ТЕКСТИЛЦИМА ФАЛЕ ИСКУСНИЈИ КРОЈАЧИ: Наша земља има потенцијала за производњу квалитетнијих одевних предмета за познате брендове:

Г. В.

08. 04. 2024. у 13:06

ТЕКСТИЛНА индустрија Западног Балкана у наредном периоду требало би да буде окренута ка малим, висококвалитетним серијама за познате брендове. Ово је закључак учесника регионалне радионице намењене овој области привреде, која је средином прошлог месеца одржана у Скопљу, а која је окупила више од 20 представника Србије, Северне Македоније, Босне и Херцеговине и Албаније. Наша земља је препозната као поуздан партнер за производњу квалитетнијих одевних предмета, кажу у Привредној комори Србије (ПКС).

ТЕКСТИЛЦИМА ФАЛЕ ИСКУСНИЈИ КРОЈАЧИ: Наша земља има потенцијала за производњу квалитетнијих одевних предмета за познате брендове:

Фото: ПКС

Последњих неколико година, брза мода је доста утицала на текстилну индустрији и променила захтеве купаца, у смислу потреба за великим серијама јефтиних одевних предмета. Још постоји потреба за производњом мањих серија квалитетније гардеробе. Србија је поред Северне Македоније и Босне и Херцеговине препозната као поуздан партнер, а предност је географски положај који гарантује брзу испоруку.

- У Србији тренутно послује 1.600 привредних друштава која запошљавају око 60.000 радника, доминатно женску радну снагу - кажу нам у ПКС. - Према званичним подацима, око 430 текстилаца бележи извозне активност чија је вредност извоза 1,1 милијарда евра. Узимајући у обзир чињеницу да је у Србији за производњу текстилних производа и одевних предмета регистровано око 1.100 правних лица, може се рећи да готово 40 одсто привредних друштава бележи прилив девизних средстава, као последицу извозних активности.

Према подацима које имају у ПКС, трећу годину заредом забележен је раст вредности извоза, што показује да капацитети наше текстилне индустрије постоје. Ипак, оно што у будућности може представљати проблем, јесте недостатак стручних кадрова који би били у могућности да испрате модернизацију технолошких процеса у оквиру индутрије текстила. Велике компаније траже квалитетне и образовне младе кадрове, па је дуални модел образовања најбољи начин да се одговори потребама привреде и захтевима тржишта.

- Реализација дуалног модела образовања у подручју рада Текстилство и кожарство отпочела је кроз пројекат подршке Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ) 2013. године, када су се први ученици школовали по такозваном кооперативном моделу образовања за образовни профил модни кројач. Од 2018. године када је овај профил модернизован, интересовање привреде за њим не јењава. Након тога је на иницијативу привреде развијен образовни профил индустријски кројач за потребе аутоиндустрије, а потом и механичар текстилних машина - подсећају из ПКС.

Компаније заинтересоване

ЗА генерацију ученика 2023/2024., пријавиле су се 33 компаније, које су спремне да обезбеде 343 места за ученике на учењу кроз рад у 22 општине у Србији, за пет образовних профила од постојећих седам. До сада је укупно око 950 ученика прошло или се тренутно школује за један од профила из области текстилства и кожарства по дуалном моделу. Сарадња је успостављена до сада са укупно 45 компанија и 22 средње стручне школе.

Иначе, ПКС је у сарадњи са Европском конфедерацијом одеће и текстила ЕУРАТЕX, покренула нови пројекат за подршку усавршавању и преквалификацијама у индустрији текстила, одеће, коже и обуће (ТЦЛФ). ПКС, заједно са Универзитетом у Крагујевцу и Техничким факултетом у Чачаку, биће један од 19 партнера на овом пројекту, чија је укупна вредност 3,8 милиона евра, и који ће трајати четири године. Пројекат има за циљ да уједини Европу у вештинама и преквалификацијама ТЦЛФ радне снаге, што ће омогућити индустрији да се припреми за будућност и постизање одрживе и циркуларне економије. У фокусу је недостатак вештина у индустрији, идентификовање потреба за специфичним умећима, као и развој нових наставних програма за одрживу индустрију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ШТА РЕЋИ! НИЈЕ ВОЛЕЛА НОВАКА ЂОКОВИЋА, А САД... Реакција Ендијеве мајке све оставила у шоку (ФОТО)