Цене некретина у градовима падају - Истина или дезинформација

Промо

15. 10. 2023. у 18:26

Претходне две године, 2021. и 2022. обележене су значајним растом цена некретнина у Србији, а упоредо и појачаном потражњом. Упркос високим ценама, продаја није опадала, већ напротив.

Цене некретина у градовима падају - Истина или дезинформација

Фото: Free Images Pixabay

За разлику од наведених година, 2023. година, ће се по свему судећи, завршити са другачијим трендовима, и када је реч о ценама, али и када је реч о потражњи за некретнинама. Уочава се благи пад цена, али се не уочава раст продаје. Стога смо истраживали да ли је заиста дошло до пада цена некретнина у градовима Србије или је реч о дезинформацији. У наставку текста, ћете поред тога сазнати и каква су предвиђања за будућност, када је реч о ценама станова код нас.

Актуелне цене некретнина и најтраженије локације

Републички завод за статистику, објавио је извештај за прво полугодиште 2023. године у коме су наведене цене некретнина у Србији. Према том извештају, просечна цена станова новоградње у Србији у првом полугодишту ове године била 214.017 динара по метру квадратном, што представља смањење цене од 1,8 одсто у односу на друго полугодиште 2022. године.

Посматрано према општинама, највише цене новоизграђених станова забележене су у београдским општинама. Међутим, уочава се тренд благог пада цена. Наиме, просечна цена у градским насељима опалаје за 0,6 одсто у односу на друго полугодиште 2022. Тако тренутна просечна цена за територију Београда износи 314.955 динара по метру квадратном.

Нови Сад центар, Фото: Аца Милутиновић

 

Када је реч о местима где су најтраженије некретнине Београд, Нови Сад и Ниш заузимају врх листе. Ово су уједно градови у чијим општинама цене квадрата достижу највише цене. Тако је општина Савски венац понела титулу најскупље општине са ценом од 489. 634 динара по метру квадратном.

У Новом Саду, просечна цена квадрата се креће око 200.000 динара, док су Ниш и Крагујевац нешто повољнији са просечном ценом од 150.000-160.000 динара за квадратни метар.

Када је реч о разлици између новоградње и старе градње, треба рећи да што се понуде тиче, ту нема велике разлике. Готово је подједнак број станова се у нуди у новоградњи и старој градњи.

Када је реч о разлици у цени између нове и старе градње, она постоји и није занемарљива. У просеку, новоизграђени станови биће скупљи за око 200 евра, од станова у староградњи.

Г.Шљивић

Поред поменутих локација, по великој потражњи, али и по високим ценама издвојиле су се и туристичке општине Чајетина, Врњачка Бања и Сокобања, како се наводи у извештају Републичког завода за статистику. Тако је просечна цена квадрата била више него у великим градовима попут Ниша и Крагујевца, прешавши износ од 160.000 динара.

Што се тиче продаје станова на територији Србије, упркос стабилизицији цена, па чак и благом паду, до пораста промета није дошло. Процене су да је у другом кварталу ове године промет некретнина је пао за око 15 одсто у односу на исти период прошле године.

Разлог за пад продаје треба видети и у чињеници да су други и трећи квартал прошле године били периоди са изразитим растом и промета и цена. Тако је за све који се баве продајом некретнина, овај период стагнације и пада очекиван.

Шта нас чека у будућности?

Један од узрока пада куповине некретнина јесте чињеница да су стамбени кредити знатно поскупели. Сличан тренд се десио у земљама у Европске уније, који је довео до пада куповине станова, што је на крају резултирало падом цена квадрата.

Међутим, за разлику од поменутих земаља у Србији се знатно мањи број станова купује на кредит. У овој години, око свега 15 процената станова се куповало на кредит, што је знатно ниже од европског просека. То значи да скупљи стамбени кредити неће у толикој мери оборити потражњу и куповину, па то неће бити фактор који ће утицати на цену квадрата.

Оно што такође одржава потражњу на високом нивоу је чињеница да се ради о кризним временима. Управо у таквим ситуацијама, грађани се окрећу куповини некретнина, као виду заштите свог капитала. Тако имамо ситуацију да наши држављани који бораве и раде у иностранству купују некретнине у нашој земљи, одржавајући тако потражњу на високом нивоу.

Фото Новости

Још један важан фактор који утиче на цену некретнина, јесте пораст цена грађевинског материјала, али и поскупљење мајстора.

Узевши све у обзир, у скоријем периоду се, према постојећем стању, и ако се наставе исти трендови не очекује значајнији пад цена некретнина у Србији. Најизвесније је, када говоримо о завршетку текуће и почетку наредне године, да цене остану на на тренутном, нивоу или се умање у незнатној мери.

Значајно појефтињење у даљој будућности, зависиће и од геополитичке ситуације, највише од стања у Украјини, међутим за сада је тешко давати прогнозе у том смеру.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности