НОВИ НАФТНИ ГИГАНТ: БРИКС на путу да промени баланс моћи на светском енергетском тржишту
ГРУПА земаља БРИКС-а је на путу да промени баланс силе на глобалном енергетском тржишту, пише лист "ИнфоТек", позивајући се на прорачуне засноване на подацима ОПЕК-а о извозу и производњи нафте за 2022. годину.
На основу тих прорачуна, долази се до закључка да ће земље БРИКС-а након приступа нових чланица контролисати скоро половину светске производње и резерви нафте.
Подсетимо, на овонедељном самиту у Јоханесбургу, група је објавила да ће се Аргентина, Египат, Етиопија, Иран, Саудијска Арабија и Уједињени Арапски Емирати званично придружити Бразилу, Русији, Индији, Кини и Јужној Африци у БРИКС-у првог јануара 2024. године.
Од поменутих нових чланица, за заступљеност БРИКС-а на светском тржишту нафте најзначајнији су Саудијска Арабија, УАЕ и Иран, напомиње се.
Уз Русију и Бразил, ове државе заједно контролишу 39 одсто укупног светског извоза нафте, или 17,1 милиона барела дневно. Подаци показују да ће 11 земаља проширеног БРИКС-а чинити око 47,6 одсто укупне светске производње нафте.
БРИКС ће такође контролисати скоро половину укупних светских резерви нафте, односно 719,5 милијарди од укупних 1,6 трилиона барела.
Ако Венецуела, која је такође поднела захтев за чланство, буде примљена, контрола групе ће бити још већа – око 65,4 одсто.
Поређења ради, група водећих економија Г7 (САД, УК, Немачка, Италија, Канада, Француска и Јапан) контролише само 3,9 одсто постојећих резерви сирове нафте.
Аналитичари истичу да ће ширење БРИКС-а на земље Залива вероватно довести до губитка утицаја САД на светском тржишту нафте.
-Приступање Саудијске Арабије и УАЕ је изузетно значајно. Сједињене Државе су се ослањале на заливске монархије, посебно на Саудијску Арабију, за контролу цене нафте. Њиховим приступањем БРИКС-у, чини се да је Америка изгубила сваки вид контроле над ценама нафте у догледној будућности, рекао је ирски економиста Филип Пилкингтон у чланку за британски портал "Анхерд".
Он сматра да резултати овонедељног самита БРИКС-а такође симболизују крај економске изолације Ирана.
-С обзиром да је та земља осми највећи произвођач нафте у свету и да поседује треће највеће резерве, ово је значајан економски и геополитички догађај, навео је Пилкингтон.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - У СТРОЈУ НАЈБОЉИХ: "Новости" на обуци нових припадника 72. бригаде за специјалне операције
Препоручујемо
ЕКСПЕРТ ТВРДИ: БРИКС валута могла би да буде стабилна алтернатива долару
24. 08. 2023. у 18:46
ПОЈАВИО СЕ СНИМАК: Прекинут програм на РТС - инфаркт, па реанимација сниматеља (ВИДЕО)
24. 08. 2023. у 18:13 >> 18:15
СЗО ТРАЖИ ПОСКУПЉЕЊЕ ЦИГАРЕТА: Паклица више од 2.500 дин - на "удару" и алкохол и шећер
24. 08. 2023. у 20:56 >> 20:56
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ
РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).
16. 11. 2024. у 20:23
"ПРОНАЋИ ЋУ И УНИШТИЋУ ИХ СВЕ" Хитно се огласио Илон Маск, реаговала и Захарова
АМЕРИЧКИ бизнисмен Илон Маск саопштио је путем друштвене мреже да ће „пронаћи и уништити“ све оне који га оптужују за контакте са Москвом.
16. 11. 2024. у 16:18
ЂУРЂИЦ И ЂУРЂЕВДАН: Исти светац, две иконе и два празника - у чему су сличности и разлике?
СВЕТОГ Георгија или светог Ђорђа/Ђурађа - како у народу зову овог свеца, православни Срби славе два пута у години.
16. 11. 2024. у 08:25
Коментари (3)