, назван Ла Ниња, вероватно доминирати од октобра или новембра. Ако је тако, Европа би могла да се суочи са нормалном или чак хладнијом зимом.
Друга претња стиже из Русије. Европа и даље купује руски природни гас. Нејасно је да ли ће се тај ток наставити када кључни уговор о транзиту гасовода истекне крајем 2024. Без тог гаса садашње европске залихе гаса више не изгледају довољне, наводи "Блумберг".
Откако је гасна криза почела 2021. године, Европа је значајно смањила потрошњу, како зато што су високе цене смањиле енергетски интензивне индустријске активности, тако и зато што су политичке одлуке повећале производњу обновљиве електричне енергије. Али потрошња је сада на најнижим нивоима и мало је вероватно да ће још више пасти без великог скока цена. Ајра Џозеф, из Центра за глобалну енергетску политику на Универзитету Колумбија у Њујорку, процењује да би европска потражња ове године могла пасти на најнижи ниво од 1984.
Као оштар подсетник да Европа још увек није решила своју енергетску кризу, садашње цене су много ниже него 2022. године, али и даље двоструко више у односу на предратне нивое. Ако све буде како треба, Европа ће имати довољно гаса, и цене би требало да падну до Божића. Али довољно неће бити довољно ако само једна ствар крене наопако, упозорава колумниста "Блумберга" Хавијер Блас.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области
Препоручујемо
ИСПОРУКЕ РУСКОГ ГАСА У ЕУ СКОЧИЛЕ ЗА 40 ОДСТО: Американци окренули танкере ка Азији
06. 08. 2024. у 18:10
БЕЧ СЛУША БРИСЕЛ: Аустрија планира да се у потпуности одрекне руског гаса до 2027.
04. 08. 2024. у 19:21
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)