НА ЦРНО НУДЕ ВАУЧЕРЕ КОЈИ НИСУ ШТАМПАНИ: Дан након што су купони за одмор планули, преваранти кренули у акцију

Е.Божић Талијан

18. 01. 2024. у 13:46

У РЕКОРДНОМ року у понедељак је подељено свих 100.000 ваучера за одмор у Србији чија је вредност 10.000 динара, а дан касније на друштвеним мрежама су се појавили огласи на којима се ови вредносни купони наводно продају по цени од 3.000 и 5.000 динара. Пратиоци су одмах прокоментарисали да ће и продавац и купац на овом црном тржишту добро проћи и зарадити.

НА ЦРНО НУДЕ ВАУЧЕРЕ КОЈИ НИСУ ШТАМПАНИ: Дан након што су купони за одмор планули, преваранти кренули у акцију

Фото Д. Дозет

Чак је објављена и фотографија ваучера за боравак у једном апартману на Копаонику, који се наводно продаје за 5.000 динара. Међутим, то није могуће, јер ови вредносни документи још нису ни одштампани, а камоли подељени. Уколико неко заиста продаје субвенцију коју је добио, чини кривично дело злоупотребе. Из Министарства туризма најављују и да ће инспекција ове године контролисати угоститељске објекте и евиденцију корисника који у њима бораве преко ваучера.

Како помоћник министра туризма Дуња Ђенић истиче у разговору за "Новости", могућност злоупотребе је сведена на минимум.

- Још није дат ни налог за штампу ваучера - истиче Ђенићева. - Прво се проверава да ли су корисници који су се пријавили испунили услове. Ни они немају информацију да ли ће добити ваучер, већ само потврду да је примљена њихова пријава. Тек када све надлежни органи потврде да су пријављени испунили услове, Министарство туризма даје налог за штампу и потом се ваучери достављају на кућне адресе.

Осим тога, како објашава, ваучери су персонализовани, а то значи да се на свакоме налази име, презиме и матични број корисника који је стекао право на ову субвенцију. Такође, тај вредносни купон садржи и назив угоститеља и његов јединствени број из система е-туриста. Корисник је дужан да понесе са собом ваучер и покаже угоститељу на увид, како би он поредећи са личном исправом проверио идентитет особе.

- Када је пружена услуга од минимум пет ноћења, ваучер потписују и корисник и угоститељ, који га задржава, јер је то један од докумената за рефундацију средстава - наводи Ђенићева. - Угоститељ је у складу са Законом о угоститељству дужан да евидентира госта у систему е-туриста, уз напомену да је дошао преко ваучера. Такође, има обавезу да изда фискални рачун кориснику и копију доставља Министарству. Тако да је могућност злоупотребе сведена на минимум.

НЕ МОЖЕ ПОД ТУЂИМ ИМЕНОМ

РАНИЈЕ се дешавало да ваучер не искористи особа која га је добила, него неко од његове родбине или пријатеља, и то представља кршење закона. Уколико уз туђи ваучер и под туђим именом у објекту борави друга особа, то представља злоупотребу субвенције. Такође, ако угоститељ, који по закону мора да евидентира госта у систему е-туриста и да напомене да је дошао преко ваучера, унесе туђе податке, а не онога ко је корисник ваучера, начинио је прекршај за који су предвиђене казне од 150.000 до 800.000 динара. Уколико неко продаје ваучер, чини кривично дело злоупотребе, јер субвенцију коју је добио користи у друге сврхе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)