СРПСКИ ИЗВОЗ НИЈЕ ЗАКОЧЕН: Како на Србију утиче успоравање привреде Немачке, нашег главног трговинског партнера
ПОСРТАЊЕ немачке привреде, која је главно извозно тржиште Србије, није се прелило на нашу економију. Стручњаци сматрају да сада нема претње по привредни раст Србије јер, с једне стране, та земља није ушла у дубоку рецесију, а с друге, главни покретачи повећања нашег БДП су, пре свега, инфраструктурни радови и домаћа тражња, а тек онда извоз.
Инвестиције из Немачке су у последње две године два пута мање, али аналитичари истичу да то неће имати битнији утицај, јер Србија и даље има рекордан прилив страних директних инвестиција, а осим тога кинеска улагања су сада значајнија. Тек уколико би се криза у Немачкој продубила, то би се одразило и на остале чланице ЕУ, које су нам, такође, важни партнери, и довело би до пада српског извоза на та тржишта.
Привреда Немачке је у другом тромесечју ове године забележила пад од 0,1 одсто и на међугодишњем нивоу и у односу на први квартал. Прошле године је БДП пао за 0,3 процената. Ипак, како за "Новости" објашњава помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС Бојан Станић, Немачка није ушла у дубоку рецесију, већ се то пре може назвати стагнацијом.
- Њена привреда јесте у најзначајнијој кризи у протеклих 30 година, али то је велики брод који се креће споро и ништа се неће десити преко ноћи - каже Станић. - Што се тиче Србије, извоз у Немачку не пада, нема отпуштања запослених у фирмама са већинским немачким власништвом и то је најбољи показатељ да нема преливања кризе. У тим компанијама у Србији, како додаје, ради више од 70.000 запослених, а ако се узму у обзир и предузећа у нашој земљи која су њихови добављачи, то је онда од 200.000 до 250.000 радника.
Подаци Републичког завода за статистику показују да је вредност извоза из Србије у Немачку у првих шест месеци ове године износила 2,18 милијарде евра, што је нешто виша у односу на исти период лане када је била 2,15 милијарде евра. Такође, током првих пет месеци 2024. пласирано је 3,7 одсто више робе у поређењу са истим периодом прошле године, што показује да тражња за испорукама из Србије не пада.
Према Станићевим речима, уколико би се продубила криза у Немачкој онда би дошло до проблема, поготово зато што су наши главни извозни производи ауто-делови, а та земља је центар аутомобилске индустрије. Од потражње у Немачкој зависи пласирање производа који се праве у Србији на то тржиште.
- Пад тражње у тој земљи смањио би могућност нашег извоза и највише би се одразио на део металске индустрије, произвођаче ауто-делова и разних компоненти - наводи наш саговорник. - Осим тога, Немачка је и мотор привреде Европске уније, тако да би се криза прелила и на остале чланице ЕУ које су нам, такође, значајни партнери. Онда би се и код њих смањила тражња за нашим производима, а две трећине наше робе пласирамо на тржиште ЕУ.
Он оцењује да се садашње посустајање немачке привреде неће прелити на Србију и угрозити наш раст до краја године.
- На повећање БДП у Србији, пре свега, утичу инфраструктурни пројекти у које држава инвестира и пораст домаће тражње, односно лична потрошња грађана, а онда и извоз - каже наш саговорник.
Када је реч о инвестицијама из Немачке, оне су са нивоа које су достигле 2021. од 409 милиона евра, у наредној години пале на 282 милиона, а лане су износиле 179 милиона евра. Али, Станић оцењује да ово смањење неће имати битнији утицај, а осим тога, како указује, сада су значајније кинеске инвестиције.
- Ми и даље имамо рекордан прилив страних директних инвестиција (СДИ) - истиче саговорник "Новости". - У првих пет месеци вредност СДИ била је две милијарде евра, што је 10 одсто више у односу на исти период прошле године.
ПЕСИМИЗАМ ПРИВРЕДНИКА
ИНСТИТУТ за економска истраживања ИФО из Минхена је недавно објавио да је пословно расположење у Немачкој у јулу било у паду трећи месец заредом, као и да песимизам тренутно влада у свим секторима. Компаније су биле мање задовољне тренутном пословном ситуацијом, а песимизам поводом развоја бизниса у наредних шест месеци је све више изражен. Расположење је пало у трговини, производњи, сектору услуга и грађевинарству, односно свим посматраним секторима.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)