БЕХАР ОПЕТ ПОРАНИО: Високе темепратуре погодовале бубрењу пупољака воћних култура, попут брескве и кајсије
ПРОЛЕЋЕ када му време није, и ове године на муке ставља пољопривреднике широм Србије.
Ма колико лепо изгледали набубрели пупољци воћа, произвођачи у ово доба године мало шта могу да учине осим да гледају у небо и временску прогнозу, и да се надају да рани мраз неће уништити пређашњи труд. Имајући у виду да су се климатски услови усталили из сезоне у сезону, неке културе, попут шљиве, навикли су се на промене, те су у стању мировања. С друге стране, брескве и кајсије само што нису постале део понуде на пијачним тезгама.
Процес вегетације воћних врста почео је са топлим данима за нама. Судећи према метеоролошкој прогнози, овакво време задржаће се и у наредном периоду, што ће вероватно довести до раног процветавања појединих култура. Према речима директора Института за воћарство Чачак Дарка Јевремовића, пољопривредници не могу ту много да учине, како би природан след догађаја зауставили.
- Коштичаве биљке као што су шљива, трешња и вишња, још су у фази миорвања, али бубрење пупољака почело је код брескве и кајсије - каже наш саговорник. - Слична је ситуација и код крушке, код које је пупољак већ почео да се отвара. На воћарима је сада да спроводе редовне мере, резидбу, којом ће кретање вегетације одложити за неколико дана.
Да би се род сачувао, потребно је да воћари своје засаде третирају бакарним препаратима за зимско прскање воћа и минералним уљима. Они ће помоћи да се биљке сачувају од гљивичних обољења и инсеката, каже Јевремовић.
Сви угрожени
ПРЕМА речима Зорана Милићевића, воћари, повртари и ратари једнако су угрожени климатским променама. Како каже, наши пољопривредници треба да пласирају своје производе пре него да се они увозе.
- Држава не чини довољно, не придаје се потребна пажња, а сељак је увек хранио и бранио своју државу - сматра овај пољопривредник.
- Ако се цветање догоди, а ниских температура не буде, неће бити проблема. Озбиљна оштећења цветова воћари могу да очекују уколико се температура спусти на минус два, три или ниже. У том случају доћи ће до изостанка рода, што ће директно утицати на цену откупа. Имајући на уму претходне године, па и последње две деценије, када се скоро идентична ситуација понавља, критичан је почетак априла - подсећа Јевремовић.
У доба раног цветања, постављање система за орошавање засада један је од начина заштите. Међутим, мало пољопривредника има овакав вид превентиве, јер је систем скуп. Осим тога, уколико су температуре веома ниске, није делотворан у довољној мери. Савет стручњака је да се са ђубрењем тла сачека киша, јер у супротном ђубриво остаје на површини и испарава.
Према речима председника Сабора произвођача агропривреде Србије Зорана Милићевића, пољопривредници не могу ништа.
- У дворишту имам дрен и пре три дана био је препун пчела. То у фебруару не памтимо. Плашимо се и слутимо како ће бити у марту и априлу, да ли ће бити снега да обере плодове пре бербе. Ратарима треба влаге. Ове зиме ни кише није било, а о снегу да не причамо. Идеално би било да се забелело, па да земља лагано упија воду како се снег отапа. Овако, ако удари касни мраз, млада детелина, примера ради, тешко би се опоравила - закључује Милићевић.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)