БИЋЕ ДИЗЕЛ ЈОШ СКУПЉИ: Смањен увоз америчког горива у Европу диже његову цену
СИТУАЦИЈА на европском тржишту дизела се компликује, због пада производње у америчким рафинеријама и поремећаја у глобној трговини, а то ће условити даље поскупљење овог горива. Те околности ће се одразити и на цене на српским пумпама. Све што се дешава са нафтом и нафтим дериватима на глобалном и европском нивоу утиче и на наше тржиште.
Увоз деривата из САД у Европу је преполовљен овог месеца. Како преноси Ројтерс, са 11,4 милиона барела, колико је дизела из Америке стигло на Стари континент у јануару, пласман је у фебруару пао на 6,65 милиона барела. ЕУ се раније ослањала на увоз деривата из Русије, а увођење ембарга на руско гориво лане 5. фебруара, створило је проблеме са снабдевањем европског тржишта. Те количине се морају надокнадити увозом из других делова света.
Осим тешкоћа у обезбеђивању америчког дизела, проблем је и са другим европским добављачима на Блиском истоку и у Азији. Они су приморани да због напада Хута на бродове избегавају Црвено море, па иду преко Рта добре наде, што је довело до великих кашњења и учинило ту трговину мање профитабилном.
Цене дизела су у северозападној Европи стално расле током фебруара, просечно на више од 118 долара по барелу, у поређењу са 109 долара колико су износиле прошлог фебруара.
Тржиште нафте и нафтних деривата су два одвојена тржишта, а околности утичу да цене дизела расту брже него црног злата.
На нашим пумпама је дизел у последњих месец и по дана поскупео 12 динара. Тако се литар овог горива 12. јануара продавао по цени од 194 динара, а сада је 206 динара.
Влада Србије је продужила важење Уредбе о ограничењу цене деривата нафте за још шест месеци. Ова мера је донета у циљу спречавања већих поремећаја и очувања животног стандарда грађана, а имајући у виду да је тржиште и даље нестабилно. Иначе, цена горива на нашим пумпама се утврђује једном недељно по формули која се заснива на последњој цени по којој се тргује нафтним дериватима на референтној берзи у Медитерану, а укључује и трошкове транспорта, као и курс долара према динару.
Капацитети производње у америчким рафинеријама су са скоро 93 одсто на почетку године, пали на 80,6 процената овог месеца, што је најнижа стопа од децембра 2022. године. И залихе нафтних деривата у САД имају силазни тренд пет недеља заредом. Зато мање количине стижу до ЕУ. На цене горива на европском тржишту утиче и поскупљење просечних маржи за прераду дизела и бензина у Европи, које су скочиле на највиши ниво у јануару.
Када је у питању нафта, како пише угледни портал Oilprice, њена цена се током већег дела фебруара држала изнад 80 долара по барелу, са знацима који упућују на заоштравање на тржишту, јер се наставља смањење производње ОПЕК+ и преусмеравање терета са Црвеног мора и Суецког канала.
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)