СРПСКИ ИЗВОЗ НИЈЕ ЗАКОЧЕН: Како на Србију утиче успоравање привреде Немачке, нашег главног трговинског партнера

Е. Божић Талијан

12. 08. 2024. у 15:52

ПОСРТАЊЕ немачке привреде, која је главно извозно тржиште Србије, није се прелило на нашу економију. Стручњаци сматрају да сада нема претње по привредни раст Србије јер, с једне стране, та земља није ушла у дубоку рецесију, а с друге, главни покретачи повећања нашег БДП су, пре свега, инфраструктурни радови и домаћа тражња, а тек онда извоз.

СРПСКИ ИЗВОЗ НИЈЕ ЗАКОЧЕН: Како на Србију утиче успоравање привреде Немачке, нашег главног трговинског партнера

Фото Танјуг

Инвестиције из Немачке су у последње две године два пута мање, али аналитичари истичу да то неће имати битнији утицај, јер Србија и даље има рекордан прилив страних директних инвестиција, а осим тога кинеска улагања су сада значајнија. Тек уколико би се криза у Немачкој продубила, то би се одразило и на остале чланице ЕУ, које су нам, такође, важни партнери, и довело би до пада српског извоза на та тржишта.

Привреда Немачке је у другом тромесечју ове године забележила пад од 0,1 одсто и на међугодишњем нивоу и у односу на први квартал. Прошле године је БДП пао за 0,3 процената. Ипак, како за "Новости" објашњава помоћник директора Сектора за стратешке анализе ПКС Бојан Станић, Немачка није ушла у дубоку рецесију, већ се то пре може назвати стагнацијом.

- Њена привреда јесте у најзначајнијој кризи у протеклих 30 година, али то је велики брод који се креће споро и ништа се неће десити преко ноћи - каже Станић. - Што се тиче Србије, извоз у Немачку не пада, нема отпуштања запослених у фирмама са већинским немачким власништвом и то је најбољи показатељ да нема преливања кризе. У тим компанијама у Србији, како додаје, ради више од 70.000 запослених, а ако се узму у обзир и предузећа у нашој земљи која су њихови добављачи, то је онда од 200.000 до 250.000 радника.

Подаци Републичког завода за статистику показују да је вредност извоза из Србије у Немачку у првих шест месеци ове године износила 2,18 милијарде евра, што је нешто виша у односу на исти период лане када је била 2,15 милијарде евра. Такође, током првих пет месеци 2024. пласирано је 3,7 одсто више робе у поређењу са истим периодом прошле године, што показује да тражња за испорукама из Србије не пада.

Према Станићевим речима, уколико би се продубила криза у Немачкој онда би дошло до проблема, поготово зато што су наши главни извозни производи ауто-делови, а та земља је центар аутомобилске индустрије. Од потражње у Немачкој зависи пласирање производа који се праве у Србији на то тржиште.

- Пад тражње у тој земљи смањио би могућност нашег извоза и највише би се одразио на део металске индустрије, произвођаче ауто-делова и разних компоненти - наводи наш саговорник. - Осим тога, Немачка је и мотор привреде Европске уније, тако да би се криза прелила и на остале чланице ЕУ које су нам, такође, значајни партнери. Онда би се и код њих смањила тражња за нашим производима, а две трећине наше робе пласирамо на тржиште ЕУ.

Он оцењује да се садашње посустајање немачке привреде неће прелити на Србију и угрозити наш раст до краја године.

- На повећање БДП у Србији, пре свега, утичу инфраструктурни пројекти у које држава инвестира и пораст домаће тражње, односно лична потрошња грађана, а онда и извоз - каже наш саговорник.

Када је реч о инвестицијама из Немачке, оне су са нивоа које су достигле 2021. од 409 милиона евра, у наредној години пале на 282 милиона, а лане су износиле 179 милиона евра. Али, Станић оцењује да ово смањење неће имати битнији утицај, а осим тога, како указује, сада су значајније кинеске инвестиције.

- Ми и даље имамо рекордан прилив страних директних инвестиција (СДИ) - истиче саговорник "Новости". - У првих пет месеци вредност СДИ била је две милијарде евра, што је 10 одсто више у односу на исти период прошле године.

ПЕСИМИЗАМ ПРИВРЕДНИКА

ИНСТИТУТ за економска истраживања ИФО из Минхена је недавно објавио да је пословно расположење у Немачкој у јулу било у паду трећи месец заредом, као и да песимизам тренутно влада у свим секторима. Компаније су биле мање задовољне тренутном пословном ситуацијом, а песимизам поводом развоја бизниса у наредних шест месеци је све више изражен. Расположење је пало у трговини, производњи, сектору услуга и грађевинарству, односно свим посматраним секторима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)

СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.

20. 01. 2025. у 11:29

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОГЛАСИО СЕ НОВИ ТРАГАЧ: Кошаркаш прокоментарисао свој ангажман у квизу Потера