НАЈБОЉА РАКИЈА ИЗ ГУБЕРЕВЦА: У институту за воћарство у Чачку одржана смотра српских шљивовица

Г. В.

20. 06. 2024. у 15:56

ПРЕПЕЧЕНИЦА Драгића Гајовића из Губеревца најбоља је ракија од 76 оцењиваних на Смотри најбољих српских шљивовица, одржаној по 13. пут у Институту за воћарство у Чачку. Право на учешће имале су само оне ракије које су се у претходној години доказале својим врхунским квалитетом на бројним регионалним манифестацијама широм Србије, и биле одликоване великим златним медаљама за квалитет.

НАЈБОЉА РАКИЈА ИЗ ГУБЕРЕВЦА: У институту за воћарство у Чачку одржана смотра српских шљивовица

Фото: Оксана Скенџић

Сада већ чувену манифестацију, водећа српска институција за стварање нових сорти шљиве и изучавање квалитета националног алкохолног пића, организује у сарадњи са градом Чачком. Међу шљивовим препеченицама чији је квалитет оцењиван у прошлој години широм Србије - у Горњој Трепчи, Осечини, Ужицу, Блацу, Тополи, Баљевцу, Аранђеловцу, Сочаници, Рачи, Грачацу, Прањанима, Крагујевцу, Апатину, Горњој Трнави, Љутову, Војводи Степи, и на Авали, за завршну Смотру у Чачку пласирало се 76 узорака.

Према речима вишег научног сарадника Института за воћарство др Бранка Поповића, са овом смотром заокружена је прича која повезује шљиварски регион Чачка и целу шљиварску Србију.

- Поред 18 сорти шљиве које су створене у чачанском институту, међу којима су многе које се данас широко користе у нашој земљи, али и у свету, ова научна кућа непрекидно ради и на очувању старих сорти овог воћа на којима је и базиран препознатљив квалитет националног јаког алкохолног пића - истиче Поповић.

Стручна комисија утврдила је да је, у претходној години, најбоља шљивовица у Србији она коју је произвео и 15 година неговао Драгић Гајовић из Губеревца. За њом следе ракије унуке и баке - Јоване Бојовић из Чачка и Гордане Минић из Трепче, које су освојиле друго и треће место. Међу првих десет су се нашле и ракија Подрума "Жеља" из Наномира, као и ракије Николе Тасића и његовог оца Стојана Тасића, произвођача ракије из Аранђеловца. "Минићева кућа ракије" из Трепче и Илија Рудић из Борче деле 7. и 8. место, а Батица Стефановић из Власотинца се налази на 9. Такође, још једна шљивовица Илије Рудића налази се међу првих десет.

Српска шљивовица уписана је на Листу нематеријалног културног наслеђа човечанства организације Унеско, управо захваљујући овој чачанској смотри.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ИСПРОБАЈТЕ ИКЕА КРЕАТИВ: Уз помоћ вештачке интелигенције и 3Д технологије креирајте свој идеални животни простор