РАТАРИ НА ГУБИТКУ: Пшеница, кукуруз и сунцокрет упола јефтинији него лане
ПШЕНИЦА, кукуруз и сунцокрет доживљавају ценовни фијаско. Ратари су на великом губитку. Ушли су са високим трошковима у производњу када су јесенас сејали, а сада цене ових култура не могу да их покрију, јер су преполовљене у односу на прошлогодишње. Килограм пшенице лане је коштао око 42 динара, а сада је око 21. Кукуруз је са 36 "пао" на око 17 динара, док је цена сунцокрета била око 70, а сада је око 41 динар.
Како за "Новости" објашњавају стручњаци, то не значи да ће и храна, односно производи од ових сировина појефтинити више, јер и произвођачима расту трошкови инпута, струје, гаса, нафте, као и камата на кредите.
Агроекономски аналитичар Милан Простран сматра да ће један део ратара због ниских откупних цена банкротирати.
- Како ће се ова ситуација одразити на нову производњу то ћемо тек видети - каже за "Новости" Простран. - Неки ће одустати или ће тражити шансу у другим производњама. Пшеница, кукуруз и сунцокрет су водеће по количинама и вредностима. Још се обавља жетва и берба и тек половином октобра ћемо моћи да сведемо укупне билансе хране овогодишње производње.
За овим културама је сада и слаба тражња. То је, како Простран објашњава, зато што смо оптерећени залихама из прошле године, а стигао је нови род. Он указује да је ово додатни проблем за ратаре и да утиче на снижавање цене.
- Осим тога, Украјинци су са својом пшеницом и сунцокретом направили ценовни колапс на тржишту - објашњава Простран. - То највише осећају произвођачи у Мађарској, Румунији, Бугарској, Пољској и Словачкој. Украјинске јефтиније културе обориле су цене, а све се то, наравно, одражава и на наше тржиште.
Он саветује оне који имају могућност да ускладиште и да сачекају још неко време са продајом.
Он сматра да ће због укупне ситуације на тржишту доћи до раста цена и саветује оне произвођаче пшенице и кукуруза који имају могућност да ускладиште и да сачекају још неко време са продајом. Ова опција није погодна за сунцокрет, јер је складиштење уљаних култура сложеније.
Држава Србија мора, како додаје, да подржи ратаре да опстану и да буду у могућности да уђу у нови циклус производње. Он истиче да је важно да се пре свега, исплате субвенције, а Влада може да помогне кроз смањивање или отписивање одређених давања према држави, као што су кредити и порези. Према његовим речима, ове јесени најбоље ће проћи произвођачи шећерне репе, јер су им фабрике дале добре цене и све количине им купују.
Акција државе и трговаца дигла тражњу
У ТРГОВИНСКИМ ланцима кажу да је потражња за производима који се јефтиније продају у акцији "боља цена" порасла од три до 10 одсто у зависности од артикла. Посебно је то, како додају, изражено у категорији хране.
Осим ратара, у проблему су и грађани који брину због високих цена намирница. Међутим, јефтиније житарице и уљарице, вероватно, неће снизити цене хране.
- Биће добро ако не дође до поскупљења кључних намирница, као што су уље, шећер, брашно, хлеб, а не очекујем да ће појефтинити - каже Простран. - Трошкови произвођача расту. У процесу производње високо учешће имају струја, гас, нафта који поскупљују, као и камате на кредите који расту.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)