БИЋЕ ШЕЋЕРА И ЗА ИЗВОЗ: Подмирене све потребе домаћег тржишта, део иде ван граница наше земље

Промо

21. 12. 2023. у 20:00

Компанија Суноко, чланица МК Гроуп, ове године произвешће више од 200.000 тона шећера у своја три прерађивачка центра

БИЋЕ ШЕЋЕРА И ЗА ИЗВОЗ: Подмирене све потребе домаћег тржишта, део иде ван граница наше земље

Фото: Live Production

КОМПАНИЈА "Суноко", чланица MK Group, ове године произвешће више од 200.000 тона шећера у своја три прерађивачка центра. Иако су анализе у августу упућивале на рекордну годину у погледу приноса шећера по хектару, ситуација са гумозним кореном шећерне репе у Банату и Срему ове године резултираће просечним петогодишњим приносом. Захваљујући шећеранама у Врбасу, Пећинцима и Ковачици, "Суноко" ће и ове године подмирити све потребе домаћег тржишта за шећером, док ће један део извозити.

- "Суноко" наставља да предводи индустрију шећера у региону, а пословна стратегија наше компаније је да се у будућем периоду развијамо и као нето извозник у ширем региону, посебно у западној Европи. Краљица поља ове године посејана је на знатно већој површини и упркос свим изазовима са којима смо се сусрели, произвешћемо 60.000 тона шећера више него прошле године. Овај позитиван тренд резултат је наше дугогодишње партнерске сарадње са примарним произвођачима, мера Владе Републике Србије, али и подршке коју "Суноко" обезбеђује произвођачима - изјавио је Слободан Кошутић, директор компаније Суноко.

Фото: Live Production

Слободан Кошутић, генерални директор компаније Суноко

Као највећи произвођач шећера у региону, компанија је у познатом хотелу у Новом Саду, традиционално угостила око 250 партнера који су имали прилику да чују реч стручњака из области заштите шећерне репе и минералне исхране, али и најновије трендове о изазовима производње шећерне репе у условима климатских промена, проблемима у преради, заштити шећерне репе и новим могућностима за сузбијање корова. Овогодишњи фокус истраживачко-развојног центра компаније Суноко био је на решавању проблема гумозног корена шећерне репе, са којима су се произвођачи шећерне репе ове године сусрели, што је оставило последице на принос.

- Истраживачко-развојни центар "Сунока" континуирано се бави темама заштите и исхране усева шећерне репе, у циљу унапређења приноса уз оптимизацију трошкова и бригу о земљишту са еколошког аспекта. Пратимо светске трендове и ове године смо у нашој аналитичкој лабораторији за испитивање узорака земљишта и листа први пут анализирали узорке листа на садржај макро и микроелемената. Како је све више ограничен избор активних материја које су дозвољене у заштити од корова, радимо и на испитивању нових концепата заштите - истакао је Саша Рајачић, директор истраживачко-развојног центра.

Фото: Live Production

Саша Рајачић, директор истраживачко-развојног центра

"Суноко" је у септембру изашао са условима уговарања производње шећерне репе за 2024. годину. Компанија је произвођачима, уз понуђену цену од 47 евра по тони чисте шећерне репе, обезбедила и бонус на остварену дигестију која је већа од дигестије "Сунока", половину гратис семена, као и аванс од 600 евра по хектару.

Повољан репроматеријал

ИСТРАЖИВАЧКО-развојни центар и сировински сектор компаније традиционално пружају подршку у домену стручне и саветодавне помоћи произвођачима, са циљем остваривања веће продуктивности и квалитета репе уз смањење трошкова производње. Истовремено, "Суноко" обезбеђује квалитетне репроматеријале по најповољнијим условима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СРАМНО ПИСАЊЕ БРИТАНАЦА: Ударили на Мареја због Ђоковића