МАЛО БОГАТСТВО ЗА ХАЉИНУ: Припрема деце за прославу матурске вечери из године у годину све захтевнија за родитељски џеп
ДОБАР провод је императив, али ништа мање није важно ни како ће мали и велики матуранти испратити ђачко доба, и ушетати у нови период својих живота.
Матуре су одавно постале велики издатак за родитељски буџет, цене свечаних тоалета све су више из сезоне у сезону, а трендови све разноврснији. Тинејџери настоје да их испрате, а родитељи дају све од себе не би ли их материјално испратили. У складу са могућностима.
Готово је немогуће опремити будућу матуранткињу за мање од 200 евра. Родитељи дечака проћи ће нешто повољније, јер њихово "сређивање" захтева одело и ципеле. А све то може бити и знатно скупље, уколико се изрази жеља за ношењем брендираног комада одеће. Према речима једне гимназијалке, чија потрага за аутентичним изгледом траје већ неко време, и сама се изненадила када је са родитељима на папир ставила колико је новца потребно за једно посебно вече.
- Хаљина кошта бар 100 евра, а има их и за 1.000 и више евра, ципеле могу да се нађу за мање од 100 евра, као и торба - прича нам Марија С. - Ко хоће брендирано за све ово треба да издвоји и по неколико хиљада евра. За шминку је потребно још минимум 40 евра, а у трошак свакако теба урачунати и плаћање алкохолних пића у хотелу која нису урачуната у цену, с тим што хотели дају попуст на та пића, па нису стандардне хотелске цене него као у просечном кафићу. После прославе друштво се сели на "афтер" а колико то кошта зависи од места на које се иде.
За прославу до 11.000 динара
ПРОСЛАВЕ велике матуре у Београду крећу се између 9.000 и 11.000 динара, у зависности од избора угоститељског објекта и пакета који обухвата храну, пиће и музички програм. У ту цену је за средњошколце урачунато седам сати провода - од 21 сат до четири часова ујутро, вечера, коктел добродошлице, прво пиће и неограничена количина безалкохолног пића током матурске вечери. Алкохолна пића се посебно наплаћују. За матуранте у другим градовима, цене су значајно ниже. Примера ради, у Тополи је прослава у једном ресторану 6.000 динара.
Излози бутика тренутно су "окупирани" свечаном понудом. Међу њима има звучних брендова, за које се зна да су прва станица у потрази. Од опсега цена и понуде зависи да ли ће бити и последња. Такође, у тржним центрима се може наћи нешто повољнија варијанта хаљина, сукњи и блуза. Али ту је бојазан да ће барем једна од девојака имати исту одевну комбинацију. То може бити симпатично, али како су нам рекле саговорнице, ипак настоје да буду посебне, што захтева коју хиљаду више. Зато се многе матуранткиње одлучују да шију хаљине по узору на тоалете славних дама. Када се у обзир узму материјал и рад шнајдерке, ни тада не пролазе повољније, најмање око 15.000 динара.
- Знам какве су могућности мојих родитеља и стварно се трудим да уђем у буџет који су ми наменили. Није лако. Пригодне хаљине је тешко пронаћи за мање од 7.000 динара, али када се у трошак укључе ципеле, торба, накит, фризер, маникир, плус новац за куповину фотографија и касније за излазак, неће мало коштати та ноћ - искрена је средњошколка Теодора М.
У зависности од тога шта желе, девојчице ће за свечану фризуру дати од 5.000 до 7.000 динара. Обично фенирање углавном кошта до 1.000 динара. Професионална шминка готово је неизоставна на списку "потрепштина" за матурско вече. И лускуз је. Просечна цена у салонима је 3.000 динара, а неки од њих нуде пакет услугу - шминку, фризуру и вештачке трепавице за око 12.000. Да нокти буду уредни и у "тону" са тоалетом треба издвојити још најмање 1.500 динара. Мали број девојака одлучује се да позајми тоалету и да сама себи среди косу и нокте.
- Ћерка је одабрала хаљину још пре неког времена, сада смо у потрази за торбом и сандалама. Цене су заиста шарене, штикле се могу наћи за 4.000 динара па на више. Торбице у које стају само новац и телефон могу да се проберу за 1.000 динара. О "маркираним" аксесоарима не смем ни да мислим - каже нам мајка једне матуранткиње.
За дечаке је све много једноставније, зато и јефтиније. Они углавном за матуру желе кошуљу и панталоне, тако да могу да нађу кошуље за 2.500 до неколико хиљада динара, ципеле или патике од 5.000 динара па навише и панталоне опет за сличан износ. Уколико се одлуче за одела, она коштају у просеку од 11.000 до 15.000 динара, наравно има и оних која су доста скупља. У том случају иде и кравата или лептир машна, што поскупљује "аутфит" за неколико хиљада динара.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)