ОД НЕДЕЉЕ МОЖЕ И ГАС ИЗ АЗЕРБЕЈЏАНА: Министарка Ђедовић Хандановић, за "Новости", поводом сутрашњег пуштања интерконекције са Бугарском
ИЗГРАДЊОМ гасне интерконекције са Бугарском, чије пуштање у пробни рад креће у недељу, Србија је добила додатну енергетску сигурност за наше грађане и привреду коју до изградње овог гасовода није имала, каже за "Новости" министарка енергетике и рударства Дубравка Ђедовић Хандановић и напомиње да не смемо да заборавимо да је гасовод "Балкански ток" завршен у јеку пандемије короне, а пре избијања сукоба у Украјини, а да је гасна интерконекција грађена у време велике енергетске кризе.
Уз немерљиву подршку Владе Србије и председника Александра Вучића, како каже, ови пројекти учинили су да је позиција Србије неупоредиво повољнија него пре само неколико година, кад смо имали смо један правац снабдевања, преко Украјине и Мађарске.
- Данас Србија не само што има сигурније снабдевање гасом, већ задобија и значајно место на гасној мапи Европе. Поред руског гаса који се допрема "Балканским током", преко Србије ће одсад ићи и транзит гаса из Азербејџана и Каспијског региона ка земљама централне Европе. Изградњом нових интерконекција које планирамо, пре свега ка Северној Македонији, настојаћемо да ту позицију у региону додатно ојачамо, каже наша саговорница:
- Додатно је важно што смо успели да покажемо да велики пројекат у енергетици може бити завршен у року. Сама изградња је трајала 12 месеци, током којих је изграђено 109 километара новог гасовода, четири мерно-регулационе станице у Пироту, Димитровграду, Белој Паланци и Нишу, велика примопредајна станица у Трупалама, али и додатни објекти у Књажевцу и Црвеној Реци. У наредне три године, имамо могућност да набављамо из Азербејџана до 400 милиона кубних метара гаса, што је близу 15 одсто наше тренутних годишњих потреба, а од 2027. моћи ћемо да те количине увећамо на око милијарду кубних метара гаса.
Министарка Ђедовић Хандановић каже да ће овај гасовод директно омогућити да се више компанија и домаћинстава на југу Србије, у Пироту, Димитровграду, Белој Паланци и Нишу прикључи на гас, који је као енергент еколошки прихватљивији од других фосилних горива
На наше питање да ли су Бугари завршили свој део, одговара потврдно.
- Завршена је и деоница на територији Бугарске, на време за пуштање гасовода у пробни рад.
Када би се којим случајем прекинуо "Турски ток" и веза преко Украјине, капацитет ове нове гасне интерконекције у правцу Србије износи 1,8 милијарди метара кубних гаса, колико износе и максималне количине које би наша земља могла да добије из овог правца у будућности, каже министарка:
- Поред тога, у случају поремећаја у снабдевању, можемо да рачунамо и на резерве гаса у складиштима у Србији и Мађарској. Оне тренутно износе око 635 милиона кубних метара гаса, што је довољно за 65 дана просечне дневне потрошње у грејној сезони.
Овом интерконекцијом стизаће нам гас из Азербејџана.
- Први гас из ове државе ка Србији моћи ће да потече од данас! Већ до краја ове грејне сезоне моћи ћемо да рачунамо на гас из Азербејџана, а до краја 2024. на укупно 400 милиона кубних метара гаса. Када је цена гаса за Србију у питању, она је одређена ценама овог енергента на холандској берзи ТТФ, као релевантном тржишту за одређивање цене природног гаса у ЕУ. Са руском страном уговорена је примена нафтне формуле. Енергетска криза показала је да је неопходно обезбедити и сигурност у снабдевању и одрживе цене, а са постојањем различитих добављача и уговореним комерцијалним условима, Србија испуњава оба ова услова. Не заборавимо да цене на берзи могу ићи и испод и изнад цена предвиђених дугорочним уговорима, а да је гас најскупљи онда кад га нема.
Струја, која је ове године два пута поскупела, једна је од незаобилазних тема. Прошла година је била проблематична због стања у електроенергетском сектору. Чини се да су и грађани штедњом допринели стабилизацији система.
- Мој је утисак да су грађани схватили да трошимо много више електричне енергије него што је потребно - тврди саговорница "Новости". - У прилог томе говоре и попусти на уштеде које грађани остварују. Од укупно 3.201.628 домаћинстава која су могла да остваре уштеду, више од 58 одсто смањило је потрошњу струје за више од пет одсто у односу на претходне две године. Највише су штедели грађани у Београду, Суботици, Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Смедереву. Право на попуст због уштеде струје у октобру 2023. године остварило је 1.870.469 домаћинстава. Највећи попуст од 40 одсто добило је 30 одсто домаћинстава, док је за 12 одсто корисника рачун мањи за 20 одсто. Додатни попуст ове године је и умањење од пет одсто уколико домаћинства коришћење електричне енергије у нижој тарифи увећају за пет одсто у односу на исти месец претходне године. Ту погодност остварило је 374.579 домаћинстава, односно 11 одсто. Држава је помогла грађанима и субвенцијама да умање рачуне у својим домаћинствима. Право на умањење рачуна од 1.000 динара у октобру на рачунима за струју остварило је 96.000 наших пензионера, којима су пензије ниже од 22.000 динара.
Догодине неће поскупети струја!
- ОНО што је за грађане Србије у овом тренутку можда најважније, то је чињеница да ову зиму и хладне дане дочекујемо далеко спремнији него ранијих година. У Србији има довољно енергената и грађани око тога не треба да брину. Залиха угља на депонијама има довољно, оне су на рекордном нивоу и износе 2,3 милиона тона. Одличне су и акумулације у хидроелектранама, око 600. У првих 11 месеци ове године од разлике увоз/извоз струје ЕПС је зарадио 128 милиона евра. ЕПС измирује своје обавезе према добављачима на време, променили смо Статут ЕПС-а, смањили надзор од стране Владе и увели професионални надзорни одбор. Фокус ЕПС-а у 2024. ће бити на реструктурирању, производњи и инвестицијама, а нова повећања цене струје нису планирана. Коначно, због свега тога, 2024. је и година у којој, коначно, после више деценија, нису планирана издвајања из буџета за ЕПС!
Моћи ће и из Александрополија
НА питање када бисмо могли да конкуришемо и за ТНГ из Александрополија, министарка енергетике и рударства Дубравка Ђедовић Хандановић каже да поред азербејџанског гаса, гасна интерконекција омогућава да добијамо гас и из других извора, који долазе до терминала за течни природни гас у Александрополиса у Грчкој. У току су преговори за закуп првих капацитета из овог терминала.
(УЗНЕМИРУЈУЋЕ) БРУТАЛНО УБИЈЕН ПОЗНАТИ ПЕВАЧ: Испливао језиви снимак ликвидације (ВИДЕО)
ШВЕДСКИ репер Габоро, чије је право име било Нинос Хоури, убијен је на паркингу у четвртак увече, јављају локални медији.
21. 12. 2024. у 08:06
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
АНЂЕЛКА БЕСНА: "Молим, зашто да не одем из твоје емисије? Не поштујеш ме"
ГЛУМИЦА је схватила да туђе непоштовање и неваспитање нема везе са њом.
22. 12. 2024. у 10:41
Коментари (0)