НАПАДИ ХУТА ЗИДАЈУ ЦЕНЕ НАФТЕ? Тензије у Црвеном мору, кључној рути која повезује Азију и Европу, прете светској трговини
БЕНЗИН у Србији од јуче је скупљи два динара, а цена дизела је остала иста. Пумпаџије могу БМБ 95 да продају максимално за 175, а евро-дизел за 195 динара. Нове цене горива важе до наредног петка у 15 часова, у складу са уредбом Владе о ограничењу цена горива. Све што се дешава на глобалном тржишту нафте и деривата утиче и на нашу земљу која је зависна од увозних енергената. Цене црног злата су ове недеље благо порасле на око 80 долара по барелу за тип брент, због напетости на Блиском истоку и напада Хута на бродове у Црвеном мору.
Како Ројтерс преноси, аналитичари сматрају да би цене нафте могле да ојачају због геополитичких сукоба и смањења производње ОПЕК-а. Тако да ће се мали јаз у снабдевању вероватно појавити у јануару следеће године.
Тензије у Црвеном мору, на кључној пловној рути која повезује Азију и Европу, угрожавају глобалне ланце снабдевања и представљају претњу светској трговини, укључујући нафту и деривате. Њујоршка инвестициона банка Голдман Сакс сматра да би због тога светске цене нафте могле да порасту у дугорочној перспективи, за три до четири долара по барелу. Хути у Јемену од половине новембра нападају комерцијалне бродове који путују кроз Црвено море, у знак одмазде за израелски рат против Хамаса у Појасу Газе, а недавно су ти удари појачани.
Зато све више компанија избегава ту руту и преусмерава теретне бродове преко Рта добре наде. Како преносе западни медији, ово продужава путовање за више недеља, подиже трошкове и доводи до кашњења у глобалној трговини робом. Протеклих дана порасле су и цене осигурања и возарина у контејнерском поморском промету. Светски аналитичари оцењују да то потенцијално може да утиче на глобалну трговину и да поново запали инфлацију.
Угледни портал Oilprice пише да су Суецки канал, египатски нафтовод Sumed и мореуз Баб ел Мандеб стратешке руте за испоруке нафте и течног природног гаса (ЛНГ) у Европу и Северну Америку.
Око 12 одсто морске трговине нафтом и осам процената испорука течног природног гаса пролази кроз мореуз. Ове године су токови црног злата кроз Црвено море скочили након што је ембарго на руску нафту пребацио извоз из Русије ка Азији. Америчка Управа за енергетске информације (EIA) у првој половини 2023. године, проток сирове нафте овом рутом порастао је за више од 60 одсто од 2020. године, јер је потражња у Европи и САД скочила са ниских нивоа пандемије. Поред тога, санкције на руску нафту промениле су глобалну трговину, што је довело до тога да Европа увози више нафте са Блиског истока преко Суецког канала, а мање из Русије.
Аналитичари сматрају да ће због заустављања транспорта великих компанија преко Црвеног мора, Европа бити највише изложена поремећеним токовима црног злата и производа са Блиског истока и Азије.
Према подацима консултантске компаније Vortexa, у периоду између јануара и новембра, око 30 танкера је улазило или излазило из Црвеног мора сваког дана преко јужног краја, односно мореуза Баб ел Мандеб, док је 26 пролазило преко северне стране, то јест Суецког канала.
ОКОЛО ЈЕ ДУЖЕ ЗА 22 ДАНА
ПРЕУСМЕРАВАЊЕ бродова са Црвеног мора на алтернативну руту, као што је Рт добре наде на атлатској обали Јужне Африке, продужило би транспорт нафте између 58 и 129 одсто на главним рутама од Блиског истока до Европе, од Индије до Европе и од Русије до Индије и Кине, процењује консултантска компанија Vortexa. Највеће повећање од 129 процената, било би на траси Персијски залив - Медитеран, што би трајало 39 уместо 17 дана.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети Трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (0)