ИАКО ЈЕ У ПОСЛЕДЊИХ ДЕСЕТ ГОДИНА НИКЛО ОКО 200 ОБЈЕКАТА ЗА ТУРИСТЕ, КАПАЦИТЕТА НЕМА ДОВОЉНО: Србији треба још хотела

Г. В.

21. 06. 2024. у 12:38

ХОТЕЛИЈЕРСТВО у Србији на завидном је нивоу. У прилог томе говори процват када је реч о смештајним капацитетима за туристе, будући да је у последњој деценији подигнуто око 200 хотела. Просечне оцене су од 8,5 до 9,5. Чињеница која охрабрује српски туризам јесте и да је наша земља само прошле године од страних гостију зарадила око 2,56 милијарди евра, што је за око 80 одсто више у односу на период пре избијања пандемије вируса корона. Тиме је Србија, према најновијем извештају туристичког барометра Уједињених нација, избила на прво место међу дестинацијама у свету које су забележиле највећу стопу раста прихода од страних туриста у односу на 2019. годину.

ИАКО ЈЕ У ПОСЛЕДЊИХ ДЕСЕТ ГОДИНА НИКЛО ОКО 200 ОБЈЕКАТА ЗА ТУРИСТЕ, КАПАЦИТЕТА НЕМА ДОВОЉНО: Србији треба још хотела

Фото: Јутјуб принтскрин/Swisstravellerslife/Управа царина

Иако само у Београду послује 119 категорисаних хотела са нешто више од 7.600 смештајних јединица, односно око 10.580 кревета, пројекција је да ће Србији бити потребно више од тога. Према не тако давној изјави председника Александра Вучића, требало би подићи око 130 хотела, како би се сместило више од три милиона очекиваних посетилаца изложбе Експо 2027. Како би се постојећи и нови хотелијери осмелили да граде и проширују своје капацитете, Влада Србије донела је уредбу којом са 20 одсто субвенционише инвестиције у овој области.

Међународна дестинација
 

Према речима стручњака за хотелијерство Ивана Виторовића, Београд и Србија постају дестинације не само регионалне, већ европске и међународно признате. Зато је и присутан тренд улагања у хотелијерство.

- Поред Београда никли су велики центри који данас бележе близу милион ноћења, попут Златибора, Копаоника, Врњачке Бање, Сокобање, а однедавно је и Фрушка гора значајна дестинација. Има ту још простора за исток Србије који је тек почео са скромним капацитетима да се рађа као дестинација - наглашава Виторовић.

И није само светска изложба разлог увећања броја смештајних јединица. Реновирање највеће конгресне сале у Европи, Сава центра, отворила је простор за реномиране посетиоце из различитих стручних области. На крају, и број туриста из године у годину све је већи. Према речима директора Пословног удружења хотелско-угоститељске привреде (ХОРЕС) Георгија Генова, Србија од 2015. године сваке године бележи раст броја туриста од око 15 одсто, а једини изузетак била је 2020. година, због короне.

- Попуњеност соба у хотелима у Београду је око 80 одсто у току године, што је изузетно добро - рекао је Генов. - Исти случај је и са планинским центрима. Стално се граде нови хотели, раније је било 15 до 20 хотела годишње, али за Експо се очекује отварање великог броја смештајних јединица. Очекујемо да се изграде објекти са најмање 3.000 до 5.000 нових смештајних јединица у наредне три године.

Према подацима Министарства омладине и туризма, у 2020. години је услед ограничења путовања на светском нивоу које је наметнула пандемија, приход од страних гостију у Србији пао на милијарду евра, опоравак је почео 2021. године, када је приход порастао на 1,6 милијарди евра, а 2022. године је био 2,47 милијарде евра. Осим по девизном приливу, прошла година је била рекордна и по инвестицијама, али и по броју туриста из иностранства. Први пут је забележен већи број долазака страних туриста у односу на домаће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности