ВЕЛИКА ГРЕШКА ЗБОГ АРОГАНЦИЈЕ: Запад пропустио прилику да сарађује с БРИКС-ом
ПОГРЕШНА процена моћи и привлачности БРИКС-а можда је најрепрезентативнија погрешна процена коју је Запад донео у својој ароганцији и пристрасности, а такве процене настављају да живе и дан-данас, пише кинески "Глобал тајмс".
У ери растуће глобалне несигурности, концепти попут мултилатерализма и сарадње какве представља БРИКС све су популарнији, а велика посећеност овогодишњег самита у Јужној Африци, али и велика заинтересованост за чланство у тој организацији одражавају очекивања која све више земаља има од механизама сарадње на којима почива ова организација.
Репортаже западних медија о овогодишњем самиту, међутим, углавном стављају акценат на два концепта, наводи лист близак кинеској комунистичкој партији, а то је преувеличавање несугласица између појединих чланица попут Кине и Индије — што се види у изјави јужноафричког министра за међународне односе и сарадњу Наледија Пандора, који је замерио неким медијима да измишљају гласине које су "неосновани покушаји да се поткопа" самит — али и погрешна интерпретација природе БРИКС-а, а у оквиру идеје о "кинеској претњи", што се види у покушајима да се ова превасходно економска заједница прикаже као пандан Г7.
Па ипак, може се приметити да Запад све више обраћа пажње на развој ове организације, али и након 17 година од њеног успостављања није успео да схвати зашто су његови ставови о БРИКС-у били погрешни. Уместо тога, западни ставови о БРИКС-у су се само преместили са једног екстрема на други, односно са потцењивања на изазивање страха изазваног предрасудама, истиче "Глобал тајмс".
Разлог због којег је БРИКС толико привлачан је што, с једне стране, почива на механизму који се добро развио и прилагодио потребама времена. Са друге стране, популарност БРИКС-а одражава опште разочарање многих земаља у развоју глобалним системом којим доминирају САД и Запад.
Посматрање развоја механизма БРИКС-а из перспективе конфронтације и сматрање ове организације за претњу западној хегемонији постаје све популарније у западним друштвима. Цитирајући неименованог индијског дипломату, "Глобал тајмс" наводи да "оваква перцепција претње произилази из морбидног страха од изумирања."
Међутим, "антизападњаштво" никад није било на дневном реду БРИКС-а, напомиње овај лист.
- Не ради се о супротстављању Западу или крађи пажње од Запада. За интересе читавог човечанства, најидеалније би било да се напори БРИКС-а ускладе са прилагођавањима и самокорекцијама Запада, оснивајући тако заједничку снагу за суочавање са глобалним изазовима - пише "Глобал тајмс".
Разлог зашто се ово не дешава у пракси је што Запад није успео да превазиђе своју ароганцију и предрасуде, а незападне земље не могу довека чекати. Уместо тога, оне делају и улажу напоре кроз механизме као што је БРИКС, како би утрле нови пут за реформу глобалног система управљања, уз наду да ће им се западне земље ускоро придружити, закључује овај лист.
(РТ Балкан)
Препоручујемо
ВУЧИЋ ИЗБАЦИО САНКЦИЈЕ ЗА МОСКВУ ИЗ ДЕКЛАРАЦИЈЕ: Председник изборио још формулација које су повољне по нашу земљу
21. 08. 2023. у 23:44 >> 23:54
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)