ЛАЖНИМ КОШНИЦАМА ДО ДРЖАВНИХ СУБВЕНЦИЈА: Попис пољопривреде указао на несклад између пријављених пчелињака и стања на терену
ДА ни пчеларство није остало имуно на малверзације, показали су неславни подаци прошлогодишњег Пописа пољопривреде.
Они су показали несклад између Управе за ветерину при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривре и стања на терену, када је реч о броју кошница. Установљено је да је 400.000 кошница држава субвенционисала, а да оне и не постоје!
Према наводима председника Савеза пчеларских организација Србије (СПОС) Родољуба Живадиновића, званично постоји 1,2 милиона кошница на територији наше земље. У Управи за ветерину забележено је 1,6 милиона.
- Не можемо да знамо да ли је попис лоше урађен или су кошнице лажно обележене, али основано сумњамо да је реч о оба - каже нам Живадиновић. - Није то реалан број, и својевремено смо тражили да испекција контролише бројке. То су они и чинили, по нашим пријавама, које смо прикупљали са терена, а радили су то и случајним избором.
Како каже наш саговорник, тајни је податак, иако не би требало да буде, колико је неправилности тачно утврђено, али зна да је у том налету рада ветеринарских инспектора пронађен пчелар са пријављених 400 кошница, а нема ниједну. Он је узимао новац од субвенција годинама, по 800 динара по кошници.
- Хоћемо да елеминишемо криминалце и да новац иде правим пчеларима. Имали смо састанак са министарком пољоприведе Јеленом Танасковић и премијерком Аном Брнабић и предложили да се пријава кошница дигитализује и тај наш предлог је прихваћен, ушао је у закључке и чека се реализација у скором периоду - подсећа Живадиновић.
Апликација
ДИГИТАЛИЗАЦИЈА система за контролу броја кошница функционисала би као апликација за мобилни телефон. Пчелари би, птиликом селидбе или продаје кошница, у реалном времену фотографисали пчелињак и пријавили би број кошница. То би био доказ пред надлежним инспекторима.
- Када би се селидба кошница дигитализовала онда би уз помоћ ГПС пчелари у сваком тенутку знали где се налазе суседни пчелињаци. Тако би се постигли већи приноси меда, а и смањио би се пренос болести - истиче Живадиновић.
Према његовим речима, договорено је да дигитални систем буде део е-Аграра, највероватније под именом АПИСЕНС. Чланови СПОС утврдили су да ће се овим пројектом решити чак 19 проблема са којима се пчелари суочавају.
- Били би обезбеђени стварни подаци о броју кошница и пчелињака на терену, а инспекторска контрола биће могућа из канцеларије у највећем броју случајева, а само изузетно ће бити неопходно ићи на терен, што ће уштедети људске и друге ресурсе држави. Осим тога, тровање пчела било би аутоматски пријављено, а била би и боље искоришћене пчелиње паше, што ће допринети већем приносу меда. Аутоматски би се спречила крађа пчела. Цео систем био би бесплатан за кориснике - навео нам је само део бенефита наш саговорник.
Живадиновић подсећа да већ дуже времена ресорно министарство нема државног ветеринара, већ приватне ветеринарске амбуланте конкуришу да раде активни надзор, да обилазе кошнице током априла и пописују стање на пчелињацима. Ту ступа на снагу корупција, сматра председник СПОС.
- Ми немамо увид у то ко је добио субвенције и колико, па не можемо знати ко вара. Регистар је свуда у Европи јаван. Национална алијанса за локални економски развој (НАЛЕД) покренуо је иницијативу да се регистар учини јавним, и ми ћемо је подржати. Подаци не могу бити тајни, јер то није лични податак. Када је дрђавни новац подељен, морамо знати коме иду наше паре - категоричан је Живадиновић.
Од 2018. године држава је извајала подстицајна средства пчеларима, у износу од 800 динара по кошници. Од прошле године, та је цифра 1.000 динара. Ове године биће исплаћено 10 милиона евра, сходно броју кошница за које се конкурише.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)