СВЕ ЗЛАТО ЈЕ У СРБИЈИ: У полугама је 2,3 милијарде евра девизних резерви Србије
ДЕВИЗНЕ резерве, бруто, достигле су на крају маја рекорд. Само током ове године порасле су за 2,67 милијарди евра и сада вреде близу 22,1 милијарду евра. Вредност златних резерви је тренутно око 2,3 милијарде евра. Од јула 2021. године, Народна банка Србије све злато чува у својим трезорима.
Пре две године у НБС трезоре унета и последња тона злата која је стајала у иностранству.
- Током десет година НБС је континуирано увећавала златне резерве куповином злата највеће финоће, 99,99 одсто, из домаће производње - објашњавају у Народној банци Србије. Поред тога, НБС је куповином злата у иностранству увећала златне резерве за још 12 тона. Крајем 2019, за девет тона, а затим крајем 2020. за још три тоне. НБС води рачуна и о правилном распореду, структури, односно диверсификацији девизних резерви. Доказ томе је и повећање резерви злата на рекордно високе нивое - крајем маја 2023. златне резерве тежиле су 38,5 тона, што је 2,5 пута више него крајем 2012. године када је количина износила 15,3 тоне.
Наведене куповине злата обављане су на међународном тржишту у Лондону, преко једне од најкредибилнијих међународних институција - Банке за међународна поравнања из Базела. До средине 2021. године чуване су на посебним рачунима у трезорима у Берну.
- У оквиру резерви злата, а чувано у трезорима у иностранству, стајала је и још једна тона која је преостала из поступка сукцесије - додају у НБС. - Она је чувана у трезорима у Лондону, код Bank of England. Закључно са јулом 2021, када је увезена последња тона из Лондона, Народна банка Србије је, у амбијенту појачане глобалне неизвесности, а у складу са праксом репатријације злата и других централних банака у матичне земље - попут немачке, холандске, аустријске, пољске, мађарске и румунске централне банке - увезла и вратила у земљу, односно у своје трезоре, свих 13 тона злата из иностранства. Враћањем злата у матичну земљу НБС је настојала да повећа расположивост и сигурност златних резерви у периодима кризе и неизвесности.
Ниво девизних резерви се константно мења током времена. У складу са приливима и одливима средстава у девизним резервама, али и у зависности од тржишних фактора. И сама структура резерви се мења.
- Девизне резерве превасходно имају за циљ да обезбеде ликвидност земље у плаћањима према иностранству - кажу у НБС. - Приливи и одливи из девизних резерви, између осталог, настају и по основу интервенција НБС на домаћем девизном тржишту у циљу очувања релативне стабилности курса динара према евру. У том контексту, по основу интервенција НБС, нето куповином девиза, у првих пет месеци ове године девизне резерве су увећане за 1,5 милијарди евра, што чини готово 60 одсто повећања резерви у 2023. години. Тиме се кумулирају резерве које повећавају отпорност наше земље на шокове из међународног окружења.
Како се мења вредност
С обзиром да се девизне резерве налазе у облику различитих финансијских актива, на чију вредност утичу кретања на међународном финансијском тржишту, ниво девизних резерви се константно мења и у зависности од тржишних фактора. Ту је реч о кретању стопа приноса на међународним тржиштима, међувалутним односима, те тржишној цени злата. Девизним резервама се управља како би се остварио одређени принос, уз превасходно поштовање начела сигурности и ликвидности.
Са девизама опрезно
У СКЛАДУ са међународном праксом, као и код других централних банака средства из класа активе које чине девизне резерве могу се чувати у земљи и иностранству, у складу са уважавањем основна три принципа управљања резервама: сигурности, ликвидности и профитабилности - истичу у НБС. - Народна банка Србије управља девизним резервама веома одговорно и у складу са тим, девизне резерве се улажу конзервативно - у депозите искључиво код финансијских институција као што су централне банке, међународне финансијске институције и првокласне стране комерцијалне банке, као и у најквалитетније државне хартије од вредности.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)