ШТА ЋЕ НАМ СВЕ ДОНЕТИ ЕКСПО 2027? Цео свет ће се сјатити у Србију - Београд постаје један од најлепших градова на свету
СРБИЈА, тачније Београд, током 2027. године биће светска престоница образовања, културе и иновација, јер ће се представници десетина земаља наћи у српској престоници због Експо (Expo) изложбе.
То ће се десити након што је Србија у јакој конкуренцији у Паризу победила Аргентину, Минесоту, Тајланд и шпанску Малагу, тако добивши да се у нашој земљи одржи светска изложба ЕКСПО 2027. Србија је иначе у сва четири круга имала највећи број гласова, а у последњем кругу једини противкандидат је била Шпанија, описано је на сајту БИЕ. Београд је поднео кандидатуру у јануару 2022. године, наводи се на званичном сајту изложбе.
А шта то значи за нас?
Организација ове манифестације ће за нашу земљу значити прилив новца, инвестиције које ће се вишеструко вратити, преливање на угоститељство, туризам, хотелијерство, нова радна места, раст зарада у тим гранама.
Последично, то ће значити и већи привредни раст и јачу снажнију економију.
Иначе, специјализована изложба "БЕОГРАД ЕКСПО 2027/EXPO BELGRADE 2027" са темом "Игра(ј) за човечанство – спорт и музика за све/Play for Humanity – Sport and Music for All" биће одржана у Београду од 15. маја до 15. августа 2027. године.
Специјализована изложба "Експо 2027" ће бити одржана поред Националног стадиона у Сурчину.
Тамо ће бити изграђена и сва потребна инфраструктура за Експо, попут павиљона за земље учеснице и смештајних капацитета за учеснике. По завршетку изложбе остаје могућност трансформације тог простора, па би део комплекса намењен смештају учесника могао да се употреби за решење стамбеног питања одређених категорија грађана.
Тај комплекс ће допринети урбанизацији и развоју те локације, као и правилном и планском развоју Београда.
Ту се никако не сме заборавити још једна важна ствар - повећање запослености и отварање нових радних места с обзиром на то да ће се градити читав нови део града.
Како су медији раније писали, Експо ће бити подстицај инфраструктурном и економском развоју главног града и целе земље, док у геополитичком смислу даје велику видљивост и могућност даљег развоја, имајући у виду да очекујемо више од 100 различитих учесника (процењен број учесника у Београду 120 – 97 земаља, 7-10 међународних организација, 5-10 корпоративних павиљона).
"Бројне користи" за Србију
Патрис Балестер, стручњак са Универзитета у Тулузу, који више од 15 година изучава Експо манифестације, мишљења је да би домаћинство Специјализоване изложбе Србији могло да донесе "бројне користи".
- Доприноси туризму, бренду и приказу земље, на пољу урбанизма углавном земље тим поводом изграде потпуно нове делове градова, паркове и нове сајамске капацитете - рекао је он раније за Би-Би-Си на српском.
Француски професор истакао је такође и да би Србија од организације овог догађаја могла да има и политичке користи.
- На дипломатском нивоу, то показује да је земља способна да дочека стране делегације и да је отворена према свету, а то је често било важно за неке земље, попут Шпаније, која је у Севиљи организовала изложбу после краја диктатуре (Франциска Франка) - прича Балестер.
Како је уопште настао ЕКСПО?
Традиција дуга више од 170 година покренута је у британској престоници Лондону 1851. године, наводи се на сајту Међународног бироа за изложбе (БИЕ), чије је седиште у Паризу.
Принц Алберт, супруг тадашње британске краљице Викторије, предводио је организацију "Велике изложбе индустријског рада свих нација" у Кристалној палати лондонског Хајд парка, чија је главна тема био технолошки напредак света тог доба.
Улога манифестације кроз историју?
Од прве изложбе, ове манифестације имале су улогу „ремобилизације људи и економске снаге земаља и индикатора нове фазе глобализације за индустријалце и трговце - рекао је између осталог Патрис Балестер.
Балестер као пример наводи изложбу у Паризу, која је одржана четири године касније, чија је последица било потписивање Француско-британске повеље 1860. године, која је позната и под називом Повеља Кобден-Шевалије.
- То се десило после Светске изложбе у Паризу, коју је посетила и тадашња британска краљица Викторија - каже француски стручњак.
На образовном и културном нивоу, додаје он, изложба је служила као "синтеза највећих уметничких токова, а понекад и оних у настајању".
- Пример је уметнички правац арт деко, који је настао у Чикагу 1893. године - појашњава.
А шта Србија добија изложбом?
Добијање статуса домаћина носи и одређене обавезе, попут изградње комплекса у којима ће изложбе бити одржане.
Најпознатија манифестација ове међународне организације је Светска изложба (World Expo), која је претходни пут 2021. године организована у Дубаију, у Уједињеним Арапским Емиратима, а постоје и Хортикултурне изложбе, посвећене одрживом развоју, као и уметничке изложбе Тријенале са сталним местом одржавања у италијанском Милану.
Специјализована изложба под називом "Играјмо за човечанство: Спорт и музика за све" биће отворена током 2027. године, а окончана 2028. године, наводи се на званичном сајту изложбе.
Шта су нам обавезе?
Председник Србије Александар Вучић рекао је да ће се "градити нови град", као и да ће будући национални стадион у Сурчину бити један од важних објеката за одржавање манифестације.
- Укупан економски ефекат биће око 1,1 милијарда евра. Хотелијерство, угоститељство - буквално ће све да процвета - тврди Вучић, а преноси Радио-телевизија Србије (РТС).
Ово је велика шанса за нас, то кажу сви
Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж раније је рекао да је "избором Србије за домаћина Међународне специјализоване изложбе Експо 2027, огроман посао урађен за нашу земљу и за Београд".
А то је рекао и председник Србије Александар Вучић, и то чим се сазнало за ову велику победу.
- Фантастична вест за грађане Србије, добили смо 81 глас за организацију EXPO 2027, победили смо и САД, Минесоту, огроман успех Србије пошто сам видео колико су наши људи из тима уложили напора, борили смо се за сваки глас... После 32 године, Србија и Београд добијају Експо, почињемо радове на делу Сурчина и Новог Београда... - рекао је он 21. јуна када се јавности обратио управо тим поводом.
И премијерка Србије Ана Брнабић оценила је да одржавање међународних манифестација, као што је Експо 2027 представља јединствену прилику за промоцију привредних, туристичких и културних потенцијала наше земље.
Да је то велика част за нашу земљу, сагласан је и Синиша Мали, министар финансија и потпредседник Владе Србије.
Успех наше земље препознат је и ван Србије
Почетком јула председник Србије Александар Вучић примио је писмо честитку председника Француске Емануела Макрона поводом избора Србије за домаћина Специјализоване изложбе EXPO 2027 у којој се истиче да ће одржавање овог великог догађаја у Београду ојачати међународни углед и утицај главног града Србије и да ће Француска дати свој допринос успеху изложбе.
(Ало)
БОНУС ВИДЕО: ПРЕМИЈЕРКА У НОВОМ САДУ: Брнабић почела обилазак подручја погођених невременом
Препоручујемо
ДИГНУТИ НАТО АВИОНИ ПОСЛЕ НАПАДА НА УКРАЈИНУ: Хитно се огласио Зеленски, имао поруку за Путина (ФОТО/ВИДЕО)
РУСИЈА је покренула масовни ваздушни напад на Украјину на божићно јутро по грегоријанском календару.
25. 12. 2024. у 11:16
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ПЛАНЕТИ ПРЕТИ СЦЕНАРИО ИЗ 1815. После догађаја на планини која је променила свет уследиле трагедије: "Питање није да ли ће, него КАДА!"
„ЕФЕКТИ би могли бити још гори него што смо видели 1815."
25. 12. 2024. у 15:54
Коментари (122)