СТРУЧЊАЦИ: Србија је на ивици инвестиционог рејтинга, то је фантастичан резултат
СРПСКА економија је стабилна, “плива” и има резултате, оцена је стручњака у специјалној емисији Радио Београда 1 ”Економија у 2023. години”, емитованој јуче.
На питања како се српска економија суочава са бројним изазовима које је донела ова година - поскупљењима, инфлацијом, геополитичким приликама, какви су економски резултати на крају године и шта се очекује од следеће, шта за нашу привреду и грађане значи аранжман из предострожности са ММФ-ом, те да ли је српска економија на путу раста и какав је стандард грађана одговарали су професор Економског факултета и члан Светске академије наука и уметности Драган Ђуричин, специјални саветник у Фискалном савету Слободан Минић, и професор Милан Недељковић, декан факултета ФЕФА.
Ђуричин је истакао да је српска економија изнад воде, да је остварен економски раст, раст запослености.
“Макроекономски фундаменти се побољшавају, пре свега извоз. Стабилност курса није последица ове политике, она је претпоставка ове политике”, оценио је Ђуричин.
Он је додао да са овим резултатима уз апсолутни и релативни раст плата и пензија, уз стопу раста и држање дуга на нивоу који је био и уз макро и микро ликвидност економије може да се каже “да се брод још увек држи изнад воде”.
Како је истакао, Србији похвале ММФ-а пуно значе због цене капитала и када је у питању отплата спољног дуга земље, али и трошка капитала у домаћој економији.
“Србија има солидан рејтинг, на ивици инвестиционог, то је фантастичан резултат. Улога ММФ-а у одржавању кредибилитета наше економије је у очима страних инвеститора екстремно важна, они усисавају највећи део ризика и самим тим смањују цену капитала”, рекао је Ђуричин и додао да се однос ММФ-а према Србији променио након децембра 2014. године када је на годишњој Скупштини ММФ-а и Светске банке подржан програм фискалне консолидације Србије базиран на смањењу плата и пензија у првој фази после на реструктурирању јавног сектора.
Како је истакао, од тада до данас имамо константно добар однос са овим институцијама,
спроводимо реформе, не кваримо перформансе и имамо исти инвестициони рејтинг у свету.
“За економију која је у успону и кренула је са ниске висине одржавање кредитног рејтинга земље која није чланица ЕУ, дакле ван великих регионалних асоцијација је, то је јако важан резултат и однос који се одржава са овим институцијама је екстремно важан”, поручио је Ђурин.
Он је образложио да ММФ пре свега контролоше ликвидност повериоца, притом су, како је рекао, српске девизне резерве порасле, што значи да је штедња државе и становништва порасла и да у нашем економском систему постоје сигурносни бафери.
“Имамо високу дозу сигурности да ће се исплаћивати дугови. Стратегију и политику буџета води влада. Суштина промена наступила је када се схватило да ниво инвестиција у БДП-у мора бити већи и да се до тог повећања инвестиција мора доћи преко повећања такозваних структурних политика и импакт инвестиција које форсира држава и преко стварања амбијента и вертикалних структурних политика за улазак страних директних инвестиција”, објаснио је професор.
На линији са професором Економског факултета је и декан ФЕФЕ Милан Недељковић који је истакао да српска економија “плива у мору са доста валова”.
“Постигнути су резултати у домену раста БДП-а са тенденцијом развоја и извоза улуга у вези са ИТ сектором”, рекао је Недељковић упозоравајући на инфлацију као тренутно економски највећи проблем.
Он је оценио да споразум Србије са ММФ-ом подразумева континуирано праћење фонда, што значи да су критеријуми постављени у програму испуњени.
“Однос са ММФ-ом је неопходан, омогућава да се постигне боља препознатљивост код страних инвеститора, смањивање трошкова капитала за нас. Ми смо сад један ниво испод инвестиционог рејтинга који подразумева стабилност финансија у дужем периоду”, објаснио је Недељковић.
Како је рекао, очекује успоравање инфлације следеће године те оцењује да не очекује да она буде изнад пројекција Народне банке Србије од три одсто плус/минус 1,5.
И специјални саветник у Фискалном савету Слободан Минић оценио је инфлацију као највећи проблем ове године.
“Привредни раст прошле године је био низак, ове године је почео опоравак. Видљива дешавања која су релативно оптимистичан, исто важи за спољотрговинска кретања. Фискална политика и фискална кретања била су боља него што се очекивало због боље наплате прихода, ове године дефицит ће бити око 2 одсто а ребалансом је било предвиђено 2,8 одсто”, рекао је Минић.
Он је оценио да је Србија “релативно у реду”.
Како је истакао Влада је научила да је низак дефицит јако битан за јавне финанасије.
БОНУС ВИДЕО: ОГРОМНО ИНТЕРЕСОВАЊЕ ЗА СТУДЕНТСКЕ КАРТИЦЕ: Министар Синиша Мали за "Новости"
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)
МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.
14. 11. 2024. у 17:17
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)