ЂЕДОВИЋ О ЕНЕРГЕТСКОМ СЕКТОРУ СА ПРЕДСТАВНИЦИМА ЕК: Имамо јасан план неопходних инвестиција (ФОТО)
МИНИСТАРКА рударства и енергетике, Дубравка Ђедовић Хандановић, састала се данас са амбасадором ЕУ у Србији Емануелеом Жиофреом, представницима Европске комисије и делегацијама међународних финансијских институција, укључујући Европску банку за обнову и развој (ЕБРД), Европску инвестициону банку (ЕИБ), Светску банку, Развојну банку Савета Европе, Немачку развојну банку (КфW) и Француску агенцију за развој (АФД).
Кроз „План раста“ за Западни Балкан Европске Уније предвиђен је и велики пакет финансијске помоћи од шест милијарди евра у периоду од наредне четири године. План треба да подстакне убрзање реформи и приступање Западног Балкана Европској унији.
Министарка Ђедовић Хандановић навела је да је Енергетска заједница препознала Србију као лидера у спровођењу енергетских реформи у 2023. години и представила је планове Србије у енергетском сектору, који су и део плана „Скок у будућност – Србија 2027“. Она је нагласила значај подршке Европске уније у претходном периоду, која је допринела успешној реализацији пројеката, пре свега у области развоја преносне мреже и изградњи гасних интерконекција. Захвалила је и на правовременој финансијској подршци ЕУ Србији почетком претходне године у јеку енергетске кризе, која је поред повећања обухвата најугрожених грађана олакшицама за струју, гас и грејање, омогућила и покретање великих инвестиција у модернизацију дистрибутивне мреже, укључујући набавку паметних бројила.
- Имамо јасан план неопходних инвестиција у енергетски сектор које су дефинисане и стратешким документима, најпре Полазним основама развоја енергетске инфраструктуре и мера енергетске ефикасности до 2028. са пројекцијама до 2030. Дефинисали смо приоритете и у сектору производње електричне енергије, преноса и дистрибуције, складиштења енергије, као и у сектору нафте и гаса у складу са нашим циљевима у енергетској транзицији и диверсификацији извора снабдевања. Без одрживог финансирања реализација пројеката није реална, стога нам је подршка ЕУ на путу зелене транзиције и реформе нашег енергетског микса ка чистијим изворима енергије јако важна - рекла је она.
Министарка је навела да је Србија прошле године успешно спровела највеће аукције за доделу тржишних премија за обновљиве изворе енергије у региону, које ће обезбедити милијарду евра нових инвестиција из приватног сектора, као и да је усвојен трогодишњи план аукција којим ће се наставити с реализацијом овог програма.
- Очекујемо да ћемо до краја деценије имати нових 2.000 мегавата капацитета из обновљивих извора енергије, три нове гасне интерконекције капацитета 3 милијарде кубика гаса и да ћемо ојачати гасну инфраструктуру унутар земље, чије је проширивање и модернизација предуслов за остваривање циљева диверсификације извора снабдевања овим енергентом. Најпре мислим на изградњу гасних интерконекција са Северном Македонијом и Румунијом, који су пројекти од регионалног значаја - навела је она.
Планови за будућност укључују диверсификацију извора гаса и нафте, ревитализацију хидроелектрана, изградњу соларних електрана на површинским коповима који више нису у употреби, јачање гасне мреже унутар земље и унапређење гасне инфраструктуре ради коришћења зеленог водоника.
- Транзиција мора да буде и праведна, односно при преласку на чистије изворе енергије треба да се заштите радна места и локалне заједнице које се ослањају на угаљ. У овом тренутку Србија нема приступ фондовима Европске Уније којима се финансира праведна транзиција и стога је важно да разговарамо о механизмима и инструментима којима би се подржала праведна транзиција у Србији, јер је готово 2/3 производње електричне енергије из угља - рекла је она.
Током састанка представници Генералног директората Европске комисије и министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић су разговарали о финансирању пројеката и реформама у наредних неколико година, при чему је посебан нагласак стављен на енергетику као један од главних приоритета за Европску унију. Похваљени су досадашњи напори Србије и изражена је спремност за даљу подршку како би се постигли заједнички циљеви у енергетици, посебно кроз пројекте од регионалног значаја.
Европска унија је највећи донатор енергетског сектора у Србији, са улагањима већим од милијарду евра грант средстава од 2000. године. ЕУ је 2023. године обезбедила Србији Пакет енергетске подршке од 165 милиона евра како би помогла грађанима и малим и средњим предузећима у превазилажењу последица енергетске кризе и током зелене енергетске транзиције. Такође, одобрено је 31,2 милиона евра за изградњу новог ветропарка Костолац и 16,1 милион евра за реконструкцију Власинских хидроелектрана.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)