РАТАРИ НА ГУБИТКУ: Пшеница, кукуруз и сунцокрет упола јефтинији него лане

Е.Б.Т.

05. 10. 2023. у 17:02

ПШЕНИЦА, кукуруз и сунцокрет доживљавају ценовни фијаско. Ратари су на великом губитку. Ушли су са високим трошковима у производњу када су јесенас сејали, а сада цене ових култура не могу да их покрију, јер су преполовљене у односу на прошлогодишње. Килограм пшенице лане је коштао око 42 динара, а сада је око 21. Кукуруз је са 36 "пао" на око 17 динара, док је цена сунцокрета била око 70, а сада је око 41 динар.

РАТАРИ НА ГУБИТКУ: Пшеница, кукуруз и сунцокрет упола јефтинији него лане

Фото: Профимедиа/Илустрација

Како за "Новости" објашњавају стручњаци, то не значи да ће и храна, односно производи од ових сировина појефтинити више, јер и произвођачима расту трошкови инпута, струје, гаса, нафте, као и камата на кредите.

Агроекономски аналитичар Милан Простран сматра да ће један део ратара због ниских откупних цена банкротирати.

- Како ће се ова ситуација одразити на нову производњу то ћемо тек видети - каже за "Новости" Простран. - Неки ће одустати или ће тражити шансу у другим производњама. Пшеница, кукуруз и сунцокрет су водеће по количинама и вредностима. Још се обавља жетва и берба и тек половином октобра ћемо моћи да сведемо укупне билансе хране овогодишње производње.

За овим културама је сада и слаба тражња. То је, како Простран објашњава, зато што смо оптерећени залихама из прошле године, а стигао је нови род. Он указује да је ово додатни проблем за ратаре и да утиче на снижавање цене.

- Осим тога, Украјинци су са својом пшеницом и сунцокретом направили ценовни колапс на тржишту - објашњава Простран. - То највише осећају произвођачи у Мађарској, Румунији, Бугарској, Пољској и Словачкој. Украјинске јефтиније културе обориле су цене, а све се то, наравно, одражава и на наше тржиште.

Он саветује оне који имају могућност да ускладиште и да сачекају још неко време са продајом.

Он сматра да ће због укупне ситуације на тржишту доћи до раста цена и саветује оне произвођаче пшенице и кукуруза који имају могућност да ускладиште и да сачекају још неко време са продајом. Ова опција није погодна за сунцокрет, јер је складиштење уљаних култура сложеније.

Држава Србија мора, како додаје, да подржи ратаре да опстану и да буду у могућности да уђу у нови циклус производње. Он истиче да је важно да се пре свега, исплате субвенције, а Влада може да помогне кроз смањивање или отписивање одређених давања према држави, као што су кредити и порези. Према његовим речима, ове јесени најбоље ће проћи произвођачи шећерне репе, јер су им фабрике дале добре цене и све количине им купују.

Акција државе и трговаца дигла тражњу

У ТРГОВИНСКИМ ланцима кажу да је потражња за производима који се јефтиније продају у акцији "боља цена" порасла од три до 10 одсто у зависности од артикла. Посебно је то, како додају, изражено у категорији хране.

Осим ратара, у проблему су и грађани који брину због високих цена намирница. Међутим, јефтиније житарице и уљарице, вероватно, неће снизити цене хране.

- Биће добро ако не дође до поскупљења кључних намирница, као што су уље, шећер, брашно, хлеб, а не очекујем да ће појефтинити - каже Простран. - Трошкови произвођача расту. У процесу производње високо учешће имају струја, гас, нафта који поскупљују, као и камате на кредите који расту.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ПОСТАВЉАМО НОВЕ СТАНДАРДЕ! Лажна држава Косово запањила свет! Ово је њена жалба на казну УЕФА за бежање с терена у Румунији