НОВА СМС ПРЕВАРА "СКИДА" ПАРЕ: Сајбер криминалци злоупотребљавају име и лого "Поште Србије"
У току је нова превара путем СМС-порука у којој се злоупотребљава име и лого "Поште Србије" и услуга које ово предузеће пружа. Циљ превараната је да дођу до података са платне картице корисника како би неовлашћено приступили његовом банковном рачуну и испразнили га. Читатељка "Новости" Јасмина Перић из Београда каже да је добила СМС поруку у којој је обавештена да је приспела пошиљка за њу. Она је била уверене да комуницира са Поштом, јер је заиста из тог предузећа очекивала испоруку пакета.
- Међутим, у поруци се наводи да не могу да је доставе, јер нису прецизни подаци о адреси - каже Перићева. - Онда се нуди линк који отвара шаблон који треба да се попуни. Ту је наведен чак и прецизан датум испоруке. Ја сам унела адресу, али онда су тражили податке са картице. Тада ми је било јасно да је у питању превара. Све је изледало као да је у питању заиста "Пошта Србије". Било је назначено и да ће трошак лежарине да износи око 30 динара.
Неки нису схватили да је у питању превара, па им је картица "испражњена". Један погрешан клик корисника може да омогући сајбер криминалцима да неовлашћено приступе његовом банковном рачуну и украду сав новац. Ово је тзв. фишинг, што у преводу са енглеског значи "пецање". Сајбер криминалци често "пецају" кориснике представљајући се као познате и поуздане компаније попут банке, поште, или неке друге фирме или бренда. Притом, злоупотребљавају изглед њиховог сајта, лога и делују веома уверљиво.
- То је врста напада која подразумева манипулацију људима од стране злонамерних појединаца и често се користи за крађу личних података, укључујући и податке о платној картици корисника - објашњавају у Народној банци Србије. - Дешава се када нападач, представљајући се као особа или институција од поверења, покушава да вас превари на начин да путем имејла или порука оставите на друштвеним мрежама, веб-сајтовима осетљиве податке, попут броја платне картице, ПИН-а и слично, а које ће касније моћи да злоупотреби. Значајну улогу у превари представља коришћење поверења жртве. С обзиром на то да корисници имају поверења у своје пружаоце услуга, нападачи покушавају да се лажно представе као један од тих пружалаца.
Стручњаци саветују грађанима да обрате посебну пажњу приликом отварања СМС порука и електронке поште од непознатих пошиљалаца како би се заштитили од фишинга. То значи да провере УРЛ адресу веб странице пре него што унесу своје податке и не деле осетљиве податке са другима без провере веродостојности извора. Такође, потребно је да користе различите лозинке за различите рачуне и да их редовно ажурирају. Сајбер криминалци често користе мамац хитности. Пошаљу мејл или СМС и инсистирају да нешто мора хитно да се уради. Порука те врсте увек треба да изазове сумњу.
ЛИНК ВОДИ НА ЛАЖНУ СТРАНИЦУ
СТРУЧЊАЦИ упозоравају грађане да буду опрезни и да не остављају своје податке на интернет локацијама до којих се долази преко линка, јер то могу бити лажне странице које веома подсећају на праве. Такође, никада не треба да уносе ПИН са картице. Захтев за његов унос указује на могућност злоупотребе података. Корисници не треба да шаљу фото-копију картице или другог документа мејлом у инбокс странице на друштвеним мрежама или слично.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
"ИЗБОМБАРДОВАЛИ СМО СРБЕ САМО ТАКО": Певач служио на КиМ 1999. - јавност у неверици због његове изјаве (ВИДЕО)
ПЕВАЧ Џејмс Блант, који се прославио дебитантским албумом "Back to Bedlam", служио је у Кфору 1999. године, за време и непосредно након бомбардовања.
27. 01. 2025. у 12:07
Коментари (0)