СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Пред нама је други "кинески шок"

Novosti online

03. 03. 2024. у 10:10

СВЕТСКА економија је доживела „кинески шок“ касних 1990-их и почетком 2000-их — бум увоза јефтине кинеске робе. Економисти сматрају да ускоро треба очекивати нови талас, пише Волстрит џурнал.

СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Пред нама је други кинески шок

Фото: Free Images Pixabay

Пекинг удвостручује извоз како би убрзао економски раст који се у последње време успорио. Фабрике већ производе више аутомобила, уређаја и потрошачке електронике него што је потребно домаћем тржишту. Кинеске компаније, ослањајући се на државне кредите, пуне инострана тржишта производима које нису могле да продају на домаћем тржишту. Ово је већ једном помогло Кини да задржи инфлацију на ниском нивоу, неки економисти очекују да би овог пута дефлаторни ефекат могао бити још јачи.

Први „кинески шок“ догодио се након низа либералних реформи 1990-их и уласка Кине у Светску трговинску организацију (СТО) 2001. године. Ово је донело користи и Сједињеним Државама: цене на америчком тржишту су пале, а највећу корист осетили су Американци са ниским и средњим приходима.

Међутим, Сједињене Државе, Европска унија и Јапан не желе да се понови ситуација с почетка 2000-их, када је бум кинеског увоза уништио многе локалне индустрије, пише лист.

Први „кинески шок“ довео је до тога да су Сједињене Државе изгубиле више од 2 милиона радних места – у периоду од 1999. до 2011. године - пошто су произвођачи намештаја, играчака и одеће подлегли конкуренцији. Западне земље су издвојиле милијарде долара за подршку стратешким индустријама и увеле су или прете да ће увести царине на увоз из Кине.

Ако се ситуација понови, нови "кинески шок" ће бити другачији, упозорава професор економије са МИТ-а (Технолошког института у Масачусетсу) Давид Аутор, који је проучавао бум кинеског увоза. Он је истакао да су забринутости Запада сада фундаменталније јер је сада такмичење у производњи високих технологија као што су аутомобили, компјутерски чипови и сложени инжењеринг – индустрије које се сматрају важним за технолошко лидерство.

Прошле године кинеска економија је порасла за 5,2 одсто, што је ниска цифра по њеним стандардима, истиче Волстрит џурнал. Економисти очекују даље успоравање усред дуготрајне кризе на тржишту некретнина, пада инвестиција и пада потрошње.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: "МАРАДОНА - ИКОНА ПОП КУЛТУРЕ": Уметничко дело у част славног Аргентинца

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

ОПЕТ БЕЗ ГРЕШКЕ - Меридианбет погодио све резултате америчких избора