ОДШТЕТА ТЕК ПОСЛЕ ТРИ САТА КАШЊЕЊА: Каква су права путника када дође до отказивања чартер лета
УКОЛИКО због кашњења чартер лета у оквиру туристичког аранжмана није искоришћена нека од плаћених услуга, путници имају право да добију надокнаду од туристичке агенције. Таква рефундација је могуће само када постоји закашњење од три сата и навише. Поврат новца не може да се тражи, уколико до отказивања или померања дође због "више силе", као што су невреме, штрајкови, затварање аеродрома..
Грађане брину чести проблеми у авио-саобраћају због могућности да им то поремети годишњи одмор. У јавности су се могла чути различита тумачења, па им није јасно која су њихова права уколико дође до кашњења или отказивања лета. Директор Националне асоцијације туристичких агенција (ЈУТА) Александар Сеничић, објашњава да је према закону организатор путовања одговоран за све услуге у оквиру аранжмана.
- Међутим, ситуација је знатно комплекснија када се ради о авио-превозу, него када је у питању аутобус - каже за "Новости" Сеничић. - Чак и када би агенција нашла празан авион у случају кашњења, он не може да полети без дозвола, одобреног термина. На све то агенција не може да утиче. Наш Закон о облигационим и основама својинско-правних односа у ваздушном саобраћају не дефинише прецизно да путници имају право код закупљених авиона да добију надокнаду за кашњење, осим уколико због тога нека од услуга није искоришћена.
Једна туристичка агенција се сагласила да свом путнику надоканди износ од 65,61 евро, у динарској противвредности, што је износ цене једног хотелског дана, зато што дан није у потпуности искоришћен због кашњења авиона компаније "Ер Србија". Тај документ је објављен на друштвеним мрежама, а Сеничић објашњава да је агенција проценила да је померање било довољно велико да неке од услуга нису искоришћене.
- Те надокнаде могу да се рачунају само у случају када постоји кашњење од три сата па навише - прецизира Сеничић. - Ни код редовних ни код чартер летова не постоји могућност рефундације за мање кашњење, осим уколико није неки везани лет у питању.
Ипак, и када је закашњење на чартеру од три и више сата, то не значи аутоматску надокнаду. Рефундација се процењује у зависности од ситуације у којој је до тог померања дошло, односно да ли је то проузроковало да нека од услуга није искоришћена. Сеничић наводи пример ноћног лета, када путник уместо у 23.00 стигне у 02.00 сата ноћу и битно другачију околност када је кашњење у току дана, што је довело до тога да је путник изгубио један или два оброка и пола дана. Он истиче и да су очекивања путника нереална када су у питању надокнаде.
- Просечан боравак у хотелу се креће од 30 до 60 евра по дану, и надокнада ће се рачунати у односу на кашњење и обично ће се кретати у том распону и мање - прецизира наш саговорник. - А, путници рачунају у односу на укупну цену аранжмана која је конгломерат свих услуга. Такође, чартер лет поистовећују са редовном линијом и очекују надокнаду од 200, 300 евра.
Осим тога, како додаје, људи би желели да надокнаде и неку нематеријалну штету, а она се не рефундира на тај начин, већ искључиво судским путем. Он наглашава и да је то врло тешко доказати на суду било где у свету.
- Надокнаде нема у случају "више силе", као што су невреме, штрајкови и сличне околности - каже Сеничић. - Али, пракса је да агенције, иако немају обавезу, то компензују, путем неких додатних излета или на други начин. Труде се да путници не буду на губитку и да их задрже као клијенте.
ФРАНКФУРТСКА ЛИСТА ШТИТИ ТУРИСТЕ
ДИРЕКТОР Националне асоцијације туристичких агенција (ЈУТА), Александар Сеничић, истиче да је компензација за неискоришћене услуге предвиђена међународним прописима.
- То је тзв. франфуртска листа коју је ЕУ усвојила 1991. године - наводи Сеничић. - ЈУТА користи ту листу у процесу своје арбитраже. У јавности се често помиње европска пракса, али ту има много различитих примера. Ми имамо закон и у складу са њим поступамо.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (1)