ПАЛЕ ЦЕНЕ ПРАСЕТИНЕ: Ево колико сада кошта килограм

Ј. Ћосин

23. 01. 2024. у 13:56

ПРАСЕ се, кажу, не гоји уочи Божића, али га је најисплативије куповати после овог верског празника. Тако је било и ове године, када је након 7. јануара полако почела да пада цена прасади, па је килограм живе ваге до 20 одсто јефтинији него уочи бројних слава и дочека Нове године.

ПАЛЕ ЦЕНЕ ПРАСЕТИНЕ: Ево колико сада кошта килограм

Фото Б. Пузовић

Цене ових животиња на сточним пијацама су пале свуда, али се и даље веома разликују од града до града. Прасад тешка од 16 до 25 килограма у Смедереву коштају око 600 динара по килограму живе ваге, док им је цена у Краљеву само 400 динара. Пала је цена и у Врању, где је понуда претходних дана била веома добра, а килограм се нудио за 480 динара. Најскупљи је Београд, где је за килограм живе ваге потребно чак 650 динара.

Најчешћа откупна цена прасади од 16 до 25 килограма у кланицама на подручју јабланичког округа износила је 500 динара. И кланичари са подручја јужнобанатског региона, такође су плаћали 500 динара по килограму за откупљену прасад.

Прасад је појефтинила и на сточним пијацама у Нишу. Килограм је просечно 530 динара, док је пред новогодишње и божићне празнике износила минимум 600 динара. Продавци кажу да су цене почеле да расту од прославе Аранђеловдана и Светог Николе, али тврде да ће се поскупљење поновити и пред ускршње празнике, када уобичајено влада велика тражња.

- Цена је око Нове године била 600 динара, али ево већ од почетка године цене полако падају. Данашња цена за килограм је од 530 до 550 динара - каже Драган Денић, пољопривредник из Заплањске Топонице код Гаџиног Хана. - Цена сточне хране је такође пала, жито и кукуруз су јефтинији него прошле године, па самим тим и цена прасића.

Он каже да цену највише диктирају понуда и потражња.

- Што је већа понуда и цене су ниже. Тренутно је генерално мање свиња из увоза због афричке куге - каже он и додаје да је понуда у Нишу сасвим задовољавајућа и да има довољно прасади на продају. - Највише се продају у околини Алексинца, у селу Тешица, а у Нишу у селу Мрамор, где је и најпознатија сточна пијаца.

Товљеници

ПОСЛЕ празника пале су и цене товних свиња. Килограм товљеника у Нишу износио је 350, док је сада од 200 до 250 динара. Товне свиње од 80 до 120 килограма у јужном Банату откупљиване су по доминантној цени од 280 динара по килограму. У Краљеву се товљеници нуде по 320 динара за килограм. Интересантно је да је највиша цена товљеника од 80 до 120 килограма од 350 динара забележена протеклих дана у Чачку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ЖЕСТОК ОДГОВОР СЛОВАЧКЕ НА ПОТЕЗ ЗЕЛЕНСКОГ: Хитно се огласио Фицо, спрема драстичну меру за Украјинце (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Словачке Роберт Фицо запретио је вечерас да је његова странка Смер-СД ("Смер — социјалдемократија“) спремна да подржи смањење помоћи Украјинцима који се налазе на територији Словачке као одговор на обуставу транзита гаса од стране Кијева.

02. 01. 2025. у 18:26

ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета

ПУТИН СПРЕМАН ЗА НОВИ РАТ? Тајни документи откривају детаљан списак мета

РУСКА војска припремила је детаљан списак циљева за потенцијални рат с Јапаном и Јужном Корејом који укључује нуклеарне електране и другу цивилну инфраструктуру, према тајним досијеима из 2013. и 2014. године, у које је имао увид "Financial Times".

02. 01. 2025. у 19:42

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

ЗА БОЉИ СТАНДАРД НАЈСТАРИЈИХ ГРАЂАНА: Директор Републичког фонда ПИО Реља Огњеновић о раду ове институције и плановима за 2025.