ЈЕДНОЈ ТРЕЋИНИ ТОПЛАНА ДО САДА ОДОБРЕНО ПОВЕЋАЊЕ ЦЕНА: Како теку припреме за грејну сезону
ДО сада је једој трећини топлана у Србији одобрено да повећа цене грејања, а кореције се крећу од пет до 32 одсто. Поскупљење енергената је главни разлог због кога је већина њих од локалних самоуправа затражиле ову промену ценовника да не би биле на губитку. Како "Новости" сазнају, од 60 топлана 21 је добила сагласност за поскупљење, а има их још чекају одлуку.
Директор Пословног удружења топлана Србије, Дејан Стојановић, истиче да је готово све спремно за грејну сезону, која званично почиње 15. октобра, а да су остали само неки инфраструктури радови који се приводе крају и биће завршени до тог датума. Он указује да има и топлана које последњих неколико година нису мењале цене грејања, а енергенти су у том периоду значајно поскупели.
У ЛОЗНИЦИ И ВРАЊУ БЕЗ ПОСКУПЉЕЊА
У лозничком крају све је спремно за грејну сезону, а цена неће бити повећана. Последње поскупљење грејања овде је било пре седам година. Ни Врањанци не треба да брину за цену грејања, јер се она неће мењати ове зиме. Како каже директор јавног предузећа "Нови дом", Горан Петровић, о поскупљењу се може разговарати на пролеће.
- Цена мазута је од почетка године већа за 28 одсто - наводи Стојановић за "Новости".- За топлане које нису подизале цене ни прошле ни ове године, за њих је природни гас скупљи за 54,5 процената, не рачунајући најављено поскупњење које ће уследити од 1. новембра. У укупној цени трошак енергента има удео од 60 одсто. То значи да они који нису мењали цене треба да их подигну за 30 до 35 одсто.
Он објашњава да топлане могу и у току грејне сезоне да поднесу захтев за кориговање ценовника уколико енергент поскупи у значајном проценту.
- Постоји пропис Владе Србије, односно Методологија за одређивање цена снабдевања крајњег купца топлотном енергијом, а одлуку доноси јединица локалне самоуправе - објашњава Стојановић. - Уколико локална самоуправа не одобори оправдани захтев за вишом ценом, има обавезу да тај губитак субвенционише топлани.
НОВИ ЦЕНОВНИК И ЗА КИКИНЂАНЕ
ЗА грађане Кикинде централно грејење ће поскупети 15,5 одсто за потрошаче који плаћају по метру квадратном и скоро 17 процената за оне који то чине по утрошку. Нови ценовник примењивање се од новембра. За око 70 одсто корисника који плаћају по квадрату, цена ће бити 210, 67 динара без пореза, током грејне сезоне, а током лета 52,67 динара. За потрошаче којима се грејање рачуна по утрошку износиће 42, 87 динара по киловату, без пореза.
Функционалне пробе система даљинског грејања у Београду почињу данас и трајаће до 9. октобра. "Београдске електране" су затражиле да повећају цену грејања за шест одсто, а градоначелник Александар Шапић је оценио да је то минимално у односу на поскупљења у протекле две године. У јавно-комуналном предузећу "Новосадска топлана" истичу да су обезбеђене довољне количине мазута, а да ће функионалне пробе обавити између 12. и 14. октобра. У току је, како наводе, потписивање уговора са "Србијагасом" о испоруци гаса за наредну годину. У предстојећу грејну сезону "Новосадска топлана" улази са актуелним ценама које су ступиле на снагу 1. августа ове године. То је 117,27 динара по метру кубном грејне површине, односно 298,66 динара по киловат-сату за инсталисану снагу и 6,86 динара по киловату за утрошену енергију, укључујући и ПДВ.
СУБОТИЦА ЧЕКА ПОДВОЖЊАК
ПОЧЕТАК грејне сезоне у Суботици зависи од завршетка радова на главном централном вреловоду, који се налази у зони подвожњака који је у реконструкцији. Очекује се да то буде окончано између 5. и 10. октобра.
- Када извођачи радова заврше посао на главном воду, ми ћемо обавити завршни део припрема за грејну сезону, као и испирање система и тек тада ће грејна сезона моћи да започне - објашњавају у ЈКП "Суботичка топлана".
Грађани у Сремској Митровици даљинско грејање плаћаће скупље. Како наводе у ЈКП "Топлификација", цена грејања по квадратном метру стамбеног простора износи 129,5 динара. У домаћинствима где се топлотна енергија обрачунава по потрошњи, фиксни део цене је 42,88 динара по квадрату, а варијабилни 8,85 динара по киловат часу. Према рачима Славка Сладојевића, директор овог предузећа, све је спремно за почетак грејне сезоне, енергената има довољно, биомаса је обезбеђења, а остало је и залиха мазута, иако се већ две године не користи.
Цена даљинског грејања у Лесковцу ове грејне сезоне требало би да остане на прошлогодишњем нивоу када су услуге лесковачке "Топлане" поскупеле за око 30 одсто.
- Упркос повећању цена енергената покушаћемо да ову грејну сезону завршимо са досадашњим ценама грејања за крајње потрошаче, под условом да не дође до неких драстичних промена на тржишту - каже Томица Јовановић директор тог предузећа. - Све је спремо за почетак грејне сезоне. Уговори са добављачима енергената су потписани на време, а овогодишња капитална инвестициона улагања, вредна око 300 милиона динара, се приводе крају.
Он истиче да ће сви планирани радови на реконструкцији магистралног топловода, од котларнице "Црвена звезда" до центра града, односно Јужног блока, бити окончани до 10. октобра, а машински део радова и раније како би на време могло да се крене са топлим пробама.
У "Градској топлани" у Зрењанину наводе да се у складу са трендом раста цена гаса и струје, очекује и поскупљење топлотне енергије. Како додају, потписан је уговор са јавним предузећем "Србијагас" за испоруку довољних количина тог енергента за предстојећу грејну сезону.
Надлежни су и Сомбору најавили више цене грејања због поскупљења струје, воде и гаса, што су елементи који утичу на варијбилни део цене. Биће виша и фиксна, али се још не зна за колико. Из сомборске "Енергане" поручују да енергената има довољно и да је све спремно за нову грејну сезону.
Јагодинско јавно предузеће "Градска топлана" завршава обимне радове на топловоду и биће спремна за грејну сезону.
- Ми радимо комплетну замену главног топловода, који није реконструисан још од 1968. године - каже директорка тог предузећа Надежда Марковић-Пурић. - То ће значајно умањити губитке на мрежи.
Она додаје да су поднели захтев Скупштини града за поскупљење даљинског грејања за 10 одсто. Тренутна цена по квадратном метру је 96,62 динара, а последи пут мењана је септембра 2015. године. И "Топлана" у Краљеву чека одобрење Скупштине града да повећа цену грејања за око три динара, односно са тренутних 108 на 111 динара по квадратном метру. Овај предлог, међутим, још се није нашао на дневном реду локалног парламента. Директор овог предузећа Александар Несторовић истиче да је обезбеђено довољно енергената, а да се тренутно инсталације пуне и контролишу.
Поскупљење од 10 одсто ових дана затражило је и пожаревачко јавно предузеће "Топлификација". Ова топлана је са функционалним пробама почела још 20. септембра. Корисници у Пожаревцу, Костолцу и неколико околних села, којих је преко 11.000, имају грејање 24 сата, јер се као енергент користи врела вода из костолачких термоелектрана, које раде у све три смене.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)