НОВА ПРЕВАРА У СРБИЈИ: Зову вас на "воцап", обећавају брзу зараду - не наседајте!
ДРАМАТИЧНО расте број превара на интернету. Осим фишинга, све је чешћа и нова врста манипулације на друштвеним мрежама у којој преваранти покушавају да привуку лаковерне да уложе новац обећавајући им брзу и велику зараду. Министарство унутрашњих послова је упозорило да је примећен пораст броја ове преваре путем апликације "Воцап".
- Грађани добијају позиве из иностранства у којима их наговарају на инвестирање у разне платформе, познате као Понзи шема - наводи МУП. - Иако је много превараната ухапшено, начини на које вас могу преварити се стално мењају.
Из МУП саветују грађане да буду опрезни и да се чувају, да не деле личне податке и да не верују сумњивим позивима.
Понзијева шема је финансијска превара која је заснована на обећањима великих зарада у кратком року без великог ризика за инвеститоре. У реалности, ту се не ствара никакав профит, већ организатор шеме почетним улагачима исплаћује новац користећи средства нових инвеститора. Тај систем пуца када нема новог прилива, тако да зараду добијају почетни улагачи, а остали изгубе све. Једноставније речно, да би први инвеститори зарадили остали ће бити опљачкани.
Професор Економског факултета Љубодраг Савић објашњава да је суштина Понзијеве шеме да се нуде добри услови и брза зарада како би се привукли лаковерни, јер да би систем функционисао треба намамити што више људи.
- Само они који су улагали на почетку добијају, а остали губе - каже за "Новости" Савић. - Тај новац се не инвестира ни у шта и не постоји никакав стварни профит, већ се привлаче лаковерни да би се финансирали они први у шеми. Нове уплате сервисирају оне почетне улагаче, када тога нема систем пуца. Грађани морају да знају да нема хлеба без мотике.
Он истиче да су могућности интернета невероватне и да је ова шема веома опасна, јер ће неки људи насести на превару и изгубиће уштеђевину, кућу. Према његовим речима, ово је коцкарски приступ у којем да би неки добили, други морају да изгубе. То је, како додаје, као пирамидална штедња, и подсећа да је та шема позната нашим грађанима по случајевима Дафине и Језде.
- Људи улажу новац до тренутка док славина не пресуши, односно када приливом нових улагања више не могу да се сервисирају камате претходних инвеститора систем пуца - објашњава Савић. - Може да се деси да неко посумња и крене да повлачи средства, а када то чују други сви хоће да ураде исто, људи траже главницу, али само први улагачи и они који имају добре информације зарађују, док остали остану кратких рукава. Дакле, када пукне систем неки узимају све, а неки ништа.
Осим позива на лажне инвестиције, најчешћи вид преваре је фишинг у којем преваранти злоупотребљавају име и лого познатих институција, установа и организација са циљем да дођу до података са платне картице корисника како би неовлашћено приступили његовом банковном рачуну и испразнили га. Све су креативнији начини на које покушавају то да остваре. Тако, у последње време, клијенти једне познате банке добијају лажни имејл, наводно од службеника те финансијске институције у којем их обавештава да су утврдили да су им наплаћене прекомерне накнаде за одржавање рачуна и за услуге платног промета. А онда, за поврат тих средства, позивају корисника да испуни образац и пошаље им поштом. Наравно, овде се тражи од корисника да упише податке са картице, а то је управо оно што је преварантима потребно.
На удрару су и клијенти једне друге банке, а овде их преваранти путем лажног имејла обавештавају да је банка наводно путем свифт поруке примила обавештење о девизном приливу у корист тог клијента. Потом покушавају да их "упецају" наводећи да би им та средства пребацили, потребно је да доставе све податке, наравно и са платне картице, на имејл који личи на аутентичну електронску адресу те финансијске институције. У току је и превара на друштвеним мрежама у којој се корисницима појединих платних картица нуди дуплирање износа који имају на рачуну.
И ДАЉЕ "ПЕЦАЈУ" НА ИМЕ "ПОШТЕ"
ЈОШ увек је актуелна и превара путем СМС порука у којој се злоупотребљава име и лого "Поште Србије" и услуга које ово предузеће пружа. Преваранти шаљу поруку у којој обавештавају корисника да је приспела пошиљка за њега. Међутим, у поруци се наводи да не могу да је доставе, јер нису прецизни подаци о адреси. Онда се нуди линк којим се отвара образац који треба да се попуни. Ту је наведен чак и прецизан датум испоруке. Када корисник унесе адресу, од њега се тражи да упише податке са картице, а то је оно што циљају преваранти како би могли да приступе његовом рачуну.
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт
НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.
23. 11. 2024. у 18:55
БРИТАНЦИ ОБЈАВИЛИ ЗАСТРАШУЈУЋУ МАПУ: "Орешник" може да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута (МАПА)
БРИТАНСКИ лист "Дејли мејл" оценио је да би балистичка ракета "орешник" могла да стигне до било ког европског града за мање од 20 минута.
23. 11. 2024. у 15:58
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)